Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Jaderné    Pro ČR je vhodný energetický mix, základ by mělo tvořit jádro

Pro ČR je vhodný energetický mix, základ by mělo tvořit jádro

Publikováno: 17.9.2009
Rubrika: Jaderné

Na problematiku energetiky byl zaměřen seminář, který se uskutečnil v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu. Přednášeli na něm odborníci z ministerstva průmyslu a obchodu, experti a vedoucí pracovníci poradenských institucí, zástupce EURELECTRIC z Bruselu a další.

„Požadavky Evropské unie na produkci energie z obnovitelných zdrojů do roku 2013 česká republika nesplní. V našich podmínkách to totiž není reálné. Rozvoj vodních elektráren v Česku prakticky možný už není, je plně vyčerpán. Máme určité lokality pro větrné elektrárny, z hlediska provozu elektrizační soustavy však nejde o nejvhodnější zdroj. Je totiž nespolehlivý, vítr někdy fouká, někdy nefouká. To způsobuje problémy v regulaci výkonu, tedy v přetěžování elektrických sítí. Reálné je využití biomasy k energetickým účelům. Tento systém se však váže na vzdálenost její dopravy do elektrárny. Nemusí se totiž dostat na místo určení z okruhu do 50ti kilometrů a dovoz z větší vzdálenosti je ekonomicky nevýhodný. Výroba energie ze slunečních panelů je značně drahá. Nikdo si nesmí myslet, že obnovitelné zdroje spasí energetickou bilanci nejen v České republice, platí to o celé Evropě,“ uvedl Jaroslav Neužil, výkonný ředitel a člen představenstva Českého svazu zaměstnavatelů v energetice.

Řešení dostatku energie pro republiku je v rozumném energetickém mixu. Obnovitelné zdroje se musí budovat, ale v optimálním rozsahu. Měli bychom se zaměřit na výrobu jaderné energie, například postavením dalších bloků v Temelíně. Další cestou jsou obnovitelné energie a v neposlední řadě úspory energie, které jsou značně obtížné, dají se však realizovat. Nové úsporné technologie jsou totiž značně nákladné a ne každá firma je bude moci realizovat. „Máme uran, máme uhlí a Temelín. Jaderná energetika je navíc zdroj, který je šetrný k životnímu prostředí,“ dodal Neužil.

Důležité je také zajištění energetické bezpečnosti České republiky. Jednou z priorit státu musí být vytvoření podmínek pro udržení funkce kritické infrastruktury. K tomu je nutné vytvořit spolehlivý systém zásobování elektřinou, a to i pro případ vzniku krizových situací apod. Základním předpokladem pro spolehlivé zásobování je vybudování dostatečného portfolia elektrárenských kapacit reprezentovaných všemi dostupnými zdroji elektřiny. Vzhledem k investiční náročnosti a dlouhé návratnosti investic by měla být přijata okamžitá a jednoznačná rozhodnutí o energetické strategii minimálně do roku 2030. Investoři i ostatní účastníci trhu s elektřinou musí mít jistotu o financování a návratnosti vložených peněz.

Jak vyplývá z textu Nezávislé odborné komise pro posouzení energetických potřeb ČR v dlouhodobém časovém horizontu, k základním charakteristikám vývoje české energetiky patří kultivace a rozvoj energetických trhů, poskytnutí prostoru podnikatelským subjektům k jejich vlastnímu rozhodování podle podmínek na těchto trzích. Stát bude do sektoru energetiky zasahovat pouze v případě, pokud to bude ve veřejném zájmu, případně při plnění mezinárodních závazků. Nebude omezovat využití žádných potencionálních palivo-energetických zdrojů. Veřejným zájmem je pak péče o environmentální aspekty dlouhodobého rozvoje české ekonomiky. Stát také nebude podporovat vývoj v této oblasti vedoucí v dlouhodobém horizontu závislosti české ekonomiky na dovozu elektrické energie. Předpokladem proto je, aby se rozvíjela jaderná energetika.

Význam hnědého uhlí bude v dlouhodobém horizontu klesat, nicméně bude představovat stále významný energetický zdroj. Proto by se neměla dělat podnikatelská rozhodnutí v této oblasti a diskutovat o těžebních limitech podle jasně vymezených pravidel. Obnovitelné zdroje energie musí být považovány za nezpochybnitelnou součást budoucího palivo-energetického mixu. V současnosti by se měla přehodnotit energetická a s tím související legislativa ČR a EU tak, aby nedocházelo přednostně k řešení dílčích energetických úkolů na úkor důležitých energetických potřeb společnosti.

(Zdroj: BVV, a.s.)


 

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

USA: AREVA v roce 2015 získala kontrakty na obohacování uranu za více než 300 milionů dolarů (58x)
Společnosti AREVA se v roce 2015 podařilo uzavřít dlouhodobé smlouvy za více než 300 milionů dolarů v odvětví obohacován...
Pro udržení potenciálu SIGMA GROUP v jádře je nezbytný exportPro udržení potenciálu SIGMA GROUP v jádře je nezbytný export (51x)
Ve čtvrtek 22. září proběhla v prostorách firmy SIGMA GROUP vernisáž výstavy připomínající 60. výročí mírového využívání...
V Dukovanech je pro nové bloky vody dostatekV Dukovanech je pro nové bloky vody dostatek (49x)
Žádná velká elektrárna, která pro výrobu elektřiny používá turbogenerátor poháněný párou, se neobejde bez přívodu vody. ...