Nacházíte se:  Úvod    Rozhovory    Prodej části společnosti EKOL po právní stránce zaštítila kancelář ŘANDA HAVEL LEGAL

Prodej části společnosti EKOL po právní stránce zaštítila kancelář ŘANDA HAVEL LEGAL

Publikováno: 16.3.2015
Rubrika: Rozhovory, Klasické

V tomto článku přinášíme rozhovor s Mgr. Aloisem Šatavou, společníkem ŘANDA HAVEL LEGAL advokátní kancelář s.r.o., která zastupovala společníky EKOL, spol. s r.o. (EKOL), při vyjednávání a uzavření transakční smluvní dokumentace s čínskou státní společností Xi’An Shaangu Power.

Alois Šatava

Působí jako společník v advokátní kanceláři ŘANDA HAVEL LEGAL. Alois Šatava vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a dále studoval na Jönköping International Business School ve Švédsku se zaměřením na obchod, marketing a elektronické komunikace. Během své praxe v advokacii získal značné zkušenosti zejména v oborech obchodního práva, fúzí a akvizic, finančního a bankovního práva a insolvenčního práva. Alois Šatava pravidelně poskytuje poradenství kupujícím a prodávajícím v rámci akvizic a prodejů společností podnikajících v různých oblastech průmyslu a služeb, včetně poradenství ohledně akvizičního financování transakcí a post-akvizičních restrukturalizací. Alois Šatava se také zabývá poskytováním právního poradenství v oblasti energetiky a dodávek technologických celků a zařízení. Alois Šatava je jako advokát doporučován přední mezinárodní ratingovou agenturou The Legal 500.

Jaké největší zkušenosti jste uplatnili v rámci této transakce?

Naše advokátní kancelář se dlouhodobě zaměřuje na právní poradenství v oblasti strojírenství, energetiky a dodávek komplexních investičních celků (EPC). Dovolím si tvrdit, že na českém trhu právních služeb máme unikátní zkušenosti v oblasti dodávek turbín a turbínových ostrovů. Osobně jsem se například podílel na vyjednávání kontraktu modernizace turbín v Jaderné elektrárně Temelín. Moji společníci z advokátní kanceláře poskytovali právní poradenství na více než stovce komplexních investičních a developerských projektů v energetice, včetně jaderné energetiky, v Evropě, Americe a Asii. Kromě naší specializace v oblasti energetiky a turbín je naše kancelář dlouhodobě, a to i v rámci mezinárodních hodnocení, řazena mezi doporučované kanceláře v oblasti fúzí, akvizic a prodejů společností.

Můžete uvést konkrétní příklad prodeje nějaké společnosti?

V průběhu loňského roku jsem se například na straně našeho významného malajsijského klienta účastnil vyjednání a podpisu transakční dokumentace ohledně vstupu našeho klienta do společnosti EVEKTOR, která podniká v oblasti výzkumu a vývoje v oblasti automobilového a leteckého průmyslu včetně výroby letadel. Publikovaná hodnota této transakce je 200 milionů amerických dolarů. Vzhledem k tomu, že ekonomika Malajsie je z velké části ovládána čínským kapitálem a čínskou menšinou, dovoluji si tvrdit, že máme i jisté know-how ohledně jednání s čínskými obchodními partnery. Kromě toho má naše kancelář zkušenosti například se zastupováním našeho klienta ohledně společného podniku s čínskou státní televizí CCTV. Byl jsem tedy skutečně rád, že jsme mohli firmě EKOL nabídnout kombinaci všech našich předchozích zkušeností a specializací, abychom svým dílem přispěli k úspěchu celého procesu prodeje podílu firmy čínským partnerům.

Jaká specifika jednání byste uvedl v rámci poradenství pro EKOL?

Jednání s partnery s Číny má určitě svá specifika, která jsou způsobena odlišnou kulturou a jazykem. Na druhou stranu je třeba zmínit, že konkrétně vyjednávání smluvní dokumentace transakce EKOL bylo z čínské strany vedeno na profesionální úrovni a podle mezinárodních standardů. Jednání byla nicméně poměrně tvrdá, ale na druhou stranu férová. Vedle kulturních rozdílů však hrálo značnou roli i to, že Shaangu Power je státem vlastněnou společností, jejíž akcie se obchodují na burze v Šanghaji. Z tohoto důvodu podléhá transakci i smlouva o schválení, případně oznámení na úrovni několika státních čínských úřadů, a to včetně (volně přeloženo) Státní komise pro dohled a nakládání s majetkem státu. Tento fakt měl relativně velký vliv i na jednání o smlouvě a její finální podmínky.

Jaký jste měl z jednání dojem?

Nemohu pochopitelně sdělovat obchodněprávní detaily smlouvy. Nicméně, je známou skutečností, že společnost Shaangu Power má ve společnosti EKOL získat 75 % s tím, že v období následujících let může Shaangu Power na základě opcí získat dalších 25 % společnosti EKOLu. Současní společníci a jednatelé však mají do doby, než Shaangu Power v EKOL získá 100 %, smluvně zaručená poměrně široká oprávnění a výrazný vliv ve vztahu k řízení a správě společnosti. Pro čínské Shaangu Power má stěžejní hodnotu lidský kapitál a know-how firmy EKOL. Tyto skutečnosti transakční dokumentace akcentuje a je zřejmé, že čínský investor chce lidské zdroje firmy dále rozvíjet a podporovat.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

TESPO engineering s.r.o. a energetika v roce 2019: Zajímavé aplikace, netradiční řešení problémů v oblastech pohonů a dopravy palivaTESPO engineering s.r.o. a energetika v roce 2019: Zajímavé aplikace, netradiční řešení problémů v oblastech pohonů a dopravy paliva (32x)
Naše firma TESPO engineering s.r.o. dlouhodobě patří mezi firmy, které se nebojí vyvíjet, vymýšlet, a především také rea...
Zástupci BEZ Transformátory prezentovali na veletrhu Amper 2013 (29x)
V rámci letošního ročníku veletrhu Amper 2013 se časopis All for Power podílel na unikátním projektu, jehož duchovním ot...
Český exit od uhlí je nyní ideologický hazard (28x)
Nárůst cen emisních povolenek v posledních dvou letech likviduje české teplárenství. Je nutná okamžitá regulatorní podpo...