Nacházíte se:  Úvod    Teplárenství    ČEZ Teplárenská dokáže nejen zahřát, ale i podat pomocnou ruku

ČEZ Teplárenská dokáže nejen zahřát, ale i podat pomocnou ruku

Publikováno: 22.2.2016
Rubrika: Teplárenství

Na zajištění komplexních, kvalitních, ekologických a komfortních dodávek tepla odběratelům na severu Čech vynaložila ČEZ Teplárenská ze Skupiny ČEZ v letech 2011 až 2015 téměř jednu miliardu korun. Zatím posledními velkými investičními akcemi byla realizace výstavby záložní plynové kotelny v Elektrárně Ledvice či konverze páry v některých teplických lokalitách a ještě předtím v Bílině. Zcela samostatnou kapitolou pak byla teplofikace města Ledvice, kde je na rozvody vyrobeného tepla v sousední elektrárně napojeno sto objektů.

Klíčová slova: ČEZ Teplárenská

Působíme v sedmi krajích České republiky. Ze 48 měst a obcí se jich třináct nachází v Ústeckém kraji. Máme 7 500 odběrných míst, z nichž je téměř polovina v Ústeckém kraji, kde realizujeme i více než polovinu dodávek tepla z celkové roční výroby 8 000 TJ. Máme zhruba 4 500 zákazníků. Když z nich vyjmeme ty, kteří se starají o bytové fondy, dělá to v jejich případě 145 000 domácností. Dvě třetiny, tedy zhruba 90 000 z nich, se opět nacházejí v Ústeckém kraji. Už jen proto jsme zde v minulých letech vynaložili na investiční akce spojené s kvalitními, komfortními a ekologickými dodávkami tepla bezmála jednu miliardu korun,“ říká Petr Hodek, generální ředitel ČEZ Teplárenská, a. s. Jak dodal, od roku 2013 ovšem nezajišťuje společnost jen dodávky tepla, ale nabízí i provozování tepelných zařízení a další s tím spojené energetické služby, včetně dotačního poradenství.

Podle obchodního ředitele Radima Sobotíka vnímá ČEZ Teplárenská fenomén energetických úspor nejen jako příležitost k dalšímu svému rozvoji a možnost ušetřit investiční náklady při obnově dožitého zařízení, ale hlavně jako cestu ke spokojenosti odběratelů tepla. „Proto jsme se rozhodli propojit naše stávající aktivity se službami energetického poradenství a vytvořit tak komplexní nabídku pro naše zákazníky. Zároveň jsme schopni pro ně komplexně zajistit provoz jejich tepelného hospodářství. Naši pracovníci proto dokáží poradit i při řešení systému dodávek tepla na klíč,“ říká Radim Sobotík s tím, že ve finále je ovšem rozhodnutí o výběru řešení na jeho vlastníkovi. Ten pochopitelně hradí i náklady na inovaci tepelných rozvodů či vybudování nové výměníkové stanice, případně plynové kotelny. Může se ovšem s ČEZ Teplárenskou také dohodnout, že společnost vše zafinancuje a on jí pak smluvně domluveným způsobem náklady uhradí. 

V Ústeckém kraji lze přitom najít hned dva příklady z nedávné doby, kdy vlastníci objektů řešili problém se zajištěním tepla, přičemž se prostřednictvím svých zástupců obrátili na odborné pracovníky ČEZ Teplárenské se žádostí o pomoc. Přímo v Ústí nad Labem se jedná o dvě sdružení vlastníků bytových jednotek na Růžovém paloučku. „Jsou to dva domy č. p. 10 a 12, oba s 16 byty. Prakticky jsme zde vše zajistili na klíč, tedy technické řešení, projekt, montáž a zprovoznění. Do prvního po rekonstrukci rozvodné sítě a vybudování nového výměníku nyní dodáváme prostřednictvím páry z Teplárny Trmice teplo s roční dodávkou 550 GJ. U druhého je to 580 GJ ročně. Jako vybraní provozovatelé a dodavatelé samozřejmě zajišťujeme pro majitele veškeré revize, údržbu, servis a dispečink,“ přibližuje František Macek z útvaru prodeje a marketingu ČEZ Teplárenské.

Druhým příkladem je 33 bytových jednotek v Rakovnické ulici v Děčíně. I tamní společenství nájemníků se obrátilo na ČEZ Teplárenskou se žádostí o pomoc. „Takže jsme jim zpracovali projektovou dokumentaci na kotelnu se dvěma plynovými kotli o výkonu 46 kW s výrobou až 800 GJ tepla ročně a jejich napojení na jednotlivé byty. Postarali jsme se také o výběrové řízení na dodavatele a dozorovali jsme realizaci projektu. Od loňského srpna se pak smluvně staráme i o provoz, dispečink, servis a údržbu celého zařízení,“ uzavřel František Macek.  

Text k foto: (Archiv ČEZ Teplárenská)  

  

Na snímku je Vlastimil Ajm, mechanik měřících a regulačních zařízení ČEZ Teplárenské během pravidelné kontroly zařízení plynové kotelny v děčínské Rakovnické ulici.

   

Na snímku je Petr Halaška, mechanik měřících a regulačních zařízení ČEZ Teplárenské během pravidelné kontroly zařízení nové výměníkové stanice v bytovém domě na Růžovém paloučku v Ústí nad Labem.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Červený mlýn akumuluje teplo již pro 17 tisíc domácnostíČervený mlýn akumuluje teplo již pro 17 tisíc domácností (26x)
Největší systém akumulace tepla do horké vody mají v tuzemsku nyní k dispozici Teplárny Brno na svém provoze Červený mlý...
„Teplárna umí vyrábět teplo ekologicky, za solidní cenu a bez starostí. I přes nevýhodné a nerovné podmínky na trhu jsme konkurenceschopní,“„Teplárna umí vyrábět teplo ekologicky, za solidní cenu a bez starostí. I přes nevýhodné a nerovné podmínky na trhu jsme konkurenceschopní,“ (24x)
uvedl v rozhovoru pro All for Power Ing. Miroslav Krpec, generální ředitel ČEZ Energotrans, a.s....
Elektrárna Chvaletice splní limity díky látkovým filtrům za 1,5 miliardy Elektrárna Chvaletice splní limity díky látkovým filtrům za 1,5 miliardy (21x)
Společnost Sev.en EC investuje další miliardy do ekologizace Elektrárny Chvaletice. Nové evropské limity na prachové čás...