Nacházíte se:  Úvod    Paliva    Uhlí    Největší nový český stroj roku 2009 je již v pohybu

Největší nový český stroj roku 2009 je již v pohybu

Publikováno: 12.6.2009
Rubrika: Uhlí

Po náročné montáži se dal do pohybu největší nově postavený stroj v České republice – kolesové rypadlo KU 300.15. Ten bude těžit uhlí v dolu Bílina.

Základ stroje byl v minulém roce rozebrán na menší, po silnici přepravitelné díly. Ze svého původního působiště na povrchovém dole v Tušimicích byl přes tisíc tun vážící kolos přesunut 11 těžkotonážními soupravami na vzdálenost 70 km k Dolu Bílina. Zde byl rekonstruován, výrazně modernizován a úsilím 50 pracovníků kompletně přestavěn nákladem přes 201 milionů korun.

Kolesové rypadlo váží nyní přes 1.200 tun, na výšku měří 27 metrů a na délku 66 metrů. Koleso s 13 korečky má průměr 7,5 metru. Výkon stroje je 3 500 metrů krychlových za hodinu – pro představu je to asi 400 plně naložených nákladních aut. Celkový příkon stroje je 2.000 kW, tedy obdobný, jako spotřebuje střední obec, kde je asi 250 domů. Stroj je výsledkem práce českých konstruktérů, techniků a dělníků.

V době ekonomické krize je úspěšné vyzkoušení nového stroje velice pozitivním signálem. Domácí energetika s vyváženým energetickým mixem založená na využívání domácích surovin je velkou příležitostí pro český strojírenský průmysl.V následujících dvou týdnech se kolesové rypadlo vydá na cestu dlouhou zhruba půl kilometru, na jejímž konci bude jeho první pracovní pozice na těžbě skrývky Dolu Bílina.

Severočeské doly Chomutov (SD) slaví v letošním roce 15 let od svého založení. SD jsou největší těžební firmou v České republice, která těží téměř polovinu veškerého u nás produkovaného hnědého uhlí. Protože hnědé uhlí je palivem pro výrobu zhruba dvou třetin výroby elektrické energie, tak lze říci, že uhlí z SD je tedy základem zhruba 1/3 produkce elektřiny.

Důl Bílina je nejhlubším povrchovým dolem v České republice – s hloubkou kolem 250 m. Dno dolu se prakticky nachází na úrovni hladiny Baltského moře. Uhlí z dolu Bílina je nejkvalitnější a nejvýhřevnější nízko–sirnaté domácí hnědé uhlí.Důl Bílina bude po roce 2012 zásobovat nejmodernější českou uhelnou elektrárnu Ledvice, která bude mít nadkritické parametry a vysokou účinnost téměř 43 %. Vytěžitelné zásoby hnědého uhlí v lokalitě Dolu Bílina, včetně zásob za stávajícím limitem těžby v lidmi neobydleném prostoru, dosahují téměř 300 milionů tun a vystačí zhruba do roku 2050.

Kolesové rypadlo KU 300S.13/K70. Technické parametry nového velkostroje:

 • váha stroje 1.271 tun,
 • výška 27 m,
 • max. délka 66 m,
 • šířka 18 m,
 • teoretický výkon před rekonstrukcí až 1.700 m3,
 • teoretický výkon po rekonstrukcí až 3.500 m3,
 • max. obvodová síla na kolese před rekonstrukcí 22 tun,
 • max. obvodová síla na kolese po rekonstrukci 35 tun,
 • výkon na pohonu kolesa 500 kW.

Důležité termíny, technické zajímavosti:

 • v provozu na DNT od roku 1975 do 2005,
 • od března 2005, do zahájení demontáže byl stroj v záloze na DNT,
 • 3. ledna 2007 byly zahájena demontáž. V lednu 2008 začala jeho montáž na DB,
 • spodní stavba stroje byla rozdělena na tři díly, poté převezena a opětovně svařena,
 • ostatní díly byly demontovány na části, které umožnily převoz a opětovně smontovány (podvozky, sloupy horní stavby, vyvažovací výložník, nakládací výložník),
 • z hlavních dílů byly nově dodány: kolesový výložník (dva díly), řídící výložník, pohon kolesa,
 • dále byly nově dodány: mechanické díly podvozku, celé dopravní linky stroje, veškerá kabeláž a další části elektrického vybavení stoje, kabiny,
 • V rámci přemístění stroje byly provedeny následující modernizace:
 1. pohonu kolesa s novou převodovkou, brzdou a pohonem řízeným frekvenčním měničem - došlo ke zvýšení rypné síly a otáček kolesa,
 2. v souvislosti se zvýšením parametrů byla rekonstruována ocelová konstrukce kolesového výložníku,
 3. řídícího systému rypadla a ostatních prvků elektrického vybavení stoje,
 4. kabin obsluh stroje a ostatní prostory pro osádku,
 5. centrální mazací systém.

Generální dodavatel:

SD - 1.Strojírenská, a.s., dceřiná společnost SD
 

Hlavní subdodavatelé:

 • Prodeco a.s. - kolesový výložník a pohon kolesa
 • První elektro a.s. - řídicí systém a elektrické komponenty stroje
 • Krušnohorské strojírny a.s. - demontážní a montážní práce a další subdodávky
 • Noen a.s. - dokumentace
Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Jak energetice vládnou mýtyJak energetice vládnou mýty (42x)
Snad po celou existenci historie lidstva se periodicky objevují proroci jeho konce. I Bible končí knihou „Zjevení ...
Důlní výztuže z ArcelorMittal Ostrava se nově uplatňují v Jižní Americe a jižní Africe při výstavbě tunelů nebo těžbě zlata a diamantů Důlní výztuže z ArcelorMittal Ostrava se nově uplatňují v Jižní Americe a jižní Africe při výstavbě tunelů nebo těžbě zlata a diamantů (38x)
Vzhledem ke složité situaci v důlním průmyslu, kdy nízká cena uhlí způsobuje celosvětové snižování těžby, hledá ArcelorM...
Rozmrazovacie tunely - uhlie sa už rozmrazuje novou technológiouRozmrazovacie tunely - uhlie sa už rozmrazuje novou technológiou (37x)
V procese prípravy investičného projektu ,,Rekonštrukcia rozmrazovacích tunelov“ v Elektrárny Nováky bola v prvom rade v...