Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Fotovoltaické    Fotovoltaická asociace: Omezování podpory říkáme ano

Fotovoltaická asociace: Omezování podpory říkáme ano

Publikováno: 20.1.2010
Rubrika: Fotovoltaické

(Zdroj: EURO) - Česká fotovoltaická průmyslová asociace (ČFVPA) plně podpořila snižování státní podpory obnovitelných zdrojů v podobě klesajících výkupních cen energie. Zároveň se důrazně ohradila proti zavádějícím informacím o výdajích, které pro české veřejné finance podpora fotovoltaiky znamená.

„Snížení podpory solární energetiky považujeme za nutnost a naprosto jí vítáme,“ prohlásil předseda ČFVPA Jaromír Řehák. „Velké množství rezervovaného výkonu bylo uzavřeno spekulativně, což poškozuje zájmy seriozních investorů.“Energetický regulační úřad dosud mohl snižovat výkupní cenu energie maximálně o pět procent ročně. Novela zákona o obnovitelných zdrojích navrhuje, aby - pokud by návratnost investice do fotovoltaického projektu klesla pod 11 let - cenu mohl snižovat volně. Asociace s rychlejším snižováním výkupních cen souhlasí, otázkou ještě zůstává, jaká konkrétní pravidla pro postupné omezování podpory určit.

„Snížení výkupních cen by mělo byt výrazné, ovšem ne takové, aby zastavilo rozvoj odvětví,“ domnívá se Řehák. Asociace podle jeho slov za adekvátní požaduje možnost snížit výkupní cenu - v případě návratnosti kratší než 11 let - třikrát víc než nyní, tedy o 15 procent ročně. Za dva roky by tedy výkupní cena mohla klesnout o 30 procent. Takové podmínky by spekulanty nemotivovaly k novým projektům a současně seriózním investorům umožňovaly kvalitně dokončit připravované projekty.

ČFVPA se naproti tomu výrazně ohrazuje proti vyjádřením ERÚ, podle kterých mohou Češi v horizontu dvou let za podporu solární energetiky zaplatit 15 až 25 miliard korun. „Tato čísla jsou naprosto zavádějící. Částka 25 miliard vychází z předpokladu instalace 2.500 MWp ročně, ale současný stav je pouhá desetina,“ uvedl Řehák. Podle jeho slov se loni, při stávající státní podpoře, souhrnný výkon solárních elektráren navýšil o 350 MWp. „Současná podpora v podobě výkupních cen přitom výrazně neovlivňuje ani koncové ceny energií, to je další mýtus,“ doplnil Řehák. Celkový příspěvek na obnovitelné zdroje energie podle údajů ERÚ loni dosáhl 3,088 miliardy korun, což se do ceny za 1 MWh promítne částkou 52 korun, tedy 1,2 procenta. V letošním roce ERÚ výši příspěvku odhaduje na 7,414 miliardy, tedy na 125 Kč za MWh respektive 2,9 procenta. „To znamená meziroční zvýšení ceny o pouhých 1,7 procenta.“

Podpora obnovitelných zdrojů energie současně přináší úspory za vydávané emisní povolenky pro konvenční uhelné elektrárny, nebo nerealizované likvidace emisí CO2. „Jen nový blok Temelína občany přijde na 500-1.000 miliard korun. Hodnota čistého ovzduší je jen těžko vyčíslitelná a náš závazek na osm procent výroby z obnovitelných zdrojů také není ani zdaleka naplněn,“ uzavřel Řehák.
 

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Podvodníci vyrábajů slnečnú energiu i v noci pomocou osvetlenia poháňaného dieselovými generátormi (51x)
Zdroj: (www.ekonomika.sme.sk) Mnoho španielskych prevádzkovateľov slnečných elektrární zrejme vyrába slnečnú energiu i v...
Kapacita solárních elektráren v Německu stoupne o rekordních 8 GW (40x)
Berlín 6. prosince (ČTK) - Kapacita solárních elektráren v Německu v letošním roce vzroste o rekordních osm gigawattů (G...
Poplatek na obnovitelné zdroje v Německu vzroste o 70 procent (39x)
Berlín 18. října (ČTK) - Odběratelé elektrické energie v Německu budou muset v příštím roce platit o 72 procent větší př...