Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Jaderné    Škoda JS zmodernizuje Dukovany za 4,5 miliardy

Škoda JS zmodernizuje Dukovany za 4,5 miliardy

Publikováno: 23.9.2007, Aktualizováno: 27.4.2009 15:18
Rubrika: Jaderné, Technologie, materiály
Skupina ČEZ plánuje rozsáhlou modernizaci jaderné elektrárny Dukovany. S plzeňským výrobcem jaderných zařízení Škoda JS má do dvou týdnů podepsat kontrakt za 4,5 miliardy korun. Škodovka má podle něj do roku 2015 obnovit v elektrárně kompletní kontrolní a řídící systém. Škoda JS porazila ve veřejné soutěži Škodu Praha. Novinářům to v pondělí řekl generální ředitel Škody JS Miroslav Fiala.
Kontrakt pro Dukovany je největší v novodobé historii firmy. Podnik už zahájil práce na přípravě projektu a výroba zařízení začne ještě letos. 'Cílem zakázky je nahradit zastaralé analogové systémy řízení moderními digitálními, a zajistit tak provoz elektrárny minimálně do roku 2025,' uvedl Fiala. Doba činnosti elektrárny je dána životností tlakové nádoby všech reaktorů čtyř bloků o výkonu 440 MW. Firma s 800 lidmi přijme díky kontraktu deset inženýrů.
Vlastní činnosti Škody JS budou tvořit čtvrtinu kontraktu, řídící systémy dodá ZAT Příbram. Servisní a inženýrská činnost letos i loni reprezentuje polovinu tržeb firmy. Letos dosáhnou 2,7 miliardy Kč, o půl miliardy více než loni. Další polovinu tvoří výroba jaderných zařízení. Podnik dlouhodobě vyváží 50 procent produkce. Škoda JS dodává do Dukovan systémy řízení reaktoru a informační systémy na všechny bloky už od roku 2000. Tuto první zakázku za 6,9 miliardy korun ukončí v roce 2009. Jednotlivé řídící systémy elektrárny jsou koncipovány jako pět modulů. Škoda už modernizuje první dva, kontrakt na zbylé tři podepíše v nejbližších dnech. Nově zmodernizuje řízení primárního a sekundárního okruhu a turbíny.

Ve hře jsou i další zakázky
Škoda JS, kterou už více než tři roky vlastní ruská strojírensko-metalurgická skupina OMZ, se u ČEZ uchází o další servisní a inženýrskou dodávku - modernizaci šesti 'reaktoroven' v hodnotě jednotek miliard korun. 'Jde o servis primárního okruhu na šesti blocích jaderných elektráren ČEZ (dva temelínské a čtyři v Dukovanech),' řekl Fiala. Rozhodnuto má být koncem roku. Máme velkou šanci uspět,' dodal obchodní ředitel Jiří Demiš (Zdroj: ČTK)
Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

První blok VVER-1200 se připravuje na regulovaný provozPrvní blok VVER-1200 se připravuje na regulovaný provoz (61x)
V 1. bloku jaderné elektrárny Novovoroněžská II s reaktorem VVER-1200 spouští ruská korporace pro atomovou energii Rosat...
„Pro první kontakt v Turecku bych se na poradenské firmy určitě nespoléhal. To si musí každý odpracovat sám,“... (59x)
... uvedl pro potřeby „Tureckého speciálu“ časopisu All for Power Martin Pecina, generální ředitel Vítkovice...
Vítkovice podepsaly po Rosatomu smlouvu i s WestinghouseVítkovice podepsaly po Rosatomu smlouvu i s Westinghouse (55x)
Společnosti Westinghouse Electric Company a Vítkovice, a.s., podepsaly 1. prosince 2011 v prostorách rezidence americkéh...