Zvýšení DPH na teplo by mělo závažné důsledky
Teplárenské sdružení České republiky upozorňuje, že sjednocení daně z přidané hodnoty (dále jen DPH) na 19 % by vzhledem ke zvýšení ceny tepla mělo vážný sociální dopad na domácnosti a dopadlo by i na jeho další odběratele, kteří nejsou plátci DPH. Na dálkové zásobování teplem je v České republice připojeno přibližně 1,6 miliónu domácností.
Dopad do ceny tepla pro domácnosti by se pohyboval mezi 35 až 60 Kč/GJ podle stávající ceny tepla. Modelový odběratel v panelákovém bytě se spotřebou 35 GJ by tak ročně zaplatil za teplo přibližně o 1.200 až 2.100 Kč ročně navíc. Celkem by stát od domácností vybral navíc přibližně 2,5 miliardy Kč. Zejména pro sociálně slabé občany by šlo o výrazný nárůst životních nákladů srovnatelný s dopadem růstu ceny elektřiny, kterému se vláda nedávno rozhodla zabránit dotacemi ze státního rozpočtu. Současně by došlo ke snížení ekonomické motivace využívat dálkové zásobování teplem s potenciálně negativními dopady na kvalitu ovzduší zejména v ekologicky nejzatíženějších městských aglomeracích.
Teplárenské sdružení České republiky chápe nutnost hledat dodatečné příjmy státu v souvislosti s důchodovou reformou. Dodatečná daňová zátěž by však měla být rozložena na co nejširší okruh poplatníků a měla by motivovat občany k ekologickému chování. Zvýšení DPH na teplo je v protikladu s oběma těmito požadavky. Dlouhodobě udržitelným řešením je pouze promyšlená ekologická daňová reforma. Například jen odstranění nesystémového osvobození zemního plynu spotřebovávaného v domácnostech a domovních kotelnách od ekologické daně při stávající sazbě by přineslo více než 1 miliardu Kč. V EU se také stále více debatuje o zavedení tzv. uhlíkové daně na spotřebu fosilních paliv v zařízeních, která nejsou zahrnuta do systému emisního obchodování. Řada států již takovou daň také uplatňuje.
Autor
Související články
- Teplárna Č. Budějovice postaví kotel na biomasu za 750 milionů (8.12.2010)
- Teplárna Liberec zdraží o pět procent na 688 Kč za gigajoul (12.11.2010)
- Teplárenské sdružení důrazně odmítá návrh na zdaňování emisních povolenek (22.10.2010)
- Teplárny volají po urychlené dostavbě jaderných bloků a prolomení těžebních limitů (22.9.2010)
- Teplárenské sdružení chce prolomit těžební limity na hnědé uhlí (30.11.2008)