Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Firemní zpravodajství    Kogenerace pomáhá udržet nízkou cenu vody

Kogenerace pomáhá udržet nízkou cenu vody

Publikováno: 31.1.2014
Rubrika: Firemní zpravodajství, Plynárenství

V čističce odpadních vod v Jindřichově Hradci byla spuštěna nová kogenerační jednotka TEDOM. Z plynů čistírenských kalů tu vyrábí elektřinu a teplo. Elektřina slouží k pokrytí vlastní spotřeby areálu ČOV, teplo k vytápění přilehlých objektů.

Klíčová slova: TEDOM, kogenerace

Dle místostarosty Jindřichova Hradce, Ing. Bohumila Komínka, by se investice do pořízení jednotky měla vrátit do čtyř let. Po tuto dobu by také radnice chtěla díky úsporám za elektřinu a teplo udržet cenu vody na současné úrovni, která je jedna z nejnižších v kraji.

Kogenerační jednotky jsou zařízení pro společnou výrobu elektřiny a tepla. Malé kogenerační jednotky používají jako palivo především zemní plyn, mohou však využít i jiná alternativní paliva, např. bioplyn, skládkový plyn či kalový plyn z čističek odpadních vod.

TEDOM je předním světovým výrobcem kogeneračních jednotek, který se úspěšně prosadil v desítkách zemí světa. Za 22 let své existence instaloval TEDOM přes 3000 kogeneračních jednotek o celkovém elektrickém výkonu 800 MW. TEDOM a.s. sídlí v Třebíči, zaměstnává přes 500 pracovníků a jeho roční obrat poslední 3 roky trvale převyšuje 2 miliardy Kč.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Gazprom Export a MND otevřely podzemní zásobník plynu Dambořice (54x)
Podzemní zásobník plynu v Damořicích poblíž Hodonína byl dnes uveden do provozu. Zásobník je provozován společností Mora...
ERÚ vydal cenová rozhodnutí zohledňující čerstvé notifikace Evropské komiseERÚ vydal cenová rozhodnutí zohledňující čerstvé notifikace Evropské komise (52x)
Energetický regulační úřad (ERÚ) dnes vydal dvě cenová rozhodnutí, cenové rozhodnutí ERÚ č. 9/2016, kterým se mění cenov...
Na světě již jezdí 20 milionů CNG vozidel (45x)
Dnes se v Praze koná již 7. ročník mezinárodní konference NGV 2014. Český plynárenský svaz (ČPS) jako pořadatel má tu če...