Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Větrné    ČEZ začne od příštího roku spouštět větrné elektrárny v ČR

ČEZ začne od příštího roku spouštět větrné elektrárny v ČR

Publikováno: 5.11.2008, Aktualizováno: 16.4.2009 18:52
Rubrika: Větrné

Společnost ČEZ Obnovitelné předpokládá, že v příštím roce uvede do provozu větrné elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 20 MW. Do roku 2012 počítá s více než 100 MW.

Provoz prvních strojů chce společnost ČEZ Obnovitelné zdroje odstartovat v polovině příštího roku, celkem by do prosince 2009 měly stát větrné elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 20 MW. „Půjde zčásti o vlastní projekty naší společnosti a rovněž o projekty v pokročilém stádiu přípravy, jejichž odkup od cizích subjektů v současnosti řešíme,“ řekl Josef Sedlák, generální ředitel ČEZ Obnovitelné zdroje (ČOZ). V dalších letech už se počítá s postupným startem větrných parků, které od začátku vznikaly na půdě ČOZ. Koncem roku 2012 by tak mohly fungovat větrné elektrárny o celkovém instalovaném výkonu přesahujícím 100 MW.
Podobně jako ostatní developeři se ČOZ potýká zejména s průtahy v průběhu povolovacích řízení a celkově nízkou vstřícností krajských úřadů. „Nezřídka narážíme i na slabou informovanost, a to jak laické, tak i odborné veřejnosti. Panují např. zkreslené představy o výši výkupních cen pro energii z větru nebo o výkonnosti moderních větrných elektráren,“ podělil se o praktické zkušenosti Sedlák. Nové typy strojů o instalovaném výkonu 2 MW, s nimiž ČOZ ve svých záměrech počítá, přitom dokáží ročně dodat do sítě okolo 5 milionů kWh. To je množství elektřiny, které pokryje roční spotřebu 1500 domácností.
Celkově připravuje ČEZ Obnovitelné zdroje v současnosti zhruba 70 větrných elektráren, které mají souhlas měst a obcí, zajištěnou rezervaci vyvedení výkonu a z velké části vyřešené pozemky. Cílem projektů je snaha o posílení podílu výroby z obnovitelných zdrojů ve Skupině ČEZ i v rámci ČR a příspěvek ke snížení produkce skleníkových plynů.
V rámci Skupiny ČEZ zároveň vzniká i projekt největší přímořské větrné farmy v Evropě - rumunské větrné farmy Fontanele a Cogealac. První fáze počítá v příštím roce se zprovozněním 350 MW instalovaného výkonu z celkově předpokládaných 600 MW.
Více informací o plánech Skupiny ČEZ ve větrné energetice najdete na http://www.cez.cz/cs/energie-a-zivotni-prostredi/energie-z-obnovitelnych-zdroju/vitr.html 

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Nejvýkonnější větrné elektrárny v obci Pchery začaly vyrábět elektřinu (47x)
Větrné elektrárny s největším instalovaným jednotkovým výkonem v ČR, které se nacházejí v katastru obce Pchery na Kladen...
RWE otevřela druhou největší mořskou větrnou elektrárnu na světě, 160 turbín má výkon 576 MWRWE otevřela druhou největší mořskou větrnou elektrárnu na světě, 160 turbín má výkon 576 MW (43x)
Společnou investici ve výši 2 miliard liber realizovaly společnosti RWE, Stadtwerke München a Siemens RWE nyní patří ...
Nejpokrokovější způsob regulace výkonu větrné elektrárny (42x)
Třetí den mezinárodní konference German Days, které se konají v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu, byl věnován...