Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava podepsala dohodu o spolupráci s Konsorciem MIR.1200
Konsorcium MIR.1200, tvořené společnostmi ŠKODA JS, Atomstrojexport a Gidropress, posiluje svou podporu českému technickému vzdělávání. Spolupráce s Vysokou školou báňskou - Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO) v oblasti vzdělávání a výzkumu v jaderné energetice je skvělou příležitostí, jak toto úsilí v praxi realizovat. Oficiálního stvrzení se nová spolupráce dočkala podpisem rámcové Dohody na okraj konference Strojírenství Ostrava 2011 pořádané Národním strojírenským klastrem.
Konsorcium MIR.1200 se uchází o dostavbu 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Temelín ve veřejné soutěži se svým stejnojmenným reaktorem typu VVER generace III+. VŠB-TUO se řadí mezi špičková vzdělávací a výzkumná pracoviště v oblasti jaderné energetiky v České republice. Oba partneři se proto dohodli na sdílení svých znalostí, dovedností a technické vybavenosti s cílem vychovat další generace expertů v jaderné vědě, kteří budou mimo jiné speciálně vyškoleni a obeznámeni s reaktory tohoto typu. Vedení VŠB-TUO i Konsorcia MIR.1200 věří, že nově navázaná spolupráce povede ke zkvalitňování univerzitního vzdělávání i rozšiřování znalostí a výzkumného potenciálu v oblasti jaderné energetiky v České republice i v Rusku.
Rektor VŠB-TUO, prof. Ivo Vondrák, se na spolupráci těší: „ Věřím, že dohoda bude přínosem oběma stranám. Konsorcium disponuje špičkovými technologiemi a know-how, které naše studenty jednoznačně obohatí. Plánujeme přednášky expertů, konzultace prací i stáže pro naše studenty a přednášející. Naše univerzita Konsorciu MIR.1200 nabízí špičkovou vědecko-výzkumnou základnu, kterou budeme využívat k realizaci společných záměrů. “
Účastníci slavnostního aktu podpisu smlouvy
Zástupci ruských partnerů podepisují smlouvu
„Rozvoj a posilování vztahů mezi českou a ruskou jadernou energetikou, ať už na úrovni vzdělávání, výzkumu a vývoje či průmyslové výroby, je pro nás velkou prioritou, nejen v souvislosti s nadcházejícím tendrem na dostavbu Temelína“, podotkl Alexandr Gluchov, výkonný prezident společnosti Atomstrojexport. „Rádi podpoříme kvalitu a odbornost vzdělání studentů, kteří se budou za pár let podílet na provozování a údržbě reaktorů MIR.1200, ale také na vývoji dalších generací reaktorů tohoto typu.“, říká Viktor Mochov, hlavní konstruktér a vedoucí divize reaktorů typu VVER společnosti Gidropress. ŠKODA JS, lídr Konsorcia MIR.1200, má s podporou českého technického vzdělávání dlouholeté zkušenosti, což potvrzují i slova Miroslava Fialy, generálního ředitele společnosti: „v České republice již spolupracujeme s několika vysokoškolskými pracovišti, například s Fakultou jadernou a fyzikálně inženýrskou na ČVUT či se Západočeskou univerzitou v Plzni. Vysoká škola báňská je ale první, kam přicházíme společně s projektem MIR.1200. Věřím, že mezinárodní konsorcium otevře studentům mnoho zajímavých příležitostí a nám univerzita poskytne vědecké a výzkumné zázemí.“
Slavnostní podpis Dohody o spolupráci je prvním krokem na společné cestě Konsorcia MIR.1200 a VŠB-TUO. Dohoda počítá s vytvořením pracovní skupiny, která připraví podrobný plán spolupráce na nejbližší období.