Ministr Mládek podpořil prohlubování obchodních vztahů českých, polských a slovenských podnikatelů
Rubrika: Lidé-Věci-Události
Zástupci českých, polských a slovenských podnikatelů se 18. června sešli v Ostravě na společném setkání organizovaném Česko-polskou obchodní komorou. Jubilejního 20. ročníku se zúčastnili ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, slovenský ministr hospodářství Tomáš Malatinský a náměstkyně ministra hospodářství Polska Grazyna Henclewská.
Klíčová slova: Jan Mládek, Polsko, spolupráce
Tradiční setkání českých a polských podnikatelů bylo při příležitosti jubilea rozšířeno o slovenskou stranu, pozvání do Ostravy tedy obdržela i řada zástupců slovenského byznysu. V dopoledních hodinách mohli podnikatelé využít k navazování obchodních kontaktů a vztahů Kooperační burzu, která se uskutečnila v prostorách budovy Magistrátu Města Ostravy, současně měli příležitosti zúčastnit se panelových diskuzí, jejímiž tématy byly Dopravní infrastruktura; Věda, školství, výzkum, inovace, investice; Energetika a životní prostředí a Hospodářská samospráva – hospodářské komory a organizace. Primátor města Ostravy Petr Kajnar přijal před polednem zástupce zúčastněných zemí na přátelské posezení.
Odpoledne program pokračoval konferencí na téma: Vyhodnocení, potenciál a výzvy česko-polsko-slovenské hospodářské spolupráce, kde vystoupil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Ten vyzdvihl dobré obchodní vztahy České republiky s Polskem a Slovenskem, zároveň však poukázal na potenciál k jejich ještě většímu prohloubení.
"Zatímco Slovensko je od roku 1993 trvale naším druhým největším obchodním partnerem, Polsko se na třetí pozici vypracovalo postupně z původně osmého místa. Věřím, že i díky iniciativám, jakými jsou aktivity v rámci euroregionu TRITIA, budeme naši vzájemnou obchodní bilanci ještě více prohlubovat," uvedl ministr Mládek.
Rovněž se ve svém vystoupení věnoval i situaci v Moravskoslezském kraji. Připomněl význam hornictví a hutnictví pro tento region i roli vlády při řešení komplikované situace kolem ztrátového Dolu Paskov. "Vláda se snažila zabránit skokovému nárůstu nezaměstnanosti v tomto regionu, nicméně v souvislosti s všeobecnou krizí hornictví je třeba řešit problematiku tohoto regionu komplexně," vysvětlil.
V této souvislosti vyzdvihl také fakt, že podnikatelé z Moravskoslezského kraje patří k nejaktivnějším předkladatelům kvalitních projektů v rámci Operačního programu podnikání a inovace (OPPI), kde jejich podíl dosahuje 14,5 %.
Právě díky OPPI vzniklo v tomto kraji 3500 nových pracovních míst a dalších 508 bylo vytvořeno v oblasti výzkumu a vývoje. Zmínil také, že vláda vede jednání s významným zahraničním investorem, který by mohl v regionu vytvořit dalších minimálně 1000 nových pracovních míst.
Společně s ministrem Mládkem vystoupil na konferenci také například slovenský ministr hospodářství Tomáš Malatinský, náměstkyně ministra hospodářství Polska Grazyna Henclewská, hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák, vicemaršálci Opolského a Slezského vojvodství a místopředseda Žilinského samosprávného kraje Jozef Štrba.
Přínosem 20. ročníku setkání byly bilaterální jednání podnikatelů z euroregionu TRITIA, který sdružuje sousedské regiony z pomezí České republiky, Polska a Slovenska.
Autor
Související články
- Ministr Jan Mládek: S Tureckem se shodujeme, že do dvou let by obchod mohl dosáhnout pěti miliard dolarů (10.4.2015)
- Ministr Jan Mládek jako historicky první ministr české vlády navštívil Nepál (30.1.2015)
- Ministr Mládek jednal se zástupci V4 o Ukrajině i společné spolupráci (20.6.2014)
- Chystá se fórum o česko-polské obchodní spolupráci (14.1.2013)
- V Ostravě poprvé Česko-polský energetický den! (1.4.2011)
- ČR a Polsko podepíšou smlouvu o těžbě uhlí v pohraničí (18.8.2008)