Válcovna firmy ArcelorMittal přešla z CZT na lokální zdroje
Hutní společnost ArcelorMittal Ostrava dokončila ve Válcovnách plechu Frýdek-Místek obměnu systému zásobování teplem a párou za 95 milionů korun. Centrální teplárnu z roku 1961, která spalovala černé uhlí, tak nahradilo osm moderních kotelen na zemní plyn s celkem 18 kotli. Zkušební provoz nových plynových kotelen byl zahájen na počátku května 2017.
Modernizace teplárny je hlavně ekologický projekt, protože významně sníží emise oxidu siřičitého, oxidů dusíku, oxidu uhelnatého i prachu. Díky nové technologii budou frýdecké válcovny plnit přísné emisní limity dané národní i evropskou legislativou s výraznou rezervou. Původní teplárna produkovala ročně emise cca 200 tun oxidů síry, 45 tun oxidů dusíku, 25 tun oxidu uhelnatého a 1 tunu prachu. U nově instalovaných kotelen budou díky spalování zemního plynu emise oxidů síry a prachu téměř nulové. Emise oxidů dusíku a oxidu uhelnatého poklesnou na pětinu.
Odstavením uhelné teplárny, která byla kvůli ventilátorům v komínech významným zdrojem hluku, byla odstraněna také hluková zátěž v areálu firmy a blízkém okolí. Další výraznou úsporu a snížení ekologické zátěže lze očekávat v oblasti odpadového hospodářství, kdy původní uhelné kotle vyprodukovaly ročně přibližně 100 tun popílku a 6 000 tun škváry. Nově instalované technologie jsou z tohoto pohledu naprosto bezodpadové. Výroba tepla se zde sníží o 40 %, ale flexibilita výroby páry a tepla pro zdejší závod bude i nadále zachována. Tato investice umožní firmě udržet výrobu transformátorových plechů, vyrábět ekologické teplo a dosáhnout nižších nákladů.
Osm nových plynových kotelen postavila v areálu Válcoven plechu Frýdek-Místek společnost ČEZ Energetické služby.