Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Tiskové zprávy    ČEZ v Británii vstoupil na velkoobchodní trh se zemním plynem

ČEZ v Británii vstoupil na velkoobchodní trh se zemním plynem

Publikováno: 3.9.2008, Aktualizováno: 13.4.2009 21:19
Rubrika: Tiskové zprávy, Plyn

Energetická společnost ČEZ vstoupila na velkoobchodní trh se zemním plynem. První obchody firma provedla prostřednictvím mezinárodní komoditní burzy v Londýně (InterContinental Exchange) na trhu se zemním plynem NBP. Informovala o tom mluvčí firmy Eva Nováková. ČEZ nejen v České republice usiluje o výstavbu elektráren na zemní plyn.

'Zemní plyn je čtvrtou energetickou komoditou, se kterou ČEZ obchoduje,' uvedla Nováková. Kromě hlavního obchodu s elektřinou již ČEZ několik let obchoduje s povolenkami na emise oxidu uhličitého (CO2) a letos v březnu rozšířil své obchodní portfolio o černé uhlí.
ČEZ usiluje o výstavbu elektráren na zemní plyn Úžíně u Ústí nad Labem a v areálu současné uhelné elektrárny Počerady, kde mají do roku 2013 vyrůst dva paroplynové bloky o výkonu zhruba 440 megawattů. Plynové elektrárny chce ČEZ stavět i v dalších pěti lokalitách v Evropě. Společně s maďarskou firmou MOL chce stavět dvě elektrárny na zemní plyn s kombinovanou výrobou elektřiny a tepla o výkonu 800 megawattů v rafinerii skupiny MOL v Bratislavě a v Maďarsku.


Plynové potrubí

ČEZ příklon k plynu obhajuje situací na trhu s povolenkami na vypouštění CO2. Evropská komise totiž chce po roce 2013 tyto povolenky dražit, a nikoliv rozdávat zadarmo jako nyní. Plynové zdroje produkují méně CO2 než uhelné. Jejich provoz je nyní dražší než u uhelných, ale po zavedení aukcí se relativně zlevní. Rozšíření předmětu podnikaní o obchod s plynem schválili akcionáři firmy na květnové valné hromadě.
NBP (The National Balancing Point) ve Velké Británii je nejlikvidnější obchodní místo se zemním plynem v Evropě. Mimo jiné se zde tvoří ceny kontraktů futures na zemní plyn pro ropnou burzu IPE (International Petroleum Exchange). Futures představují závazek prodat nebo koupit určitá aktiva ve sjednaném množství v předem určený čas a za předem stanovenou cenu a patří do skupiny derivátů.
ČEZ je největší středoevropskou elektrárenskou společností. Nejziskovější česká firma ČEZ v pololetí meziročně zvýšila konsolidovaný čistý zisk o 38 procent na 29 miliard korun díky dražší elektřině a vyššímu podílu její výroby z jádra. Dvoutřetinovým vlastníkem firmy je stát, který inkasoval z loňského zisku firmy dividendu 15,2 miliardy korun (zdroj: ČTK).
 

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Unikátní kontejnerizovatelná vrtná věžUnikátní kontejnerizovatelná vrtná věž (119x)
Sviadnovská společnost Huisman Konstrukce vyrobila další unikátní kontejnerizovatelnou vrtnou věž LOC 400 o výšce 38 met...
Vyjádření k předběžnému hodnocení nabídky Konsorcia MIR.1200 investorem (99x)
Hodnocení naší nabídky na dostavbu JE Temelín, které jsme dnes obdrželi od společnosti ČEZ, vnímáme jako předběžné. Nyní...
Výjimka ze zákona znevýhodňuje teplárenství v konkurenci s lokální výrobou tepla (96x)
Většina evropských států uvaluje na spotřebu zemního plynu pro domácnosti kromě DPH také další tzv. energetické, ekologi...