Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Klasické    Nové možnosti zachycování CO2 při spalování fosilních paliv

Nové možnosti zachycování CO2 při spalování fosilních paliv

Publikováno: 17.9.2009
Rubrika: Klasické

Zachycování CO2 při spalování fosilních paliv byla věnována přednáška na konferenci German Days, které se konají od 15. do 18. září v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu. Vyplynulo z ní, že fosilní technologie Siemens Energy nastavují novou kvalitu účinnosti spalování.

Společnost Siemens a E.ON budou spolupracovat na vývoji elektrárenské technologie ohleduplné ke klimatu. Výsledkem by měla být ekonomická účinná metoda zachycování CO2, což je považováno za důležitý krok na cestě k nízkouhlíkovým elektrárnám. Do roku 2010 se uskuteční pilotní instalace zařízení v elektrárně E.ON v Německu, do dalších deseti let by pak měl být proces zachycování CO2 připraven pro komerční použití. Jde o dobrou spolupráci, neboť E.ON má velké zkušenosti z plánování a provozu řady elektráren na pevná paliva. Siemens na oplátku poskytne své bohaté zkušenosti a znalosti z oblasti plánování a provádění projektů kompletních elektráren a do projektu vloží rovněž know-how bývalé chemické společnosti Höchst AG.

Podle odborníků v dohledné budoucnosti nebude možné vyhovět rychle rostoucí celosvětové poptávce po elektřině bez fosilních paliv. Shodují se, že emise CO2 musí být rychle a výrazně sníženy, aby se omezil růst teploty, neboť boj s globální změnou klimatu je jednou z největších výzev 21. století. Výroba energie totiž zodpovídá téměř za čtvrtinu globálních emisí CO2. Předpokládá se, že nové rozsáhlé funkční technologie zachytí přibližně 90 procent současných emisí. V rámci Evropské unie se stále diskutuje o povinném zachycování a skladování oxidu uhličitého po roce 2020, proto je třeba už nyní vyvíjet a testovat nová řešení.

K jedné z nejslibnějších technologií patří zachycení plynu ihned po spalování. Cílem je vývoj lepších, ekologicky slučitelných rozpouštědel CO2, vyladění procesu zachycování a následná integrace do elektrárny. Nový proces a jeho energeticky nejvýhodnější integrace do běžných elektráren se ověří v roce 2010 v malé pilotní elektrárně. Metoda by měla být vhodná nejen pro nové elektrárny, ale také pro modernizaci stávajících. Projekt financuje německé spolkové ministerstvo pro hospodářství a technologii.

Přednášející Vladimír Říha ze Siemens s.r.o. připomněl, že každá země se v případě zachycování CO2 chová jinak. Například Kanada podepsala Kjótský protokol se sníženým závazkem. USA se zaměřuje na financování nových technologií, avšak nepodporuje Kjótský protokol, povinné zachycování a skladování CO2 je v této zemi sporné. Čína podepsala Kjótský protokol, ale nemá snížený závazek, jelikož je stále považována za rozvojovou zemi. Evropská unie projednává možné 20ti procentní snížení CO2 v roce 2020, což platí též o povinném zachycování a skladování CO2 v plánu obchodování.


 

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

PSG - International postaví tepelnou elektrárnu v Rusku (50x)
Česká firma PSG - International ze Zlína zřejmě postaví tepelnou elektrárnu u ruského města Kurgan. Jde o investici za 2...
O vadách ocelí pro energetiku se jednalo na PromattenuO vadách ocelí pro energetiku se jednalo na Promattenu (47x)
Téměř 50 materiálových specialistů se sešlo 8. a 9. listopadu 2012 ve stylovém horském hotelu Vidly v Jeseníku na konfer...
„Zkušenosti nabyté v rámci obnovy elektrárny v Tušimicích se snažíme maximálně využít při výstavbě nového zdroje v Ledvicích,“„Zkušenosti nabyté v rámci obnovy elektrárny v Tušimicích se snažíme maximálně využít při výstavbě nového zdroje v Ledvicích,“ (46x)
uvedl v rozhovoru pro časopis All for Power Ing. Dag Wiesner, ředitel útvaru realizace investic Skupiny ČEZ....