Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Větrné    ČEZ začne od příštího roku spouštět větrné elektrárny v ČR

ČEZ začne od příštího roku spouštět větrné elektrárny v ČR

Publikováno: 5.11.2008, Aktualizováno: 16.4.2009 18:52
Rubrika: Větrné

Společnost ČEZ Obnovitelné předpokládá, že v příštím roce uvede do provozu větrné elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 20 MW. Do roku 2012 počítá s více než 100 MW.

Provoz prvních strojů chce společnost ČEZ Obnovitelné zdroje odstartovat v polovině příštího roku, celkem by do prosince 2009 měly stát větrné elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 20 MW. „Půjde zčásti o vlastní projekty naší společnosti a rovněž o projekty v pokročilém stádiu přípravy, jejichž odkup od cizích subjektů v současnosti řešíme,“ řekl Josef Sedlák, generální ředitel ČEZ Obnovitelné zdroje (ČOZ). V dalších letech už se počítá s postupným startem větrných parků, které od začátku vznikaly na půdě ČOZ. Koncem roku 2012 by tak mohly fungovat větrné elektrárny o celkovém instalovaném výkonu přesahujícím 100 MW.
Podobně jako ostatní developeři se ČOZ potýká zejména s průtahy v průběhu povolovacích řízení a celkově nízkou vstřícností krajských úřadů. „Nezřídka narážíme i na slabou informovanost, a to jak laické, tak i odborné veřejnosti. Panují např. zkreslené představy o výši výkupních cen pro energii z větru nebo o výkonnosti moderních větrných elektráren,“ podělil se o praktické zkušenosti Sedlák. Nové typy strojů o instalovaném výkonu 2 MW, s nimiž ČOZ ve svých záměrech počítá, přitom dokáží ročně dodat do sítě okolo 5 milionů kWh. To je množství elektřiny, které pokryje roční spotřebu 1500 domácností.
Celkově připravuje ČEZ Obnovitelné zdroje v současnosti zhruba 70 větrných elektráren, které mají souhlas měst a obcí, zajištěnou rezervaci vyvedení výkonu a z velké části vyřešené pozemky. Cílem projektů je snaha o posílení podílu výroby z obnovitelných zdrojů ve Skupině ČEZ i v rámci ČR a příspěvek ke snížení produkce skleníkových plynů.
V rámci Skupiny ČEZ zároveň vzniká i projekt největší přímořské větrné farmy v Evropě - rumunské větrné farmy Fontanele a Cogealac. První fáze počítá v příštím roce se zprovozněním 350 MW instalovaného výkonu z celkově předpokládaných 600 MW.
Více informací o plánech Skupiny ČEZ ve větrné energetice najdete na http://www.cez.cz/cs/energie-a-zivotni-prostredi/energie-z-obnovitelnych-zdroju/vitr.html 

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Přenosovou soustavu opět trápí přetoky z německých větrných elektráren (41x)
Spolehlivost přenosové soustavy ČR, kterou provozuje společnost ČEPS, již několik dní negativně ovlivňuje vysoká výroba ...
Projekt větrného parku Rešice počítá s pěti stroji (33x)
Společnost ČEZ Obnovitelné zdroje upřesnila parametry alternativního řešení projektu větrného parku Rešice u Jaderné ele...
Třinecké železárny chystají miliardové investice a rozšiřují sortiment - i pro výkonnější větrné elektrárnyTřinecké železárny chystají miliardové investice a rozšiřují sortiment - i pro výkonnější větrné elektrárny (27x)
Hutní společnost Třinecké železárny (TŽ) letos investuje do modernizace a obnovy zařízení přes tři miliardy korun, což b...