Rizikovou práci na vysokých pecích v ArcelorMittal Ostrava zastane robot
Rubrika: Technologie
Hutníci na vysokých pecích v ArcelorMittal Ostrava mají nového kolegu na bezdrátové ovládání – demoličního robota. Stroj částečně nahrazuje manuální fyzicky náročnou a rizikovou práci. Jedná se zejména o opravy hlavních a vedlejších žlabů pro železo a strusku. Hutní společnost si od robota slibuje především zvýšení bezpečnosti pracovníků provozu vysokých pecí.
„Robot vykonává činnosti, které nahrazují náročnou manuální práci s vysokým rizikem úrazu, jako například odstraňování struskových nánosů v blízkosti odpichového otvoru nebo dočišťování betonových koryt, při kterých hrozí popálení, uklouznutí nebo pád z výšky,“ říká Jan Haščin, ředitel závodu vysoké pece v ArcelorMittal Ostrava.
S rozměry 780x2056x1035 mm dosahuje robot úctyhodného výkonu 22 kW a jeho rameno má dosah přes pět metrů. Kompaktní rozměry a nízká hmotnost stroje (dvě tuny) umožňují snadnou přepravu a využití i v prostorově omezených podmínkách vysokých pecí. Příslušenství stroje, jako jsou vyměnitelné ocelové pásy, odolné materiály hydrauliky apod., umožňuje využívat robota za vysokých teplot a v prašném prostředí. Operátor ovládající robota se může vždy postavit na bezpečné místo, z kterého dobře vidí na práci robota, což mu umožňuje nízký profil stroje.
ArcelorMittal Ostrava a.s. je největší hutní podnik v České republice a patří do největší světové ocelářské a těžařské skupiny ArcelorMittal. Roční kapacita výroby je 3 miliony tun oceli. Kromě tuzemského trhu prodává společnost své výrobky do více než 40 zemí světa. ArcelorMittal Ostrava a její dceřiné společnosti mají přes 7500 zaměstnanců. Průměrná mzda zaměstnanců v roce 2013 činila 34 352 koruny. ArcelorMittal Ostrava vyrábí železo a ocel v souladu s veškerou ekologickou legislativou. Již dnes splňuje emisní limity EU, které určuje nejlepší dostupná technika (BAT) a které vstoupí v platnost až od roku 2016. Jediným akcionářem je ArcelorMittal Holdings A. G.