Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Rosatom na MSV v Brně ve znamení inovací

Rosatom na MSV v Brně ve znamení inovací

Publikováno: 25.9.2013
Rubrika: Aktuality, Jaderné

Ruská státní korporace pro jadernou energii Rosatom se zúčastní Mezinárodního strojírenského veletrhu 2013 v Brně s expozicí na téma „Inovace a rozvoj v jaderném průmyslu“.

Letos bude expozice Rosatomu instalována na ploše 200 metrů čtverečních v pavilonu Z.

„Mnoho exponátů představí Rosatom v rámci této expozice poprvé,“ říká ředitel společnosti, která je organizátorem expozice Atomexpo, Alexandr Fedotěnkov. „Poprvé například Rosatom ukáže maketu reaktorového zařízení RITM 200, které bude instalováno jako pohon nového typu ruských jaderných ledoborců, jež se začaly stavět v Ruské federaci. V roce 2012 bylo toto zařízení oceněno jako nejúspěšnější inovativní projekt v oblasti stavby lodí v Rusku. Návštěvníci expozice si budou moci prohlédnout makety reaktorových zařízení o malém výkonu na bázi rychlých neutronů, patřící k nejperspektivnějším směrům jaderné energetiky.“

Rosatom představí kromě jiného malý reaktor SVBR 100, v němž slouží jako chladící médium směs olova a bismutu a také malý reaktor ABV o tepelném výkonu 38 MW.

Poprvé v české republice bude v expozici Rosatomu představena maketa výzkumného reaktoru MBIR o výkonu 150 MW. Tento reaktor bude po uvedení do provozu nejvýkonnějším výzkumným rektorem na světě. Turbinový ostrov pro MBIR projektuje česká firma EGP Invest.

Pozornost návštěvníků upoutají také nejaderné inovační projekty Rosatomu.

Nikdo z těch, kdo se zajímá o jadernou energetiku, si nenechá ujít maketu reaktoru VVER 1200, vyrobenou v interaktivním režimu. Právě tento typ reaktoru nabízí česko-ruské konsorcium MIR 1200 v tendru na dostavbu JE Temelín.

Rosatom na MSV 2013 zároveň premiérově představí potenciálním dodavatelům svůj státní plán nákupů pro příští rok. Účastníci a hosté MSV 2013 budou mít možnost položit otázky expertům Rosatomu, kteří jsou zodpovědní za nákupy uskutečňované korporací.

Veletrh MSV 2013 se uskuteční 7. až 11. října v Brně.

 Státní korporace pro jadernou energii Rosatom spojuje více než 250 podniků, vědeckých organizací a institucí, mezi něž spadají všechny civilní společnosti zabývající se jadernou energetikou v Rusku, vědecko-výzkumné ústavy a jediná flotila ledoborců na světě. Státní korporace Rosatom zaujímá na světových trzích s jadernými technologiemi pozici lídra. V současné době uskutečňuje projekty výstavby 28 bloků jaderných elektráren, z nichž 19 staví za hranicemi Ruska.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Arabelle, nejvýkonnější parní turbína na světěArabelle, nejvýkonnější parní turbína na světě (50x)
Společnost Alstom je předním světovým dodavatelem „konvenčních částí“ (strojoven) pro jaderné elektrárny a j...
O radioaktivitě, která léčí i škodí (48x)
V tomto příspěvku přinášíme několik otázek a odpovědí, které se týkají radioaktivity (spolupráce s RNDr. Lenkou Thinovou...