Evropský parlament podpořil dálkové vytápění a chlazení
Rubrika: Teplárenství
Evropský parlament odsouhlasil 13. září 2016 Rezoluci o strategii EU pro vytápění a chlazení, která se podrobně věnuje této doposud pohříchu opomíjené avšak velmi důležité oblasti. Na účely vytápění a chlazení se v EU využívá téměř 50 % konečné poptávky po energii.
Usnesení upozorňuje na obrovský nevyužitý potenciál využívání odpadního tepla a systémů dálkového vytápění. Přebytek tepla, které je v Evropě k dispozici, překračuje celkovou poptávku po dodávkách tepla ve všech evropských budovách a 50 % celkové poptávky po dodávkách tepla v EU lze uspokojit prostřednictvím dálkového vytápění.
Evropský parlament zdůraznil význam sítí dálkového vytápění jako alternativy k více znečišťujícím systémům individuálního vytápění. Tyto sítě podle něj představují obzvláště účinný a nákladově efektivní prostředek pro udržitelné dodávání tepla a chlazení, který využívá obnovitelné zdroje energie, rekuperované teplo a chlad, a skladuje přebytečnou elektřinu v době nižší spotřeby, čímž dodává rozvodné síti flexibilitu.
„Evropský parlament vyslal jasný signál, že považuje dálkové vytápění a chlazení za jeden z pilířů evropské energetické strategie založené na snižování spotřeby energie a emisí skleníkových plynů a rozvoji obnovitelných zdrojů energie. Věřím, že se to brzy promítne také do konkrétních legislativních návrhů, které pomohou teplárenství modernizovat a dále úspěšně rozvíjet,“ řekl předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Mirek Topolánek.
Podle usnesení by odpadní teplo a chlad získané v průmyslových procesech a při kombinované výrobě elektrické energie v konvenčních elektrárnách, z dobře izolovaných obytných budov a z mikrovýroby energie mělo hrát při vytápění a chlazení mnohem významnější úlohu, než tomu bylo v minulosti.
Evropský parlament také zdůraznil, že přeměna odpadu na energii bude nadále hrát v oblasti vytápění významnou úlohu, protože alternativou je často skládkování odpadů a používání fosilních paliv, a připomněl, že je třeba zvýšit míru recyklování a vyzval Evropskou komisi, aby v rámci programu přeměny odpadu na energii podpořila a vyžívala potenciál udržitelného využívání organického odpadu pro účely vytápění a chlazení v souvislosti se systémy dálkového vytápění a chlazení.
„Je to významný historický milník. Dálkové vytápění bylo Evropským parlamentem oficiálně uznáno za důležitou technologii, která může významně přispět k transformaci evropské energetiky. Je před námi ale ještě spousta práce, abychom její obrovský potenciál plně využili,“ uvedl ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek.
Pro obsáhlé usnesení o 101 bodech hlasovalo 550 poslankyň a poslanců, 66 bylo proti a 87 se zdrželo. Usnesení je reakcí na Sdělení Evropské komise nazvané Strategie EU pro vytápění a chlazení z února letošního roku. Usnesení je důležitým vyjádřením pozice Evropského parlamentu před projednáváním konkrétních legislativních návrhů v oblasti energetické účinnosti a energetické náročnosti budov, které by měla už za měsíc představit Evropská komise. Žádné doposud přijaté usnesení Evropského parlamentu se oblastí vytápění a chlazení tak podrobně a obsáhle nezabývalo.
Teplárenské sdružení ČR bylo založeno v roce 1991, jeho členové zásobují teplem dálkově 1,2 milionu domácností, v nichž žije přes 3 miliony obyvatel. Teplo dodávají nejen průmyslovým podnikům, ale také školám, nemocnicím, úřadům a dalším odběratelům. Vedle výrobců a distributorů dálkového tepla jsou jeho členy rovněž vysoké školy a organizace.
Autor
Související články
- Teplárenské sdružení ČR slaví 25. výročí svého založení (23.3.2016)
- Teplárenské sdružení ČR podporuje reformu odpadového hospodářství (29.5.2014)
- Teplárenské sdružení ČR zveřejnilo program letošní největší konference v oboru (20.3.2014)
- Teplárenské sdružení nadále odmítá cenové požadavky Czech Coalu (14.12.2011)
- Teplárenské sdružení důrazně odmítá návrh na zdaňování emisních povolenek (22.10.2010)
- Teplárenské sdružení chce prolomit těžební limity na hnědé uhlí (30.11.2008)