Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Biomass    Fond RSJ postavil na Trutnovsku elektrárnu na biomasu za půl mld.

Fond RSJ postavil na Trutnovsku elektrárnu na biomasu za půl mld.

Publikováno: 18.11.2013
Rubrika: Biomass, Tiskové zprávy

Mostek (Trutnovsko) 13. listopadu (ČTK) - Společnost MOSTEK energo, která majoritně patří investičnímu fondu RSJ Private Equity, postavila v Mostku na Trutnovsku elektrárnu na zemědělskou biomasu v hodnotě 505 milionů korun. Zdroj vznikl v areálu bývalého závodu zkrachovalé textilky Tiba. Na konci října elektrárna získala povolení ke zkušebnímu provozu. ČTK o tom dnes informoval fond RSJ Private Equity. Podílníkem fondu je známý protikorupční aktivista a miliardář Karel Janeček.

Vedle RSJ Private Equity je druhým investorem elektrárny společnost Dewarec. "Cílem projektu je vybudovat a provozovat stabilní energetický zdroj elektrické energie a tepla, které budou vyráběny z obnovitelných zdrojů. Realizací projektu došlo i k revitalizaci areálu a obnovení alespoň části pracovních míst, o která obec přišla bankrotem textilky," uvedl fond. 
Instalovaný výkon elektrárny je 4,9 megawattu, maximální výkon činí 5,4 megawattu. Pro srovnání výkon jaderné elektrárny Temelín činí 2000 megawattů. Připojení mosteckého zdroje do distribuční soustavy je plánováno na 9. prosince, nyní běží testování kotle a dalších technologií. Stavební povolení projekt získal v roce 2010, samotná výstavba začala loni v říjnu. Projekt dotací podpořil evropský operační program Podnikání a inovace. 
"Věříme, že současná energetická situace nejenom v Evropě je nakloněna podobným projektům malých producentů energií," uvedl jednatel MOSTEK energo David Beneš. Tvrdí, že projekt není závislý na rizikových faktorech jako v případě fotovoltaiky. Podle předsedy představenstva RSJ Private Equity Jana Vyhnálka jsou podobné investice procesně i kapitálově poměrně náročné, ale akcionářům fondu projekt přinesl možnost investovat do odvětví se zajímavým potenciálem rozvoje. 
Elektrárna bude dodávat energie i firmám, které v prostorách bývalé textilky najdou své sídlo. "Tento kdysi opuštěný technologický areál tak bude z hlediska energií zcela soběstačnou entitou, která je schopna pokrýt potřeby projektů, které budou spojeny především s projekty investorů okolo MOSTEK energo," uvedl tvůrce konceptu elektrárny Otto Dobřichovský.
 

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Po transformaci vznikla společnost FramatomePo transformaci vznikla společnost Framatome (74x)
Vážení čtenáři, dovolte, abych Vás informoval, že společnost New NP, dceřiná společnost AREVA NP, založená jako součást...
ČEZ ESCO provede kompletní opravu obřího kotle pro TAMEH Czech, energetiku huti ArcelorMittal OstravaČEZ ESCO provede kompletní opravu obřího kotle pro TAMEH Czech, energetiku huti ArcelorMittal Ostrava (73x)
Společnost ČEZ Energetické služby, dcera ČEZ ESCO, získala zakázku na opravu kotle K11, který zajišťuje dodávky páry pro...
Gazprom loni zvýšil vývoz do Německa na nový rekord (49x)
(ČTK) - Ruská plynárenská společnost Gazprom zvýšila loni vývoz zemního plynu do Německa o deset procent na nový rekord ...