Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Větrné    Větrné elektrárny zvýšily výrobu o 22,5 % a v ČR pokrývají spotřebu 220 tisíc lidí

Větrné elektrárny zvýšily výrobu o 22,5 % a v ČR pokrývají spotřebu 220 tisíc lidí

Publikováno: 26.8.2009
Rubrika: Větrné

Větrné elektrárny v České republice vyrobily v prvním pololetí roku téměř 143 milionů kWh elektřiny a meziročně tak navýšily produkci o 22,5 %. Elektřina vyrobená z větru zároveň znamená pokrytí spotřebu více než 220 tisíc lidí.

Větrné elektrárny v České republice vyrobily za prvních šest měsíců roku 2009 celkem 142,8 GWh elektřiny. Vyplývá to ze statistik uveřejněných Energetickým regulačním úřadem (ERÚ, www.eru.cz ). Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku jde o 22,5% nárůst. Při identické výrobě ve druhém pololetí roku by zároveň tato produkce znamenala pokrytí roční spotřeby 220 tisíc lidí. Obrazně by šlo např. o dodávku elektřiny pro všechny obyvatele Plzně a současně i Karlových Varů. V loňském roce vyrobily české větrné elektrárny podle statistik ERÚ 244,7 GWh elektřiny, čímž saturovaly spotřebu více než 172 tisíc lidí.

V současnosti je na území ČR ve větrných elektrárnách instalován výkon v hodnotě cca 150 MW (viz. tabulka). ČSVE počítá s tím, že do čtyř let stoupne instalovaný výkon ve větrných elektrárnách na úroveň 1000 MW. Tyto kapacity vyrobí přibližně 2,5 TWh elektrické energie, což je prakticky ekvivalent dnešní výroby ve vodních elektrárnách a zároveň plné pokrytí spotřeby Jihomoravského kraje a Vysočiny.

Největší instalovaná kapacita je na území ČR v Ústeckém kraji (82,8 MW instalovaného výkonu), následují kraje Olomoucký (19,2 MW), Vysočina (7,7 MW) a Jihomoravský kraj (6,3 MW). Meziročně vzrostla instalovaná kapacita o téměř 12 procent.

Úměrně instalované kapacitě se také v prvním pololetí roku vyvíjela produkce elektřiny v jednotlivých krajích. Nejvíce „natočily“ větrné elektrárny v Ústeckém kraji (93,1 GWh), s odstupem následovaly Olomoucký kraj (16,9 GWh), Kraj Vysočina (9,1 GWh) a Jihomoravský kraj (5,7 GWh).

V přístupových rozhovorech s Evropskou unií se Česká republika zavázala plnit indikativní cíle výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Přestože má EU omezené možnosti vyžadovat po ČR plnění indikativního cíle, měli bychom průběžně usilovat o navyšování podílu obnovitelných zdrojů v energetickém mixu. „V rámci jednání o klimaticko-energetickém balíčku si ČR návrhově stanovila závazný cíl pro rok 2020 v podobě 13% podílu obnovitelných zdrojů. Vhodný mix, kdy dominantní jadernou energii doplní mj. také právě obnovitelné zdroje, doporučila nedávno pro Energetickou koncepci také zpráva tzv. Pačesovy komise,“ říká předseda České společnosti pro větrnou energii (ČSVE) Michal Janeček. V loňském roce se podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny blížil k 5procentní hranici.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Nejvýkonnější větrné elektrárny v obci Pchery začaly vyrábět elektřinu (30x)
Větrné elektrárny s největším instalovaným jednotkovým výkonem v ČR, které se nacházejí v katastru obce Pchery na Kladen...
Společnost ČEPS stojí za vznikem Expertní skupiny k problematice větrné energetiky (29x)
Společnost ČEPS iniciovala založení Expertní skupiny ČEPS k problematice větrné energetiky, která řeší fenomén větrných ...
Dohoda se společností Invenergy v hodnotě přesahující miliardu dolarů uzavítá rekordní růst pro GE Energy v oblasti větrných turbín v roce 2007 (24x)
Praha, 22. ledna 2008 – Jako dovršení roku 2007, kdy GE Energy zaznamenala v oblasti větrných turbín rekordní růst...