Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    ČEZ podepsal se společností Centrepoint Verne memorandum o porozumění týkající se rozvoje projektu v průmyslové zóně Verne na Ústecku

ČEZ podepsal se společností Centrepoint Verne memorandum o porozumění týkající se rozvoje projektu v průmyslové zóně Verne na Ústecku

Publikováno: 8.8.2016
Rubrika: Lidé-Věci-Události, Rozvody energií

Memorandum se týká možnosti vybudování přímého vedení a dodávek z elektrárny Prunéřov pro průmyslovou zónu Verne, jejíž vlastník zde připravuje projekt velkého datového centra. 

Klíčová slova: memorandum, elektrárna Prunéřov

„Podepsání memoranda o porozumění s ČEZ představuje významný milník pro náš projekt DataHub Verne. Na základě tohoto dokumentu jsme nyní pokročili do fáze zahájení povolovacího řízení pro výstavbu přímého vedení do průmyslové zóny Verne a chystáme se též oslovit investory a potenciální klienty budoucího datového centra,“ uvedl John Stotter, generální ředitel Centrepoint Verne.

„Naším záměrem je zde vybudovat a uvést do provozu pilotní 5MW nízkonákladové datové centrum do konce roku 2017 a poté v horizontu několika let nadále rozvíjet zónu v závislosti na rostoucí poptávce po datových a cloudových službách až do kapacity 150MW,“ dodává s tím, že elektřinu z nového vedení budou moct využívat i další investoři.

Memorandum předpokládá postupné navyšování výkonu přenášeného přímým vedením v reakci na potřeby investorů z průmyslové zóny. V první fázi lze využít zčásti již existující linky na napěťové hladině 6 kV a dodávat výkon do 10 MWe. Následně se předpokládá budování nových linek na hladině 35 kV s celkovým výkonem až 150 MWe. Obě technická řešení jsou podložena detailní studií proveditelnosti.

„ČEZ v rámci memoranda o porozumění deklaruje připravenost spolupracovat na vytváření příznivého prostředí pro rozvoj průmyslové zóny, a to zajištěním dodávek elektřiny, poskytnutím inženýrské podpory a know-how pro výstavbu vedení, přičemž většina klíčových aktivit bude v podnikatelské a finanční odpovědnost Centrepoint Verne,“ říká ředitel útvaru rozvoj podnikání ČEZ Petr Štulc.

„Zákazníci průmyslové zóny budou mít díky přímému zásobování z elektrárny Prunéřov výhodu bezpečných a zálohovaných dodávek elektřiny, navíc z nákladově efektivních elektrárenských bloků, které právě prošly celkovou rekonstrukcí, splňují veškeré ekologické požadavky a mohou proto garantovat dodávky elektřiny v dlouhodobém výhledu,“ uvedl ředitel elektráren Prunéřov a Tušimice Otakar Tuček.

Podepsané memorandum nezavazuje ČEZ k vybudování přímého vedení, dokument je ale jedním z klíčových podkladů pro jednání s budoucími investory. Zároveň bude probíhat povolovací řízení pro výstavbu přímého vedení z elektrárny do průmyslové zóny.

„Kvalitní zabezpečení dodávek elektřiny je jedním z předpokladů pro příchod investorů do průmyslové zóny. Pro region tak vzniká příležitost přilákat sem investory ze sektoru IT i jiných sektorů, a vytvářením nových pracovních míst tak dál snižovat nezaměstnanost v regionu,“ říká hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

Průmyslová zóna Verne se nachází v těsné blízkosti Elektrárny Prunéřov nedaleko Klášterce nad Ohří v okrese Chomutov v Ústeckém kraji. Má plochu 50 hektarů, z nichž 35 je neobsazených. Na zbývající ploše působí domácí i zahraniční investoři z různých průmyslových odvětví. Majitelem pozemků je společnost Centrepoint Verne s vlastníky z Velké Británie.

 

Partner rubriky Rozvody energií:

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

O radioaktivitě, která léčí i škodí (39x)
V tomto příspěvku přinášíme několik otázek a odpovědí, které se týkají radioaktivity (spolupráce s RNDr. Lenkou Thinovou...
Novým generálním ředitelem Třineckých železáren se stal Jan CzudekNovým generálním ředitelem Třineckých železáren se stal Jan Czudek (38x)
Společnost Třinecké železárny vede od 1. ledna 2012 nový generální ředitel. Stal se jím Ing. Jan Czudek, který doposud p...
CHEMCOMEX Praha: nový obchodní ředitel Luboš Nedvědický (35x)
Na pozici obchodního ředitele společnosti byl začátkem srpna jmenován Ing. Luboš Nedvědický, který převzal řízení obchod...