Vítkovice Power Engineering otevřely bioplynovou stanici
Bioplynová stanice, která bude produkovat čistou energii a substrát pro hnojení půdy, byla dnes za účasti ministra zemědělství Petra Gandaloviče slavnostně otevřena v Pustějově na Novojičínsku. Stanice, kterou dodala společnost Vítkovice Power Engineering, z ostravského strojírenského holdingu Vítkovice, sleduje nové trendy bezodpadového zpracování organické hmoty. Provozovatelem je farma Zemspol Studénka.
„Výroba energie z rostlinných a živočišných produktů je správný směr, protože zde si nekonkuruje výroba biopaliv s výrobou potravin tak, jako je tomu v jiných případech. Naopak lze zužitkovat celý energetický obsah včetně odpadního tepla,“ komentoval ministr Gandalovič.
Bioplynová stanice pracuje na principu mokré fermentace. Ze směsi směs hovězí a prasečí kejdy a s přídavkem produktů rostlinného původu je schopna produkovat bioplyn jako zdroj čisté energie a stabilizovaný substrát jako kvalitní přírodní hnojivo se schopností doplňovat ubývající humus v půdě.
Vznikající bioplyn je pak dále využíván ve čtyřech kogeneračních jednotkách pro výrobu elektřiny a tepla. Elektřina je přednostně dodávána do sítě za výhodnou dotovanou cenu platnou pro produkci energie z obnovitelných zdrojů. „Odpadní teplo z procesu kogenerace, ve formě teplé vody, se zhruba z jedné třetiny využívá pro udržování teploty pro produkci bioplynu, větší část v budoucnu poslouží i k vytápění obecních domů a budov v majetku obce v Pustějově,“ doplnil starosta obce Pustějov Tomáš Maiwaelder s tím, že obec projekt od počátku podporovala.
Výstavba bioplnynové stanice pro společnost Zemspol Studénka byla zahájena v září 2006, od loňského podzimu je stanice ve zkušebním provozu. Nyní začíná nezbytné kolaudační řízení pro uvedení do trvalého provozu, který se předpokládá od letošního srpna.
Parametry bioplynové stanice:
-
Základním prvkem jsou dva fermentory ze smaltovaných plechů, každý o pracovním objemu 2.100 m3, na každém z nich je speciální ocelová šroubovaná střecha s membránovým plynojemem o celkovém objemu plynového prostoru 700 m3.
-
Ve fermentorech probíhá proces fermentace při 40 °C.
-
Předpokládaná výroba elektrické energie na čtyřech kogeneračních jednotkách (celkový el. výkon 680 kW) s časovým využitím 90- 95 % chodu na plný výkon.
-
Předpokládaná roční produkce el. energie asi 4.700 MWh.
-
Předpokládaná roční produkce tepelné energie asi 21.000 GJ.
Fotoreportáž ze slavnostního otevření:
Související články
- Vítkovice otevřely nový závod na stěny kotlů, zejména pro elektrárny (26.3.2010)
- Společnost Vítkovice Power Engineering je připravena na boom v oblasti energetiky (31.10.2008)