Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Firemní zpravodajství    ZAT představil novinky na trhu řídicích systémů pro energetiku a průmysl pro rok 2015

ZAT představil novinky na trhu řídicích systémů pro energetiku a průmysl pro rok 2015

Publikováno: 30.1.2015
Rubrika: Firemní zpravodajství, Technologie, materiály

Dodavatel systémů řízení pro energetiku a průmysl ZAT a.s. představil novinky a inovace řídicího systému SandRA pro rok 2015. V loňském roce se vývojové centrum firmy zaměřilo na řešení rychlých řídicích úloh na řídicích stanicích SandRA Z200 a na vývoj nových typů kompaktních řídicích stanic SandRA Z210. V oblasti jaderné energetiky inženýři ZAT vyvinuli prototyp regulátoru výkonu jaderného reaktoru typu VVER na platformě SandRA Z100.

Klíčová slova: ZAT, řídicí systém SandRA

Vývoj směřoval do oblasti hardware i software,“ říká Pavel Kulík, technický ředitel ZAT. Novinky v oblasti řídicích systémů firma představila na 12. Zákaznickém dnu, který se konal v lednu v Plzni.

V současné době vývoj předního aplikátora průmyslových řídicích systémů směřuje především do prohlubování integrace nástrojů pro projektování, správu a údržbu systému a do rozvoje diagnostických a simulačních nástrojů řídicího systému SandRA - Safe and Reliable Automation. Jde o moderní řídicí systém třídy DCS - Distributed Control Systém - navržený pro náročná průmyslová odvětví vyžadující vysokou spolehlivost a dlouhou dobu životnosti řídicího systému.

Důležitým směrem je také vývoj hardware i software pro bezpečnostní aplikace kategorie SIL3 dle ČSN EN 61850 a kategorií A, B a C dle ČSN EN 61226 v jaderné energetice.

Pozornost se věnuje výrobě a testování řídicích stanic SandRA

Inženýři ZAT vloni vyvinuli automatizované testovací pracoviště k testování vyráběných desek SandRA. Tester umožňuje automatické testování všech garantovaných parametrů vyráběných desek, jejich kalibraci a justování. Automatizace testovacího procesu zvyšuje efektivitu testování a také eliminuje možnost vzniku chyb zapříčiněných lidským faktorem. V tomto roce firma připraví verzi pro zákazníky, kteří mají větší rozsah řídicího systému a náhradních dílů, aby mohli provádět testování desek přímo na svém pracovišti.

Pro technologické partnery a ve spolupráci s nimi ZAT rovněž vyvíjí velmi speciální produkty. V loňském roce na základě zadání společnosti Doosan Škoda Power firma vyvinula nový SW funkčního bloku pro výpočet životnosti parní turbíny pro řídicí systém SandRA a kompaktní řídicí automat otáčecího zařízení se synchronizací.

ZAT má jako jedna z mála firem v oboru ve střední Evropě své vývojově-výzkumné centrum

Díky vlastnímu výzkumu, vývoji a výrobě můžeme nabídnout i plnění speciálních požadavků, například dopracování nestandardních komunikačních protokolů, napojení nestandardních technologických snímačů i speciální výpočetní funkce a také postupnou migraci řídicího systému,“ říká Ivo Tichý, člen představenstva ZAT. Firma dodává systémy řízení technologií na bázi vlastních i cizích řídicích systémů do více než padesáti zemí světa. 

Pětkrát delší záruka na řídicí systém

Řídicí systém SandRA, do jehož vývoje ZAT investuje ročně několik desítek milionů korun, uvedla na trh v roce 2011. Během čtyř let byl řídicí systém nasazen v jaderných elektrárnách v České republice a na Slovensku i v klasických elektrárnách, teplárnách a jiných technologických provozech v Česku, na Slovensku, v Polsku, na Islandu, na Kubě a v dalších zemích. „Řídicí systém SandRA se osvědčil do té míry, že na něj poskytujeme desetiletou záruku. To si můžeme dovolit i díky investicím do kvality výroby,“ upřesňuje Vladislava Česáková, členka představenstva ZAT.

Široká škála nabízených technických prostředků a možných uspořádání architektury systému umožňuje použít jej jak pro řízení rozsáhlých technologických celků typu energetického výrobního bloku, tak pro řízení malých technologií, jako jsou čističky odpadních vod, plynové regulační stanice apod.

Dvojnásobné tržby i postavení ve světě

Díky inovacím a přístupu k zákazníkům společnost ZAT za posledních deset let zvýšila tržby v porovnání s lety 1995 až 2004 dvojnásobně. V současné době má firma rozpracované zakázky ve výši 800 milionů korun. Kromě vývoje řídicího systému SandRA firma v poslední době s pomocí dotací investovala 30 milionů korun do modernizace linek pro výrobu průmyslové elektroniky. Do rekonstrukce a modernizace výzkumně-vývojového centra v Příbrami šlo za posledních pět let přes 70 milionů korun.

ZAT patří mezi zakladatele oboru automatizace ve světě. V roce 2012 jsme slavili 50 let působení firmy na trhu. Neustálý vývoj a inovace jsou naše investice do budoucnosti. Jedině tak si jako česká firma bez zahraničního kapitálu udržíme postavení mezi světovou špičkou dodavatelů systémů řízení pokročilých technologií,“ uzavírá Vladislava Česáková.

Společnost ZAT a.s. je nejstarší českou firmou v oboru automatizace technologických procesů s více než 50letou historií. Je vyšším certifikovaným dodavatelem zejména v oborech jaderná energetika, klasická energetika, povrchová těžba a doprava surovin, plynárenství, doprava a průmyslové procesy.

Firma ZAT sídlící v Příbrami. V Plzni má vlastní vývoj, projekci, výrobu, instalaci i servis elektronických zařízení, řídicích systémů a jejich komponent. Je také výrobcem zdravotnických přístrojů. Firma zaměstnává přes 300 pracovníků, z nichž má 80 % středoškolské a vysokoškolské vzdělání.

Skříň optických komunikací se dvěma stanicemi SandRA Z200 a diagnostickým panelem pro JE Mochovce

 

Partneři rubriky Technologie, materiály:

     

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Svařování komponent jaderných elektráren (60x)
Jaderná energetika zastupuje významné místo ve výrobě a distribuci elektrické energie v České republice. Technologické s...
V ArcelorMittal Ostrava vyvinuli novou ocel, která se uplatní zejména v energeticeV ArcelorMittal Ostrava vyvinuli novou ocel, která se uplatní zejména v energetice (52x)
Huť ArcelorMittal Ostrava vyvinula a zahájila výrobu nové oceli s vysokou přidanou hodnotou. Ocel jakosti 16Mo3 s přídav...
Strojírenství je pro Českou exportní banku prioritou (47x)
Bilanční suma České exportní banky (ČEB) dosahuje téměř 100 miliard korun. Pokud se podíváme na sektorovou skladbu úvěro...