Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Biogas    Ve Velkých Pavlovicích má vyrůst bioplynová stanice za 150 milionů korun

Ve Velkých Pavlovicích má vyrůst bioplynová stanice za 150 milionů korun

Publikováno: 8.11.2010
Rubrika: Biogas

Velké Pavlovice 7. listopadu (ČTK) - Ve Velkých Pavlovicích na Břeclavsku by měla vyrůst nová bioplynová stanice v celkové hodnotě 150 milionů korun. Chce ji tam nechat vystavět Zemědělské družstvo Velké Pavlovice. ČTK to sdělil jeho ředitel Štefan Greguš. Záměr nyní z hlediska vlivu na životní prostředí posuzuje Krajský úřad Jihomoravského kraje, řízení je na samém začátku.

Bioplynová stanice by měla stát na pozemcích družstva na výměře 6500 metrů čtverečních, bioplyn má vyrábět z biomasy a hnojiv. "Vyrobený bioplyn bude spalován v kogenerační jednotce, kde z něj bude vyráběna elektrická energie a teplo," uvedl Greguš.
Družstvo chce získanou energii a teplo využít při vytápění administrativních budov ve svém areálu a stájí a také k sušení zemědělských komodit.
Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby je výstavba nových bioplynových stanic v Česku důležitá. Jestliže se jich podaří postavit dostatek, chov skotu bude mít v České republice budoucnost, řekl Veleba koncem září na Mezinárodní konferenci o chovu a výživě hospodářských zvířat.
V roce 2020 by mohlo podle Veleby být plošně rozmístěných po celé zemi 742 bioplynových stanic s výkonem 520 megawattů. Na Břeclavsku má vzniknout bioplynová stanice také v obci Krumvíř, zhruba do dvou let ji zde chce postavit brněnská firma Nestor Kea za 70 milionů korun.
Vznik některých bioplynových stanic v Česku provázejí problémy. Nechtějí je lidé z obolí, protože se obávají zápachu nebo zvýšené dopravní zátěže.
 

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Ve Velkých Pavlovicích má vyrůst bioplynová stanice za 150 milionů korun (17x)
Velké Pavlovice 7. listopadu (ČTK) - Ve Velkých Pavlovicích na Břeclavsku by měla vyrůst nová bioplynová stanice v celko...
Teplárenské dny 2011 zvou na odborné konference – OZE a Odpady (14x)
Mezinárodní výstava Teplárenské dny 2011 nabídne jako tradičně řadu odborných konferencí a seminářů. Hned první den, 19....
Bioodpad bude na Karvinsku využitý k výrobě elektřiny, jedinečnou technologii postavila pro Depos firma GascontrolBioodpad bude na Karvinsku využitý k výrobě elektřiny, jedinečnou technologii postavila pro Depos firma Gascontrol (12x)
V areálu skládky v Horní Suché byl slavnostně zahájen provoz bioplynové stanice - první svého druhu v Moravskoslezském k...