Chmel Pochvalov uvedla do provozu novou bioplynovou elektrárnu s výkonem 1,13 MW
Rubrika: Biogas
Česká společnost Chmel Pochvalov uvedla do provozu novou bioplynovou elektrárnu s výkonem 1,13 MW v Pochvalově, necelých 60 kilometrů od Prahy. Elektrárna k pohonu vysoce výkonné kogenerační jednotky Jenbacher společnosti GE využívá bioplyn z kukuřice a rostlinného odpadu. Tato vysoce účinná forma konverze energie umožňuje dosáhnout zhruba 40procentní úspory energie díky využití kogenerační jednotky namísto separátního zařízení pro výrobu energie a tepla a je skvělým místním příkladem inovativní výroby elektrické energie.
Vzhledem k tomu, že je tento projekt v souladu s cílem Evropské unie snížit do roku 2020 emise skleníkových plynů o 20 % a o stejný podíl zvýšit výrobu energie z obnovitelných zdrojů, mohl realizátor projektu využít dotace z evropských fondů (OPPI) určené pro inovativní lokální projekty přispívající ke zvýšení výroby obnovitelné energie v regionu. V porovnání s emisemi, které by byly uvolněny do ovzduší při separátní produkci tepla kotlem na zemní plyn a při použití elektřiny z české rozvodné soustavy, sníží projekt emise oxidu uhličitého o 6 500 tun ročně.
„Náš kogenerační projekt je skvělým příkladem toho, jak mohou malé a středně velké firmy významně profitovat z technologií pro alternativní a obnovitelnou energii,“ konstatuje ředitel společnosti Chmel Pochvalov Ing. Luboš Hejda. Luboš Hejda rovněž podotkl, že Chmel Pochvalov si vybral kogenerační technologii Jenbacher dodávanou společností GE zejména proto, že se vyznačuje špičkovou účinností, jež je zárukou ekonomické návratnosti projektu. Elektrárna, která byla vybudována v obci Pochvalov zhruba 60 kilometrů od Prahy, představuje vůbec první instalaci motoru Jenbacher J416 v České republice. Vyrobená elektřina je dodávána do rozvodné soustavy, tepelná energie je směřována do fermentoru, kde podporuje výrobu bioplynu.
„Společnost GE je velice ráda, že mohla tak významný regionální projekt v oblasti bioplynu podpořit, neboť se může stát příkladem úspěšného obchodního modelu pro další menší a středně velké firmy a zároveň zvýší výrobu obnovitelné energie v zemi,“ prohlásil prezident GE Energy pro střední a východní Evropu, Rusko a Společenství nezávislých zemí Rod Christie. Rod Christie rovněž pochválil českou vládu za to, že vytváří příležitosti pro malé a středně velké firmy rámcovou legislativou, jež umožňuje připojení menších výrobců elektrické energie – včetně elektráren na bioplyn – do regionální rozvodné soustavy. „Tento projekt rovněž ukazuje, jak důležitá je pro úspěch lokálních energetických projektů silná podpora soukromého a veřejného sektoru,“ prohlásil Christie.
Projekt od samého počátku podporovala společnost KLOR, s.r.o., jež je dlouholetým prodejním zástupcem pro plynové motory Jenbacher v České republice. Kogenerační jednotku dodala společnosti Chmel Pochvalov společnost MWK (energetická společnost zabývající se bioplynovými developerskými projekty), která zajišťovala projekční práce, výstavbu a nákup zařízení pro elektrárnu. Společnost KLOR sídlí v Praze a na českém trhu působí od roku 1990. Společnost se zaměřuje na propagaci a prodej plynových motorů Jenbacher na českém trhu, včetně kogeneračních jednotek na jejjich bázi.
Autor
Související články
- GE dodá své technologie dvěma elektrárnám v Kurdistánu (19.2.2010)
- GE zmodernizuje slovenské kompresorové stanice podle nových emisních standardů EU (2.2.2010)
- Global Nuclear Fuel slaví desáté výročí (21.1.2010)
- GE a E.ON uzavřely významný kontrakt na provoz a údržbu větrných turbín v USA (18.11.2009)
- GE Energy představuje dva významné projekty v Rumunsku (6.10.2008)