Čeští studenti a odborníci diskutovali s předním světovým expertem na jadernou bezpečnost a ruskou jadernou technologii Michailem Bykovem
Ve dnech 28. – 31. května přednášel na téma „Bezpečnost ruských jaderných projektů a technologie VVER po Fukušimě“ na čtyřech českých univerzitách přední expert na jadernou bezpečnost a na ruskou jadernou technologii VVER Michail Bykov. Pan Bykov působí jako zástupce šéfkonstruktéra v ruské společnosti OKB Gidropress, která se zabývá vývojem a výrobou zařízení pro jaderné elektrárny založené na technologii VVER. Společnost je jedním ze tří členů Konsorcia MIR.1200, které se pod vedením české společnosti ŠKODA JS a.s. uchází o dostavbu JE Temelín.
Cílem návštěvy bylo posílení kvalitního technického vzdělávání, které je nezbytným předpokladem pro úspěšný rozvoj české jaderné energetiky, a prohloubení vědecké spolupráce mezi Českou republikou a Ruskou federací. Výkonný viceprezident Rusatom Overseas Ing. Leoš Tomíček k návštěvě dodal: „Spolupráce s Českou republikou na vědecko-výzkumné úrovni je klíčovou prioritou Konsorcia MIR.1200. Věříme, že tato kooperace pozitivně přispěje ke vzdělání českých expertů a nové generace odborníků na ruské technologie.“
Při svých přednáškách se Michail Bykov zaměřil na hlavní technické a konstrukční problémy, které vedly k tragické nehodě ve Fukušimě. Zároveň podrobně vysvětlil přednosti bezpečnostních systémů technologie VVER. Představil unikátní kombinaci aktivních a pasivních bezpečnostních systémů, které jsou nastaveny tak, aby zajistily bezproblémový chod elektrárny v případě úplné ztráty elektrického napájení a zabránily úniku radioaktivity následkem pádu letadla, tornáda, zemětřesení či jiných nehod.
V České republice je technologie VVER expertům již důvěrně známá, dlouholetá spolupráce českého a ruského jaderně-strojírenského průmyslu se osvědčila při výstavbě a provozu JE Dukovany a prvních dvou bloků JE Temelín. Studenti, akademici a specialisté na problematiku jaderné bezpečnosti tak měli jedinečnou příležitost vyměnit si s ruským expertem zkušenosti a zároveň v této oblasti získat nové a velmi cenné poznatky „Znalost technologie VVER je pro Českou republiku samozřejmě obrovskou výhodou. V případě vítězství Konsorcia MIR.1200 v tendru nebude potřeba rozsáhlých investic do vzdělávání pracovníků a bude zajištěn bezproblémový a plynulý provoz a servis elektrárny,“ poznamenal během diskuze Michail Bykov.
Konsorcium MIR.1200 navázalo sérií přednášek Michaila Bykova mimo jiné na existující dohodu o vzájemné spolupráci v oblasti vzdělávání a výzkumu s Vysokou školou báňskou a na dlouhodobou spolupráci lídra konsorcia, společnosti ŠKODA JS a.s., se Západočeskou univerzitou v Plzni.
Michail Bykov působí na různých pozicích ve vývojové a konstrukční kanceláři OKB Gidropress od roku 1983. Od roku 2007 je Bykov zástupcem šéfkonstruktéra v OKB Gidropress, je tedy druhým nejvýše postaveným mužem společnosti a zodpovídá za práci bezmála 200 inženýrů. Předtím byl šest let vedoucím oddělení analýz bezpečnosti technologie VVER. Právě bezpečností atributy ruských jaderných technologií jsou jeho celoživotní specializací. Zaměřuje se především na výzkum bezpečnostních systémů jaderných elektráren za normálního provozu a za havarijních podmínek, a výzkum aplikace výpočtových kódů neutronové fyziky aktivní zóny jaderných reaktorů v ustáleném stavu a na výpočet kritické velikosti jaderného paliva v úložišti. Vystudoval Moskevský institut pro fyziku a energetiku a Státní polytechnickou univerzitu v Petrohradě.
Autor
Související články
- Domácí nezklamali, po osmi letech se vrátil liščí ohon s ebonitovou tyčí do Chomutova (20.6.2014)
- Sankce vůči Rusku nás ohrožují, znělo na Strojírenském fóru v Praze (12.6.2014)