Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    Seminář HK o obchodních příležitostech v Ázerbájdžánu

Seminář HK o obchodních příležitostech v Ázerbájdžánu

Publikováno: 1.10.2014
Rubrika: Lidé-Věci-Události

Hospodářská komora České republiky spolu se svými partnery dnes v rámci mezinárodního strojírenského veletrhu uspořádala odborný seminář, zaměřený na exportní a podnikatelské příležitosti v Ázerbájdžánu. Seminář otevřel prezident komory Vladimír Dlouhý, který mj. uvedl, že česko-ázerbájdžánské vztahy nezačínají na zelené louce a připomněl loňské podnikatelské mise i jména několika českých podniků, výrazně působících v Ázerbájdžánu. Podle slov prezidenta Komory je obchodní potenciál větší, než vykazují čísla, kdy celkový obrat vzájemné obchodní výměny s Ázerbájdžánem v roce 2013 činil 1,16 mld. EUR.

Také ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek označil ázerbájdžánský trh za perspektivní s tím, že české firmy mají v Ázerbájdžánu tradičně dobrou pověst.. Hovořil také o tom, že agentura CzechTrade otevřela letos v dubnu svoji kancelář v hlavním městě Baku a mezi oběma zeměmi funguje pravidelná letecká linka. Z hlediska rozvoje budoucího obchodu hovořil o záměru propojit Baku s Istanbulem železnicí přes Gruzii.

Nový Ázerbájdžánský velvyslanec Farid Šafijev, který dva měsíce působí ve vedení zastupitelského úřadu v České republice, hovořil také o diverzifikaci ázerbájdžánské ekonomiky a regionální spolupráci, založené na přímých kontaktech. I to je jeden z důvodů, proč velvyslanec zamíří z Brna do Olomouce.

Semináře se zúčastnili také generální ředitel EGAPu Jan Procházka a generální ředitel ČEB Karel Bureš. Právě exportnímu financování v daném teritoriu byl věnován jeden z panelů, kterému předcházela vystoupení odborníků o obchodních příležitosti pro české firmy a právních aspektech podnikání.

Ázerbájdžán je nejvýznamnějším obchodním partnerem ČR v regionu Jižního Kavkazu. Přes zvýšení českého vývozu zůstává z pohledu ČR saldo záporné, což je dáno především dovozem ropy, která představuje až 25 procent roční spotřeby v České republice. Do Česka se také dováží bavlna a suché ovoce. Naopak do Ázerbájdžánu vyvážíme nejvíce automobily, stavební díly, stroje a zařízení, sklo, zejména křišťál a lustry, čisticí a prací prostředky, léčiva a kosmetiku.  Český vývoz v roce 2013 dosáhl 3,3 mld. korun (128,3 mil. EUR), což je o 20 % více než v roce 2012.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

CHEMCOMEX Praha: nový obchodní ředitel Luboš Nedvědický (76x)
Na pozici obchodního ředitele společnosti byl začátkem srpna jmenován Ing. Luboš Nedvědický, který převzal řízení obchod...
Společnost NOEN doplnila vrcholný management dalšími odborníky (45x)
Neustálý růst, rozšiřování a s tím spojená potřeba nastavit jasné procesy ke zlepšení a zjednodušení chodu firmy vedla v...
Dodavatel oceli měl dvojí důvod k radosti (42x)
3. června 2011 oslavila společnost MUT Tubes, s.r.o. spolu se svojí dceřinou společností MUT Automotive, s.r.o. páté vý...