Nabídka MIR1200 zaručuje podle zástupců tohoto konsorcia „českou cestu“ dostavby Temelína
Poslanci Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu se dnes (čtvrtek 11. dubna 2013) zabývali dostavbou Jaderné elektrárny Temelín. Jednou z hlavních oblastí jejich zájmu bylo zajištění maximálního uplatnění českých firem nejen při dostavbě Jaderné elektrárny Temelín, ale i na dalších zahraničních projektech obou uchazečů.
Josef Perlík, ředitel divize Inženýring jaderných elektráren společnosti ŠKODA JS, která je lídrem Konsorcia MIR.1200, ve svém vystoupení zdůraznil, že český průmysl má potřebné zkušenosti a je připraven dodávat ve všech klíčových oblastech tohoto projektu včetně inženýringu, výroby technologicky náročných komponenta servisu. Podle Perlíka je nutné těchto zkušeností, znalostí a know-how využít. To dokáže zaručit jen nabídka Konsorcia MIR.1200. V opačném případě ČR o své technické know-how postupně přijde. „Chceme, aby se dostavba Temelína stala příležitostí pro dlouhodobé zajištění budoucnosti českého průmyslu, potažmo celé ekonomiky. Cenová struktura naší nabídky, tak jak jsme ji předali společnosti ČEZ, je postavená na základě 70procentního podílu dodávek z České republiky – proto je také 70% ceny projektu nabídnuto v českých korunách. Nedáváme tedy žádné plané sliby, ale realitu,“ dodal Perlík.
Výkonný viceprezident společnosti Rusatom Overseas Leoš Tomíček poukázal na výsledky nezávislé studie společnosti AT Kearney, která spočítala, že dostavba Jaderné elektrárny Temelín při minimální lokalizaci 70% nabídne v úhrnu zaměstnání 49.000 lidem, přinese 618 miliard korun na přímých a nepřímých příjmech a 56 miliard korun na výnosech z daní. Předseda hospodářského výboru Milan Urban zdůraznil, že český průmysl je nositelem současné i budoucí prosperity naší země. Jeho zapojení do dostavby Temelína je tedy zásadní. “Tato dostavba se musí odrazit v účetnictví českých firem. Projekt, který má mít šanci na úspěch, musí deklarovat jasně měřitelnou příležitost pro český průmysl. Jen takový projekt lze politicky prosazovat a obhájit“, řekl Urban.
Jednání Výboru se zúčastnili také prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel, zástupce Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Ira. Zástupci českého průmyslu považují míru lokalizace za klíčový aspekt při výběru budoucího dodavatele. „Pro nás je zásadní, aby peníze, které půjdou z našich kapes, z kapes daňových poplatníků, zůstaly doma, zůstaly u našich přímých dodavatelů i jejich subdodavatelů. Toto je zásadní i pro zaměstnanost v naší zemi“, zdůraznil prezident Kužel. Šéf Hospodářské komory též ocenil, že skupina Rosatom spolupracuje již nyní s českým průmyslem na třetích trzích, aniž by tuto spolupráci podmiňovala výsledkem temelínského tendru. V tom Kužel nachází zásadní rozdíl v přístupu obou konkurentů. Viceprezident Tomíček, podtrhl význam dosavadní spolupráce českých firem se skupinou Rosatom. „S českými podniky spolupracujeme opravdu bez ohledu na Temelín. V globálním katalogu Rosatomu je již zaregistrováno 30 českých firem. Již nyní jsou české podniky úspěšnými dodavateli, jen loni jsme realizovali dodávky za několik miliard korun. Reference z dostavby Temelína by potenciál českých firem znásobila," upozornil Tomíček.
Autor
Související články
- Pozvánka na další díl semináře - AP1000® budoucnost české energetiky (11.4.2013)
- Diskutujeme nad průběhem tendru: Dva další bloky jaderné elektrárny Temelín? Proč ano, proč spíše ne a kdo? (3.4.2013)
- Jukka Laaksonen polemizuje s konkurenčním projektem (2.4.2013)
- Westinghouse: Design ušitý na míru zákazníkovi vytváří omezení co do možností učit se a sdílet zkušenosti mezi elektrárnami (2.4.2013)
- Revoluce versus evoluce? Porovnání bezpečnostních aspektů reaktorů AP1000 a VVER1200 (2.4.2013)
- Rozpaky nad předběžným hodnocením nabídek pro dostavbu Jaderné elektrárny Temelín (27.3.2013)