Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    Zástupci 17 zemí se v Praze sešli na mezinárodní konferenci VVER 2016

Zástupci 17 zemí se v Praze sešli na mezinárodní konferenci VVER 2016

Publikováno: 31.10.2016
Rubrika: Lidé-Věci-Události, Jaderné

V pondělí 31. října 2016 byla v konferenčním sále pražského hotelu Diplomat zahájena třídenní konference o jaderných reaktorech VVER 2016, které se zúčastnili četní zástupci energetického a strojírenského sektoru ze 17 zemí, například z Česka, Ruska, Bulharska, Slovenska, Turecka, Finska a Čínské lidové republiky. Konferenci již tradičně pořádá Česká nukleární společnost ve spolupráci s Evropskou nukleární společností, ÚJV Řež a Českým svazem vědeckotechnických společností. Organizačně pak akci zajišťuje AF Power agency.

 

 

 

Konference, pořádaná jednou za tři roky, je zaměřená na jeden z nejspolehlivějších provozovaných typů jaderných reaktorů: technologie VVER, které celkově mají za sebou více než 1 400 reaktorroků bez vážné havárie. Dnes jich po světě vyrábí elektrickou energii 78 a staví se nové. Ruská korporace pro atomovou energii Rosatom aktuálně buduje 8 nových bloků typu VVER v Rusku a dalších 36 v zahraničí.

„Pro provozovatele je nejdůležitější a nejzajímavější účast našich kolegů z institucí, které v historii technologie VVER hrály klíčovou roli. Proto si vážíme spolupráce s ruskou jadernou korporací Rosatom, s jejíž pomocí do Prahy tradičně jezdí odborníci z ruských projektových a inženýringových organizací. Můžeme diskutovat o nejnovějších trendech s těmi, kteří stáli u samotných začátků technologie VVER a rozvíjejí ji dodnes,“ uvedl předseda České nukleární společnosti Daneš Burket.

Předmětem diskuze na konferenci VVER 2016 jsou například otázky udělování licencí pro reaktory VVER, jejich výstavby a prodlužování provozu, dále vyřazování jaderných elektráren s reaktory VVER z provozu a specifika jejich následné likvidace. V neposlední řadě se jedná i o vývoji a používání nových typů paliv. Další příspěvky se zaměřují na problematiku přípravy jaderných kapacit pro provoz reaktorů, postavených na základě této technologie. Jedná se i o zvyšování výkonu a efektivity stávajících elektráren.

Na tomto fóru se tradičně schází více než 200 odborníků z celého světa a zemí, které reaktory VVER provozují. Konference se například zúčastní předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost ČR Dana Drábová, vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jan Štuller, ředitel útvaru pro výstavbu nových jaderných elektráren ČEZ Petr Závodský a generální ředitel ÚJV Řež Karel Křížek. Nechybí ani zástupci průmyslových organizací z různých zemí a organizací, které provozují reaktory VVER.

V rámci programu vystoupí řada zahraničních hostů. O stavbě nových reaktorů VVER ve svých zemích promluví například Minna Forsström, projektová ředitelka finské společnosti Fennovoima, dále Nikolaj Drozdov, ředitel oddělení mezinárodního obchodu Rosatomu, Attila Aszodi, zmocněnec maďarské vlády pro rozšíření JE Paks, Ahmad Hiyasat, generální ředitel jordánské Společnosti pro jadernou energii a Zhang Yi, výkonný ředitel čínské společnosti Jiangsu Nuclear Power, Co.

Před pěti dny byl do plného provozu uveden reaktor VVER nové generace

Zahájení konference VVER předcházela velmi důležitá událost: 26. října 2016 byl do plného provozu uveden první jaderný blok generace III+ na světě. Jde o první blok Novovoroněžské JE-II s reaktorem VVER-1200. „Dosáhli jsme velice významné mety, která jasně ukazuje, že vývoj reaktorů typu VVER je stabilní, jednotlivé generace dobře navazují na sebe a že tato technologie má výborné vyhlídky do budoucna. Na tomto reaktoru funguje nejvýkonnější vysokorychlostní parní turbína na světě o výkonu 1114 MWt a práci nového typu reaktoru budeme sledovat s velkým zájmem“, uvádí viceprezident České nukleární společnosti Miroslav Kawalec.

 Konference potrvá do 2. listopadu a její součástí budou také technické exkurze: delegáti navštíví JE Temelín, společnost Škoda JS a výzkumný ústav ÚJV Řež.

 Historie vývoje reaktorů typu VVER

První ruský reaktor typu VVER byl zkonstruován na základě zkušeností s provozem tlakovodních reaktorů na ruských jaderných ponorkách a uveden do provozu v roce 1963. Dalším byl reaktor VVER 365 v druhém bloku Novovoroněžské JE, který začal dodávat elektrickou energii do sítě v roce 1969. Koncem 90. let byl provoz obou bloků ukončen a zkušenosti díky nim získané jsou dnes používány při prodlužování doby provozu novějších typů. 

Reaktory typu VVER-440, které zahájily novou generaci ruských reaktorů, byly stavěny v sériích v Ruské federaci, Československu, Německu, na Ukrajině a v řadě dalších zemí.

První reaktor generace VVER-1000 byl uveden do provozu v roce 1980 a nyní je nejrozšířenějším reaktorem typu VVER: na světě jich celkem funguje 31.

26. října dosáhl u města Novovoroněž (Rusko) poprvé plného výkonu reaktor generace III+, konkrétně VVER-1200. Jde o pokročilejší model reaktoru, který funguje například na JE Temelín. Z hlediska bezpečnosti je hlavním specifikem VVER 1200 unikátní kombinace aktivních a pasivních bezpečnostních prvků a vysoký koeficient využití. 

www.vver2016.com

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Vítkovice podepsaly po Rosatomu smlouvu i s WestinghouseVítkovice podepsaly po Rosatomu smlouvu i s Westinghouse (65x)
Společnosti Westinghouse Electric Company a Vítkovice, a.s., podepsaly 1. prosince 2011 v prostorách rezidence americkéh...
Michal Enžl: Do energetiky se tlačí i firmy, které nemají s tímto oborem žádné zkušenosti (63x)
Do energetiky se tlačí i firmy, které nemají s tímto oborem žádné zkušenosti. I na toto téma hovořili s Michalem Enžlem ...
Energetici zvolili nejlepším fyzikářem pedagoga z Českých Budějovic. Získal titul ČEZ Ámos a exkurzi pro celou svou tříduEnergetici zvolili nejlepším fyzikářem pedagoga z Českých Budějovic. Získal titul ČEZ Ámos a exkurzi pro celou svou třídu (55x)
O tomto víkendu byla v Praze završena anketa Zlatý Ámos 2014, která již dvacet let volí a oceňuje nejoblíbenější pedagog...