Nacházíte se:  Úvod    Kogenerace, decentrální energ.    Papírna bude využívat teplo z unikátní české technologie na spalování biomasy

Papírna bude využívat teplo z unikátní české technologie na spalování biomasy

Publikováno: 1.8.2016
Rubrika: Kogenerace, decentrální energ.

První tři měsíce ostrého provozu má za sebou elektrárna v Kozomíně u Kralup nad Vltavou, která vznikla v brownfieldu bývalého vepřína. Elektrárna vyrobí přes 1 000 MWh elektrické energie měsíčně, což pokryje přibližně spotřebu tří tisíc domácností. Ekologická bezemisní technologie, která zplynováním dřevní štěpky vyrábí elektřinu a teplo, je v ČR unikátní. Byla vyvinuta ve spolupráci českých firem a českých vědců z Vysoké školy chemicko-technologické a Akademie věd.

Klíčová slova: Kozomín, biomasa, papírna

Inovativní systém zplynování štěpky má oproti klasickému spalování daleko vyšší účinnost, a hlavně probíhá bez kouře, prachu a sazí. Proto je o tuto výjimečnou technologii, šetrnou k životnímu prostředí, velký zájem i v zahraničí. „Již jsme tu měli na exkurzi delegace z Číny, Turecka, Kanady, Itálie, Švýcarska i dalších zemí,“ potvrzuje Přemysl Kotouček, předseda představenstva společnosti BOR Biotechnology, která elektrárnu provozuje. „Při výrobě elektrické energie dosahujeme úctyhodné účinnosti až 36 % oproti běžným zdrojům elektrické energie této velikosti, které se pohybují kolem 22 %.“ Vyrobená elektrická energie je v současné době dodávána do elektrické sítě.

Zelená energie s vůní dřeva

Vzhledem k tomu, že elektrárna stojí v těsné blízkosti obce, klade její provoz velmi vysoké nároky na odhlučnění a snížení pachových vjemů. Ne každému totiž může tzv. „zelená energie s vůní dřeva“ vonět. I proto probíhají pravidelné kontroly a revizní měření. „Stanovené limity nejenže nepřekračujeme, ale navíc se snažíme tyto projevy eliminovat vysoko nad rámec legislativních povinností,“ říká Oliver Garaj, místopředseda představenstva společnosti BOR Biotechnology. 

K tomu mimo jiné sloužila technologická přestávka před zahájením ostrého provozu, během níž došlo ke koncepčním úpravám a posílení protihlukových opatření. „Zároveň jsme požádali obyvatele Kozomína, a oni nám v tom sami velmi ochotně pomáhají, aby nás informovali o každé sebemenší pachové či hlukové zátěži, ať už jsme jejím zdrojem my, nebo někdo jiný. Naši technici si s tím umí poradit i lokálně,“ doplňuje Garaj.

Využití odpadního tepla aneb Proč dovážet toaletní papír?

Na výrobu elektrické energie z biomasy lze velmi efektivně a ekologicky navázat výrobou tzv. tissue papíru, což je polotovar pro zhotovení toaletního papíru, papírových kapesníků, utěrek a ubrousků. Češi jich spotřebují více než 100 000 tun ročně, přičemž pouze necelých 10 % se vyrábí přímo v České republice. Více než 90 % tissue papíru tak musíme dovážet ze zahraničí. „Česká republika vyváží tříděný odpadní papír, z něhož v zahraničí vyrobí role tissue papíru, které pak zase nakupujeme a vozíme zpátky. To je jak neekonomické, tak neekologické,“ popisuje situaci Přemysl Kotouček.

Proto je záměrem společnosti BOR Biotechnology postavit v nedaleké průmyslové zóně výrobnu tissue. Ta by teplo generované elektrárnou beze zbytku využívala. Celý proces zplynování štěpky by se tak díky moderní technologii ekologicky uzavřel. „Při plném provozu by tato jediná výrobna dokázala pokrýt asi čtvrtinu spotřeby v ČR,“ uzavírá Kotouček.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


Fotogalerie

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Gazprom loni zvýšil vývoz do Německa na nový rekord (32x)
(ČTK) - Ruská plynárenská společnost Gazprom zvýšila loni vývoz zemního plynu do Německa o deset procent na nový rekord ...
Dny kogenerace 2015 proběhnou 13. a 14. října 2015 (28x)
COGEN Czech – spolek pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla pořádá konferenci DNY KOGENERACE 2015. Akce se bude konat...
Modernizace teplárenství menších měst a obcíModernizace teplárenství menších měst a obcí (27x)
Společnost Zeppelin CZ s.r.o., dodavatel nouzových energetických zdrojů a kogeneračních jednotek uvedla pro svého obchod...