Pro ČR je vhodný energetický mix, základ by mělo tvořit jádro
Rubrika: Jaderné
Na problematiku energetiky byl zaměřen seminář, který se uskutečnil v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu. Přednášeli na něm odborníci z ministerstva průmyslu a obchodu, experti a vedoucí pracovníci poradenských institucí, zástupce EURELECTRIC z Bruselu a další.
„Požadavky Evropské unie na produkci energie z obnovitelných zdrojů do roku 2013 česká republika nesplní. V našich podmínkách to totiž není reálné. Rozvoj vodních elektráren v Česku prakticky možný už není, je plně vyčerpán. Máme určité lokality pro větrné elektrárny, z hlediska provozu elektrizační soustavy však nejde o nejvhodnější zdroj. Je totiž nespolehlivý, vítr někdy fouká, někdy nefouká. To způsobuje problémy v regulaci výkonu, tedy v přetěžování elektrických sítí. Reálné je využití biomasy k energetickým účelům. Tento systém se však váže na vzdálenost její dopravy do elektrárny. Nemusí se totiž dostat na místo určení z okruhu do 50ti kilometrů a dovoz z větší vzdálenosti je ekonomicky nevýhodný. Výroba energie ze slunečních panelů je značně drahá. Nikdo si nesmí myslet, že obnovitelné zdroje spasí energetickou bilanci nejen v České republice, platí to o celé Evropě,“ uvedl Jaroslav Neužil, výkonný ředitel a člen představenstva Českého svazu zaměstnavatelů v energetice.
Řešení dostatku energie pro republiku je v rozumném energetickém mixu. Obnovitelné zdroje se musí budovat, ale v optimálním rozsahu. Měli bychom se zaměřit na výrobu jaderné energie, například postavením dalších bloků v Temelíně. Další cestou jsou obnovitelné energie a v neposlední řadě úspory energie, které jsou značně obtížné, dají se však realizovat. Nové úsporné technologie jsou totiž značně nákladné a ne každá firma je bude moci realizovat. „Máme uran, máme uhlí a Temelín. Jaderná energetika je navíc zdroj, který je šetrný k životnímu prostředí,“ dodal Neužil.
Důležité je také zajištění energetické bezpečnosti České republiky. Jednou z priorit státu musí být vytvoření podmínek pro udržení funkce kritické infrastruktury. K tomu je nutné vytvořit spolehlivý systém zásobování elektřinou, a to i pro případ vzniku krizových situací apod. Základním předpokladem pro spolehlivé zásobování je vybudování dostatečného portfolia elektrárenských kapacit reprezentovaných všemi dostupnými zdroji elektřiny. Vzhledem k investiční náročnosti a dlouhé návratnosti investic by měla být přijata okamžitá a jednoznačná rozhodnutí o energetické strategii minimálně do roku 2030. Investoři i ostatní účastníci trhu s elektřinou musí mít jistotu o financování a návratnosti vložených peněz.
Jak vyplývá z textu Nezávislé odborné komise pro posouzení energetických potřeb ČR v dlouhodobém časovém horizontu, k základním charakteristikám vývoje české energetiky patří kultivace a rozvoj energetických trhů, poskytnutí prostoru podnikatelským subjektům k jejich vlastnímu rozhodování podle podmínek na těchto trzích. Stát bude do sektoru energetiky zasahovat pouze v případě, pokud to bude ve veřejném zájmu, případně při plnění mezinárodních závazků. Nebude omezovat využití žádných potencionálních palivo-energetických zdrojů. Veřejným zájmem je pak péče o environmentální aspekty dlouhodobého rozvoje české ekonomiky. Stát také nebude podporovat vývoj v této oblasti vedoucí v dlouhodobém horizontu závislosti české ekonomiky na dovozu elektrické energie. Předpokladem proto je, aby se rozvíjela jaderná energetika.
Význam hnědého uhlí bude v dlouhodobém horizontu klesat, nicméně bude představovat stále významný energetický zdroj. Proto by se neměla dělat podnikatelská rozhodnutí v této oblasti a diskutovat o těžebních limitech podle jasně vymezených pravidel. Obnovitelné zdroje energie musí být považovány za nezpochybnitelnou součást budoucího palivo-energetického mixu. V současnosti by se měla přehodnotit energetická a s tím související legislativa ČR a EU tak, aby nedocházelo přednostně k řešení dílčích energetických úkolů na úkor důležitých energetických potřeb společnosti.
(Zdroj: BVV, a.s.)