Plyn bude levější, elektřina dražší
Cenám plynu a energie pro velkoodběratele i domácnosti byl věnován seminář se uskutečnil v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu. Pořádala jej Asociace energetických manažerů.
V posledních měsících letošního roku se zvýšily ceny plynu v domácnostech zhruba o deset procent. „V současné době, kdy ceny ropy klesají, se tento trend promítne i do importní ceny plynu. Bude to mít vliv, s jistým časovým zpožděním, na ceny plynu pro konečné spotřebitele v České republice. Očekáváme, že v prvním, nejpozději ve druhém čtvrtletí příštího roku, by mělo dojít k určitému zlevnění tohoto média,“ uvedl Jiří Gavor, analytik ENA, s.r.o.
Poněkud složitější situace nastala u vývoje cen elektřiny pro konečného odběratele, což je ovlivňována více faktory. „Vzhledem k tomu, že Česko je výrazně exportní oblastí, poměrně dlouho si udržovalo ceny energie nižší než tomu bylo v okolních státech, zejména v Německu, které je cenotvorné. Nicméně tento pozitivní efekt se již vytratil, neboť tak jak se snižují přebytky elektřiny v Česku, tak došlo k propojení cen na velkoobchodním trhu u nás a v Německu. V následujících letech se nedá očekávat, že by se tato situace změnila,“ řekl Pavel Šolc, ČEPS, a.s. Podle něho to znamená, že pokud nastane negativní vývoj cen v Evropě, situace se odrazí i v České republice. Je potřeba si uvědomit, že cena elektřiny obchodované na velkoobchodním trhu tvoří pouze asi polovinu konečné ceny elektřiny pro spotřebitele. Druhá část této hodnoty je regulovaná a poslední tři roky sloužila k tomu, aby byla utlumena celková cena. Jestliže ceny elektřiny rostly za poslední tři až čtyři roky o dvacet procent, tak pro konečného zákazníka se to projevilo pouze asi deseti procenty. Bohužel, i tento trend pomalu končí, protože je třeba obnovovat sítě. Tedy proto lze předpokládat, že konečná cena bude vyšší.
V současnosti se prodává MWh na velkoobchodním trhu za více než 75 euro. „Domnívám se, že v následujících letech nebude tato cena překročena, spíše by mnělo dojít k jejímu poklesu. Problémem však je, že pro konečného zákazníka jsou ceny v letošním roce odrazem cen velkoobchodních z doby před dvěma lety, kontrakty na rok se uzavírají dopředu. Dá se tedy očekávat stabilní růst cen elektřiny pro konečného zákazníka v rozsahu kolem deseti procent ročně po dobu dalších dvou či tří let. Není reálné předpokládat, že by mohlo dojít na úrovni malého zákazníka k poklesu cen elektřiny,“ doplnil Šolc.
Autor
Související články
- Plyn mimořádně zdražil již v červnu, teplárny ceny tepla drží (23.6.2011)
- Plyn je podle EUROGASu klíčem k budoucnosti s nízkými emisemi oxidu uhličitého (13.6.2011)
- Bezpečnost dodávek plynu do ČR se zvýší (1.2.2011)
- Spotřeba zemního plynu stoupla o více než 8 procent (18.12.2010)
- Odstartoval tendr na výstavbu a montáž plynovodu Gazela (16.12.2010)
- Z fosilních zdrojů je zemní plyn v EU na 1. místě (15.7.2010)
- „ČR se stane jedním z nejdůležitějších přepravců plynu,“ (14.7.2010)
- Spotřeba zemního plynu v Česku dramaticky roste (6.7.2010)
- V Rožné začne stavba podzemního zásobníku plynu (6.7.2010)
- Novým generálním sekretářem České plynárenské unie se stal Oldřich Petržilka (4.4.2010)
- EU přidělila dotaci na rozšíření zásobníků a výstavbu plynovodů v ČR (30.3.2010)