Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Jaderné    Milan Kohout ze Škoda JS: V ČR a Slovensku lze vyrobit všechny velké komponenty pro jaderné elektrárny

Milan Kohout ze Škoda JS: V ČR a Slovensku lze vyrobit všechny velké komponenty pro jaderné elektrárny

Publikováno: 20.7.2010, Aktualizováno: 26.7.2010 08:35
Rubrika: Jaderné

Účastníci diskusního setkání se 22. června 2010 v pražském hotelu Marriott shodli na tom, že podíl jaderné energie v energetickém mixu ČR se bude i nadále zvyšovat. ČR se tak zařadí mezi jaderné velmoci Evropy. S tím souvisí další výstavba jaderných bloků v ČR, která je důležitá také s ohledem na udržení dlouhodobě solidního českého know-how a zachování příslušného odvětví české vědy a výzkumu. Shoda nastala i v tom, že tendr by měl předpokládat podstatné zapojení českých subdodavatelů. Jak vyplynulo ze setkání jedním z klíčových problémů dostavby Temelína bude vyvedení výkonu do sítě, a to především kvůli obtížím se schvalováním nových liniových staveb. Klíčovou otázkou pro výstavbu dalších bloků v ČR (kromě Temelína 3, 4 i zvažovaný pátý blok Dukovan) bude, do jaké míry chce zůstat česká elektroenergetika ve výrazně exportní pozici.

Podle Aleše Johna z Ústavu jaderného výzkumu Řež, a.s., by mohlo rostoucí spotřebu energie, jak ji predikuje Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, pokrýt jádro. Nynější podíl jaderných elektráren v portfoliu zdrojů přitom činí 33 %. Radek Škoda z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT se domnívá, že tendr na dostavbu Temelína by mohl být levnější, než je dosud uváděných 500 miliard korun. Uvedl, že cena reaktoru se bude pohybovat v rozmezí 50 až 150 miliard. Dopracovat se k částce 500 miliard by byl podle něj hazard. Vládní zmocněnec pro dostavbu Temelína Václav Bartuška hovořil o nutnosti udržet jaderné know-how v Česku a vydobýt si sdílení know-how u všech třech potenciálních dodavatelů. Vláda podle něj bude klást důraz také na prosazení podílu českých firem na dodávkách a vzhledem ke své pozici ve firmě ČEZ, objemu investovaných prostředků i celkové citlivosti jaderné energetiky v očích veřejnosti by stát měl hrát aktivní roli v celém tendru. Peter Bodnár ze společnosti ČEZ, a.s. uvedl, že pro ČEZ bude důležitým faktorem při rozhodování o vítězi tendru nezávislost použité technologie na budoucích dodávkách jaderného paliva. ČEZ tak bude mít možnost nakupovat palivo tam, kde to bude nejvýhodnější. Účastníci konference se shodli na tom, že stavba jaderné elektrárny není otázkou jednoho volebního období, její fungování se plánuje na zhruba šedesát let. Tendr by tomu měl odpovídat. Na místo důrazu na krátkodobé zájmy by měly být velmi pečlivě zváženy technické, ekonomické i politické aspekty jednotlivých nabídek.
Jedním z přihlášených subjektů do soutěže na dostavbu Temelína je francouzsko-německá Areva, jejíž nabídku přestavila Marion Horstmann. Zástupkyně společnosti uvedla, že počítají se zapojením českých dodavatelů do výstavby. Nabídku konsorcia Atomstrojexport, ŠKODA JS, a.s., a Gidropress prezentoval Milan Kohout ze ŠKODA JS. Mimo jiné uvedl, že v České republice a na Slovensku lze vyrobit všechny velké komponenty dodávky. České a slovenské firmy podle něj čerpají know-how z Ruska. „Další výstavba jaderných bloků v ČR není důležitá pouze z hlediska energetiky, ale také s ohledem na udržení dlouhodobě solidního českého know-how a zachování příslušných odvětví české vědy a výzkumu. Vzhledem k absenci obdobných staveb v minulých letech, budou plánované projekty bojovat s nedostatkem kvalifikovaných odborníků všech úrovní vzdělání,“ uvedl. M. Kohout. Anders Jackson, zástupce dalšího účastníka tendru Westinghouse, ve svém projevu zdůraznil, že jsou otevřeni transferu technologií. Firma nabízí reaktor AP 1000 o výkonu 1.154 MWe a dle Jacksonových slov již teď spolupracují s dodavateli z celého světa, tedy i s českými.
Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová akcentovala, že klíčovým úkolem pro stát v jaderném tendru bude kontrolovat otázku bezpečnosti dostavby. Rozhodnutí o novém reaktoru znamená závazek na 100 let a jako takový se nedá zrealizovat bez přímé účasti státu. Z hlediska bezpečnosti jsou podle ní dosud prezentované nabídky srovnatelné. Toto kritérium není pro žádného zájemce předem diskvalifikující.
 

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Související články

Diskuse

Milan Kohout ze Škoda JS: V ČR a Slovensku lze vyrobit všechny velké komponenty pro jaderné elektrárny

Článek je to pěkný, autora možno pochválit
a nezbývá, než s citovanými názory vesměs souhlasit. Kladu si pouze otázku, kdy se z tendru a přípravy výstavby dalších jaderných bloků přestane dělat "společný kaba...
počet příspěvků: 1 | poslední příspěvek: 14.7.2010 00:45vstup do diskuse >>

Fotogalerie

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

ARAKO: Dvorní dodavatel armatur pro JE MochovceARAKO: Dvorní dodavatel armatur pro JE Mochovce (37x)
Z padesátileté tradice těžící moderní partner pro energetiku, plynárenství, těžební, chemický a petrochemický průmysl mí...
Kopos Kolín slavil 85 let výroby elektroinstalačního materiálu, dodává i materiál pro odstínění reaktorůKopos Kolín slavil 85 let výroby elektroinstalačního materiálu, dodává i materiál pro odstínění reaktorů (32x)
 Jeden z největších výrobců elektroinstalačního materiálu na světě – Kopos Kolín, oslavil 85. let od vzniku f...