Maďaři se Ruska a jádra nebojí. Půjčí si od nich miliardy na dva nové reaktory
(Zdroj: NucNet) Maďarská pravicová vláda Viktora Orbána si z neustále proklamované obavy z Ruska - „Velkého medvěda z východu“ – a údajného bezpečnostního rizika velkou hlavu nedělá. Svědčí o tom dohoda mezi oběma státy, resp. maďarskou vládou a státem řízenou energetickou společnosti Rosatom o spolupráci na výstavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Paks.
Rosatom podle této dohody (informaci dnes přinesl server www.nucnet.org) nejenže postaví dva nové reaktory typu VVER, ale poskytne Maďarům úvěr, který se bude splácet 30 let. Výše úvěru ještě není definitivní, nepřesáhne však 10 miliard eur. Podle prohlášení společnosti Rosatom bude Rusko dodávat pro nové bloky i jaderné palivo. Paks je ve vlastnictví maďarského státu (disponuje majoritou ve společnosti MVM, která elektrárnu provozuje) a elektřinu zde vyrábí 4 reaktory typu VVER–440, které pokrývají 40 % spotřeby v Maďarsku.
Společnost MVM uvedla, že taktéž intenzivně pokračuje realizace projektu prodloužení životnosti všech provozovaných bloků, které zahájily komerční provoz v letech 1983, 1984, 1986 a 1987. Maďarský jaderný dozor již u prvního bloku prodloužil životnost o 20 let bez jakýchkoli problémů s Evropskou komisí a postojem Rakouska a Německa k tomuto prodloužení. Jde o stejné typy reaktorových bloků a obdobného stáří, které bezpečně fungují v jaderné elektrárně Dukovany. Tyto aktivity maďarské vlády jsou v kontrastu s plány některých úředníků z Bruselu a protijaderných politiků členských zemí EU, kteří se snaží prodlužování starších reaktorových bloků ruského typu zastavit. „Uvidíme, jak na vývoj jaderné energetiky v Maďarsku zareaguje Evropská komise, resp. Německo a Rakousko. Ale vzhledem k silné pozici maďarského předsedy vlády se těmto z hlediska postoje našich politiků velmi odvážným krokům nedivím,“ uvedl Miroslav Kawalec, víceprezident České nukleární společnosti.