Nejvyšší česká budova vyroste do výšky Cheopsovy pyramidy
Rubrika: Výstavba nového bloku Ledvice
Největší budova v zemi vzniká v elektrárně Ledvice na Teplicku. ČEZ zde staví obří kotelnu vysokou 145 metrů, které zástupci firmy přezdívají Cheopsova pyramida. Právě monument v Gíze totiž starověcí Egypťané vystavěli do stejné výšky.
"Když jsem na internetu hledal podobně vysokou stavbu, nalezl jsem odkaz na Cheopsovou pyramidu," vysvětluje mluvčí skupiny ČEZ pro severní Čechy Ota Schnepp. Unikátní stavba nebude mít v Česku obdoby. Podle internetové encyklopedie Wikipedie, která uvádí seznam nejvyšších budov v ČR, není v zemi momentálně vyšší stavba.
"Dosud nejvyšší budova v České republice, hotel hotel City Tower v Praze, má pro zajímavost výšku 109 metrů. Z přírodních krás má například 140 metrů Pančovský vodopád v Krkonoších, který padá na dno Labského dolu," uvádí Schnepp v prezentaci budované kotelny.
Ústecký kraj drží jeden výškový primát už nyní. V Mostě stojí nejvyšší budova mimo Prahu: administrativní budova SHD-Komes, která měří 96 metrů. Figuruje i v mezinárodní databázi mrakodrapů.
Základová deska: 83 tisíc kubíků betonu
Ledvická kotelna se staví na místě bývalé administrativní budovy ČEZ, kterou nechala společnost strhnout v lednu. Nyní se zde hloubí základy pro kotelnu i strojovnu. Celé zařízení bude stát na desce ze speciální betonové směsi o rozměrech 80 krát 130 metrů. Hluboká bude osm metrů a bude ji držet více než 800 pilotů.
"Do jara se bude kopat, pak betonovat a za rok a čtvrt by měla být spodní stavba kotelny a strojovny hotova," podotýká Karel Ludvík, zástupce vedoucího projektového týmu. Ještě dříve než tato stavba budou vidět dvě betonové věže, mezi něž se zapasuje ocelová konstrukce a vlastní kotelna.
"Budou to schodišťové věže s nákladními i osobními výtahy. Jejich šachtami povedou také hlavní trasy kabeláže. Jsou odolné proti požáru, čímž jsou důležité i z bezpečnostního hlediska jako evakuační objekty," vysvětluje smysl věží Ludvík.
Na jedné z věží bude i rozhledna pro případné návštěvníky, kteří zavítají do elektrárny na exkurzi.
"Kotel v Ledvicích bude práškový. Proto je jeho součástí i osm kruhově uspořádaných ventilátorových mlýnů, v nichž se semele uhlí na uhelný mour," objasnil technologii mluvčí skupiny ČEZ Ota Schnepp. Spalováním mouru vznikne pára, která pohání turbíny na výrobu elektřiny.
Stavba zastíní i vrch Bořeň
Součástí nové stavby bude kromě kotelny a strojovny také chladicí věž. Celá stavba je tak veliká, že některým lidem v Duchcově zastíní výhled na vrch Bořeň.
Současná kotelna nejenže pomáhá vyrábět elektřinu, párou ale také vytápí domácnosti v Teplicích a Bílině. "Nový zdroj to bude dělat dál. Kdyby byl zájem, mohli bychom to rozšířit na další domy a byty," řekl Schnepp.
Zahájení zkušebního provozu nového bloku o výkonu 660 MW je naplánováno na konec roku 2012. Na celou výstavbu dá ČEZ více než 30 miliard korun. "Půjde o nejmodernější zařízení na výrobu elektrické energie spalováním hnědého uhlí jak v České republice, tak i ve střední Evropě vůbec," doplnil Schnepp.
Elektrárna Ledvice byla uvedena do provozu v letech 1966 až 1969. Měla původně pět bloků, dva už jsou mimo provoz. Bloky 2 a 3 budou odstaveny po spuštění nového zdroje a čtvrtý, s fluidním spalováním, zůstane v provozu do roku 2035. (zdroj: www.idnes.cz)