Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Větrné    Jak funguje větrná turbína? S novým motorem ekoROTR od GE lépe než kdy dříve.

Jak funguje větrná turbína? S novým motorem ekoROTR od GE lépe než kdy dříve.

Publikováno: 23.6.2015
Rubrika: Větrné

Tým konstruktérů v GE dostal nelehký úkol. Vytvořit takový návrh rotoru větrné turbíny, který by snížil plýtvání větrem, a zvýšil tak efektivitu turbín.

Svahy Mohavské pouště v americkém státě Kalifornie jsou posety větrnými turbínami všech tvarů, značek a velikostí. Mezi nimi se tyčí jedna nepřehlédnutelná - 137 metrů vysoká turbína (měřeno od základny po špičku vrtule), s velkou rotující stříbrnou hliníkovou kopulí připevněnou k rotoru, která by mohla být budoucností větrné energie. Tento experimentální design pod názvem ecoROTR zde společnost GE začala minulý měsíc testovat.   

Speciální konstrukci vrtule tvoří experimentální 9 tun vážící kopule o průměru 18 metrů připevněná k 1,7 megawattové větrné turbíně, jednomu z nejsilnějších motorů vyrobených v GE. Tu pak doplnila také nová 90 metrů vysoká konstrukce nohy větrné elektrárny. Namísto tradičních ocelových trubek její design využívá kovové mříže obalené polyesterovým kabátem. Nosníky tak mohou být přepravovány v přepravních kontejnerech i obyčejnými nákladními automobily a sešroubovány přímo na místě, což bylo v minulosti těžko dosažitelné.

Funkce ekoROTRU je postavena na myšlence odklonu větrné energie od osy ke špičkám lopat, které mají funkci pák. "Když vítr zasáhne střed větrné turbíny, kde jsou připevněny lopatky, je to prakticky plýtvání energie větru, protože lopaty jsou v podstatě páky a vítr vytváří více síly čím dál je od středu," říká Mike Bowman, vedoucí projektů udržitelné energie v GE Global Research. Snížení toho plýtvání povede k větší efektivitě a lepšímu využití větrné energie. Po testování různých variant modelů došli v GE k závěru, že právě podivný plochý nos je ideální variantou a následně s ním zahájili zkušební provoz na svazích Tehachapi v Kalifornii.  

Projekt začal před dvěma lety jako nápad s polystyrenovým míčem a párátkem. Tým konstruktérů vytvořil pomocí malého polystyrenového míčku, párátka a lepidla model větrné turbíny. V dalším kroku navrhli skutečnou 3 metry vysokou verzi turbíny, na které se dále prováděly náročnější zátěžové testy – měřila se výkonnost, nakládka a další parametry. Výsledky testů byly využity k vytvoření návrhu plnohodnotného ekoROTRU, který dnes rotuje v Tehachapi. Senzory jsou všude, počínaje nohou věže na úrovni země až po přední hřídel turbíny. Tým získává pravidelně data, která by prozradila, zda tento experiment funguje, či má být ještě dále vylepšen. Tato fáze projektu bude trvat další čtyři měsíce.

Cílem celého pokusu je zefektivnění výroby energie z větru a tím snížení dopadu na životní prostředí a úspora peněz zákazníků. Projekt, který je součástí již deset let trvající iniciativy GE pod názvem „ecomagination“, slibuje zvýšení výkonu o 3%. Což, jak přiznává Bowman, nezní jako příliš mnoho, ale v měřítku celé větrné farmy s desítkami turbín je potenciální úspora velmi vysoká. „To je vrchol větrné energie," říká Bowman. „Mám pocit, že ecoROTR a speciální konstrukce věže by mohly být dokonalý pár."

O společnosti GE

GE (NYSE: GE) pracuje na projektech, které mění svět. S pomocí nejmodernějších technologií čelí její špičkoví odborníci i zdánlivě neřešitelným problémům. Jejím cílem je poskytovat lidem po celém světě stále účinnější nástroje pro vyspělejší stavebnictví, dopravu, energetiku a zdravotnictví. Společnost GE proměňuje ideje ve skutečnost. Více informací o společnosti GE naleznete na www.ge.com.

O společnosti GE v Evropě

Do rozvíjení svého podnikání v Evropě GE investuje již déle než sto let. V současnosti v Evropě zaměstnává přes 90 000 osob, a to na nejrůznějších místech po celém kontinentu. Evropa je klíčovým regionem pro růst GE a sídlí zde několik centrál jejich globálních divizí, výzkumné centrum a středisko Global Operations Center. Informace o činnosti GE v regionu CEE naleznete na blogu GEforCEE: http://geforcee.geblogs.com

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


Fotogalerie

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Nejvýkonnější větrné elektrárny v obci Pchery začaly vyrábět elektřinu (28x)
Větrné elektrárny s největším instalovaným jednotkovým výkonem v ČR, které se nacházejí v katastru obce Pchery na Kladen...
Projekt větrného parku Rešice počítá s pěti stroji (26x)
Společnost ČEZ Obnovitelné zdroje upřesnila parametry alternativního řešení projektu větrného parku Rešice u Jaderné ele...
Společnost ČEPS stojí za vznikem Expertní skupiny k problematice větrné energetiky (25x)
Společnost ČEPS iniciovala založení Expertní skupiny ČEPS k problematice větrné energetiky, která řeší fenomén větrných ...