Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Tiskové zprávy    Workshop představil pilotní projekty a klíčové prvky BIM

Workshop představil pilotní projekty a klíčové prvky BIM

Publikováno: 18.4.2019
Rubrika: Tiskové zprávy

V pořadí již deváté pokračování úspěšného workshopu Budoucnost zadávání a realizace stavebních zakázek, pořádaného analytickou společností CEEC Research a společností Graitec, proběhlo ve čtvrtek 28. března v budově Ministerstva dopravy a potvrdilo velký a stále rostoucí zájem odborníků i novinářů o téma digitalizace ve stavebnictví a využívání informačního modelu budov BIM.

Jde přitom o téma stále aktuálnější, neboť od roku 2022 bude na základě vládou schválené koncepce zavedena povinnost použití BIM u nadlimitních veřejných zakázek na projektové a stavební práce financované z veřejných rozpočtů. Firmy, které tyto technologie s předstihem ovládnou, získají na stavebním trhu citelnou výhodu. 

Po zahájení workshopu prezentovaly projektové firmy několik reálně připravených projektů využívajících model BIM – od rekonstrukce železniční zastávky Bohuslavice u Kyjova až po skládku provizorních hrazení Vodního díla Gabčíkovo. Z příspěvků byla jasně patrná komplexnost BIM a důležitost využití všech jeho částí u pilotních projektů, tedy nejen u návrhu a výstavby, ale také správy a provozu stavby zadavatelem.  

V další části představila společnost Graitec použité prostředky, technologie a pracovní postupy. Byla zde podrobněji popsána funkčnost a návaznost softwarových produktů, jako jsou Civil 3D, Revit, NavisWorks a InfraWorks. Vysvětleno bylo také sdílené datové prostředí CDE. Následovalo téma využití informačního modelu budov BIM pro rozpočtování a realizaci staveb prezentované firmou IBR Consulting se zaměřením na výpočet celoživotních nákladů budovy. Části, pojednávající o využití informačních BIM modelů pro správu a údržbu a obecně platných postupech v oblasti definice projektů, přednesli zástupci společnosti BIMCON. Po krátké přestávce přišla na řadu poslední část workshopu, rozebírající problematiku nových mezinárodních norem EN ISO 19650-1 a ISO 19650-2.

Z průběhu workshopu sice vyplynul významný posun oproti jeho prvním pokračováním, kdy se mluvilo převážně v teoretické rovině, k praktickým zkušenostem a skutečně realizovaným projektům, přesto však ještě v této oblasti zbývá dlouhá cesta a využívání BIM technologie je potřeba co nejrychleji posunovat kupředu úzkou spoluprací zadavatelů, projektových a stavebních firem a státu. K tomu také významně pomáhají konference a workshopy na dané téma, kde mohou odborníci z různých částí oboru diskutovat problémy, představit nabyté zkušenosti a získávat důležité kontakty. Nejbližší další podobnou akcí bude workshop BUDÚCNOSŤ BIM V SLOVENSKOM STAVEBNÍCTVE V., který se uskuteční 16. dubna v Bratislavě. Podrobnosti a místa konání navazujících konferencí a workshopů z oblasti stavebnictví a developmentu je možné získat na stránkách www.ceec.eu/events/conference-list.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


Fotogalerie
Panelisté workshopu BUDOUCNOST ZADÁVÁNÍ A REALIZACE STAVEBNÍCH ZAKÁZEK IX.Prezentace projektů realizovaných v BIM

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Skupina ČEZ je zakládajícím členem platformy Udržitelná energetika ČR (38x)
Nově založená "Technologická platforma Udržitelná energetika ČR" si klade za cíl především aktivní českou spol...
CHEMCOMEX Praha: nový obchodní ředitel Luboš Nedvědický (34x)
Na pozici obchodního ředitele společnosti byl začátkem srpna jmenován Ing. Luboš Nedvědický, který převzal řízení obchod...
Dalších sto milionů proti prachu. ArcelorMittal Ostrava odpráší výklopníky rud a uhlí a omezí prašnost při vykládce materiálů (34x)
ArcelorMittal Ostrava podepsala smlouvu na odprášení výklopníků uhlí a rud obou aglomerací. Investice v hodnotě 125 mili...