Použitelnost úsporné duplexní oceli LDX 2101 v energetice
Rubrika: Technologie, materiály
Růst mechanických vlastností a zvýšená odolnost pittingové korozi a koroznímu praskání duplexních ocelí byl důvodem vývoje úsporné verze feriticko austenitické oceli SAF typu 21-1. Současně s touto novou ocelí byly vyvinuty i odpovídající přídavné materiály a vhodné svařovací technologie. Práce shrnuje vliv ochranné atmosféry a svařovacího příkonu na kvalitu svarového spoje z hlediska mikrostrukturální analýzy a korozní odolnosti. Jsou diskutovány aplikační možnosti svařenců z této perspektivní oceli v energetice.
Byl studován vliv parametrů svařování TIG na mikrostrukturu a odolnosti proti bodové korozi u průvarů duplexní oceli LDX 2101, nového typu úsporné oceli, která u domácích tepelných výměníků nahrazuje klasickou 304L. Byla provedena makro a mikro analýza za cílem zjistit poměr austenitu a feritu a k určení dalších sekundárních fází. Ke studiu bodové koroze u základního materialu a návarů byla použita technika cyklické elektrochemické polarizace dle ASTM G61. K hodnocení korozního chování byl použit 3,5% roztok NaCl a zkouška elektrochemické anodické polarizace. Průvary s přídavkem dusíku v ochranném plynu vykázaly rovnoměrné rozložení struktury feritu a austenitu ve svarovém kovu a také vyšší odolnost proti bodové korozi. Základní materiál LDX 2101 vykazoval vyšší odolnost proti tomuto typu koroze než austenitická ocel AISI 304L.
Celý příspěvek Jiřího Janovce a Jana Marka z ČVUT Praha, který byl prezentován na 4. konferenci Zvyšování životnosti komponent energetických zařízení v elektrárnách 13 až 15. října 2009 v Srní je ke stažení ve formátu PDF.