Tržby ČEZ v sektoru ESCO meziročně stouply o více než 200 procent. Rostly v Česku, Německu i Polsku
Rubrika: Tiskové zprávy
Dceřiné společnosti ČEZ v segmentu ESCO rostly během prvních tří letošních kvartálů v Česku i v zahraničí. Podílely se na tom nejen nové tuzemské i zahraniční akvizice, ale významnou měrou i organický růst, který potvrzuje stoupající důležitost energetických služeb v evropské energetice. Oblast ESCO představuje moderní a úsporná energetická řešení, která zahrnují oblast výroby (fotovoltaika, kogenerace, virtuální elektrárny), distribuce (renovace tepelných sítí, výstavba rozvoden), spotřeby (EPC projekty, energetický a demand side management) i provozu zařízení a jeho servisu. Celkově stouply tržby segmentu ESCO během prvních tří kvartálů meziročně ze 3 miliard korun loni na současných 9,4 miliardy.
Největší objem tržeb v ESCO v rámci Skupiny ČEZ nyní přináší dceřiné společnosti v Německu, kde ČEZ vlastní skupinu Elevion, zaměřující se zejména na dodávky a instalační práce pro průmysl a administrativní budovy, a skupinu Kofler Energies, která obdobné zakázky především projektuje. Vedle akvizic Elevion a Kofler Energies se na zvýšení tržeb v Německu podílel také organický růst zakázek skupiny Elevion. Organicky rostly i dceřiné společnosti ČEZ v Polsku.
„Německo je tahounem evropské moderní energetiky a největším ESCO trhem v Evropě. Je také největším přispěvatelem tržeb v ESCO segmentu Skupiny ČEZ. Celkovým objemem tržeb se na našem výsledku v oblasti ESCO podílí německý trh zhruba polovinou,“ říká Pavel Cyrani, člen představenstva ČEZ a ředitel divize obchod a strategie. „Německo je ale pouze jedním z několika perspektivních zahraničních trhů, na kterých v ESCO působíme. Správnost naší sázky na růst tohoto segmentu potvrzují i letos schválené celoevropské cíle energetických úspor, které jsou předpokladem další expanze trhu.“
Nové cíle EU v oblasti energetické účinnosti stanovují, že státy Evropské unie sníží do roku 2030 spotřebu energií o 32,5 procenta. Na realizaci těchto úspor se bude významnou měrou podílet právě sektor ESCO, pro který se jedná o významnou příležitost k organickému růstu. Ten je nyní patrný i na meziročním výsledku v České republice a na Slovensku. Tržby společnosti ČEZ ESCO, která působí na těchto dvou trzích, stouply meziročně o téměř 30 procent na 3,3 miliardy korun.
„Pozorujeme kontinuálně rostoucí zájem o naše služby. Ekonomice se daří a firmy investují do opatření, která jim pomohou snížit náklady na energie, stabilizovat je, a tím pádem se dobře připravit na budoucnost,“ říká generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.
Celkově stouply tržby segmentu ESCO během prvních tří kvartálů v rámci Skupiny ČEZ meziročně ze 3 miliard korun loni na současných 9,4 miliardy. Vedle Česka, Slovenska a Německa ČEZ působí v rámci ESCO také v Polsku a v Rumunsku. V Polsku jde o dceřiné společnosti CEZ ESCO Polska, Metrolog a OEM Energy. V Rumunsku o společnosti CEZ ESCO Romania a nově získanou High Tech Clima.
„Německo, Polsko a Rumunsko jsou vedle Slovenska v segmentu ESCO jedny z nejperspektivnějších zahraničních trhů. Společně s našimi dceřinými společnostmi nyní budeme naši nabídku na těchto trzích dále rozvíjet,“ říká Jaroslav Macek, ředitel ESCO International, který je zodpovědný za všechny státy mimo někdejší Československo.