Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    Ministr Jan Mládek jedná v Bělorusku se svými resortními kolegy a podpoří tu české exportéry

Ministr Jan Mládek jedná v Bělorusku se svými resortními kolegy a podpoří tu české exportéry

Publikováno: 19.5.2016
Rubrika: Lidé-Věci-Události

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek dnes zahájil dvoudenní pracovní cestu do Běloruska. Na programu má jednání o rozvoji česko-běloruské hospodářské spolupráce s resortními ministry a podnikateli Běloruska. Na zahraniční misi ho doprovází náměstek MPO pro stavebnictví Jiří Koliba a čtyřicetičlenná delegace českých podnikatelů ze stavebnictví, strojírenství a energetického průmyslu.

Klíčová slova: export, Bělorusko, Mládek

Ministr Jan Mládek se v Minsku zúčastní bělorusko-českého podnikatelského fóra a 8. zasedání česko-běloruské smíšené komise pro hospodářskou, průmyslovou a vědeckotechnickou spolupráci, jejíž hlavním cílem je podporovat rozvoj vzájemných obchodních a ekonomických vztahů.  Na programu má také setkání s ministrem zahraničních věcí Vladimirem Makejem, ministrem průmyslu Vitalijem Vovkem a s poradcem prezidenta Kirilem Rudym.

Česká republika je v současné době jedním z nejvýznamnějších dovozců do této postsovětské země. „Spolupráce českých firem s běloruskými partnery je v současné době velmi pragmatická a korektní. České firmy úspěšně zakládají v Bělorusku společné podniky a realizují tam své investice,“ uvedl ministr Mládek. „Chceme tuto spolupráci nadále rozšiřovat a zvýšenou pozornost věnovat především konkrétním česko-běloruským projektům. Velké příležitosti vidíme především v oblasti dodávek strojírenské techniky, zemědělských a potravinářských technologií, dopravních prostředků, energetiky a dalších tradičních oborů," dodal ministr Jan Mládek.

V hlavním městě Běloruska Minsku dnes ministr Jan Mládek zahájil jednání česko-běloruského podnikatelského fóra. Setká se s guvernérem Národní banky Běloruska Pavlem Kallaurem a ministrem zahraničí Vladimírem Makejem.

Významným bodem návštěvy je plenární zasedání česko-běloruské Smíšené komise pro hospodářskou, průmyslovou a vědecko-technickou spolupráci.  S podnikatelskou delegací, tvořenou zástupci českých firem především z oborů strojírenství, automobilového průmyslu, stavebnictví a energetiky, zamíří ministr Jan Mládek v pátek z Minsku do jihovýchodní části Běloruska. V Gomelu se zúčastní zasedání XIII. Gomelského ekonomického fóra a XVII. mezinárodního veletrhu Jaro v Gomelu.

Český export do Běloruska měl vloni sestupnou tendenci a představoval dodávky v celkovém objemu asi 6,3 miliardy korun. Dovoz z Běloruska do ČR vloni stoupl na 3,9 miliardy korun.   

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

VI. Mezinárodní energetické regulační fórum (76x)
Další, tentokrát již VI. Mezinárodní energetické regulační fórum proběhne 25. března 2010 Grand Hotel Bohemia, Králodvor...
Zdeněk Bauer se stal jednatelem společnosti E.ON Česká republikaZdeněk Bauer se stal jednatelem společnosti E.ON Česká republika (51x)
Novým jednatelem společnosti E.ON Česká republika se v polovině července stal Zdeněk Bauer. Posílí tak dosavadní vedení ...
Strojírny ArcelorMittal v Ostravě slaví v lednu 55 let od svého vznikuStrojírny ArcelorMittal v Ostravě slaví v lednu 55 let od svého vzniku (49x)
Na začátku letošního roku uplynulo 55 let od zrodu strojíren ArcelorMittal Engineering Products Ostrava (AMEPO). Ty vzni...