Umíme v Česku postavit SMR?
Pojmem „malé modulární reaktory“ (SMR – small modular reactors) označuje Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA) reaktory s výkonem do 300 MW, které lze stavebnicově vyrobit a následně zkompletovat na místě určení. Mohou fungovat samostatně i jako modulové součásti větších komplexů, kdy je výkon flexibilně navyšován až na požadovanou úroveň. U některých se počítá s fungováním v podzemí, a tak mohou být umístěny i v blízkosti obydlených oblastí.
Klíčová slova: jaderné reaktory
Celý článek (autor: Aleš John, EventEra, s.r.o.) je ke stažení v náhledovém formátu zde. Předplatné časopisu All for Power je možné zde. V elektronické podobě je možné si časopis prohlédnout zde.
Do we know how to build an SMR in the Czech Republic?
The International Atomic Energy Agency (IAEA) uses the term (SMR) or “small modular reactors” to describe reactors with a capacity of up to 300 MW that can be produced as modules and subsequently assembled at the destination site. They can function separately and as modular components for bigger complexes when the capacity can be flexibly increased to the required level. It is planned that some will function underground and can therefore be installed close to inhabited areas.
Autor
Související články
- Malé jaderné reaktory mohou uspět v teplárenství (5.5.2016)
- Malé jaderné reaktory pro energetiku a potenciál jejich využití pro Českou republiku (19.1.2015)
- Malé jaderné reaktory – možná budoucí náhrada středních fosilních zdrojů? (22.1.2012)
- Výzkum: Drtivá většina Čechů chce další jaderné reaktory (26.10.2009)
- Anglie a Francie chtějí společně postavit nové jaderné reaktory (22.3.2008)