Energetické projekty a jejich financování ovlivňuje v ČR zejména legislativa
Nové energetické projekty v České republice během posledních let prošly značným útlumem. Přesto se najdou výjimky jako je například Malá vodní elektrárna ve Štětí. Na specifika úvěrování tohoto největšího vodního díla za poslední desetiletí, ale také odlišnosti a úskalí financování českého energetického sektoru jsme se zeptali Pavla Pelčáka a Lukáše Jůzy z útvaru Financování energetiky, Komerční banky, a.s.
Celý článek je ke stažení v náhledovém formátu zde. Předplatné časopisu All for Power je možné zde. V elektronické podobě je možné si časopis prohlédnout zde.
Jakým způsobem se Komerční banka podílela na projektu Malé vodní elektrárny (MVE) ve Štětí?
Komerční banka reagovala na poptávku investora po refinancování dodavatelského úvěru MVE Štětí. Od prvotního kontaktu, prostudování podkladů přes několik vzájemných jednání nad nejdůležitějšími aspekty projektu až po schválení úvěru a jeho načerpání letos v únoru uběhlo několik měsíců. Vše proběhlo dle harmonogramu, který jasně definoval konkrétní termíny pro předání a převzetí díla, jeho proplacení a podání žádosti o uvolnění dotace z OPPI (Operační program Podnikání a Inovace).
Autor
Související články
- Garanční měření turbín v MVE Štětí (16.9.2015)
- Malá vodní elektrárna Štětí: unikátní projekt sociální energetiky (28.8.2015)
- Vyšlo All for Power 3/2015 - obsahem je například malá vodní elektrárna Štětí, rubrika o financování exportu, o rozvoji elektrizační soustavy nebo příloha o údržbě kotlů (16.6.2015)
- Stavbaři dohnali skluz způsobený povodní. Hrubá stavba MVE Štětí je hotová. (15.11.2013)