Druhé číslo časopisu All for Power. Nosným tématem aktuálního čísla je problematika odsíření největší průmyslové teplárny v republice – teplárny ArcelorMittal Energy Ostrava
Dnes, 13. května 2013, putuje do světa další číslo časopisu All for Power. Nosným tématem aktuálního čísla je problematika odsíření největší průmyslové teplárny v republice – teplárny ArcelorMittal Energy Ostrava, dále pak problematika energetického využití odpadů a aplikace nových materiálů a metod svařování v energetice. Obsahem je i informací o nových technologiích a materiálech, dále pak množství rozhovorů, například z Jiřím Feistem z EP Energy, Martinem Pecinou z Vítkovice Power Engineering, Petrem Matuszkem z Energetika Třinec a mnoha dalších. Ti se vyjadřují k aktuální situaci na trhu a v oboru energetiky. Obsah Investičního celku Odsíření je ke stažení zde. Obsah časopisu je ke stažení zde. Obsah přílohy je ke stažení zde. Časopis je možné si objednat zde. Časopis je možné si přečíst i elektronicky a to zde.
Editorial šéfredaktora
Plíživá smrt jádra?
Vážené čtenářky a čtenáři,
téměř bez povšimnutí proběhly na oficiálních internetových stránkách Evropské unie (www.europa.eu) dvě zprávy, které mají pro budoucnost jaderné energetiky v Evropské unii myslím zásadní dopad. První z nich se týká odhadů provozovatelů jaderných elektráren a národních regulačních orgánů, které se zaměřují na finanční náklady související s opatřeními, které vyplývají z tzv. stress testů. Údaje hovoří o 200 milionech eur na jeden reaktorový blok. Jestli tomu dobře rozumím, například pro společnost ČEZ toto v případě její jaderné elektrárny Dukovany představuje cca 4 × 200 = 800 milionů EUR (20 miliard korun), které musí na postfukušimské vylepšení vynaložit z vlastních zdrojů, a to co nejdříve. Nejlépe do roku 2015. A kdo zajistí, že protijaderní aktivisté nebo jiné lobbystické energetické skupiny nebudou přesvědčovat europoslance a úředníky Evropské komise, že opatření nejsou dostatečná. Především u ruské technologie?! Kdo to zaručí? Opatření pak bude potřeba ještě rozšířit a tím výrazně prodražit, čili udělat maximum, aby stávající provozovatelé jaderných elektráren už konečně zkrachovali. Případní noví (ti poslední mohykáni, které ještě neodradila aktuální cena elektrické energie na trhu a krach emisních povolenek) by si pak velice dobře rozmysleli do toho ekonomického rizika vůbec jít. Druhou zprávou je ta, která se týkala ENSREG – Sdružení jaderných regulačních úřadů v zemích EU, které doslova „musí brzdit“ Evropskou komisi v její snaze dosáhnout sdílené pravomoci s vládami členských států Evropské unie v oblasti jaderné bezpečnosti. Co by ta „sdílená pravomoc“ vlastně znamenala? Chápu to dobře, že v takovém případě by Evropská komise spolurozhodovala společně s českým Státním úřadem pro jadernou bezpečnost například o prodlužování životnosti elektrárny v Dukovanech. Především zástupci Německa a Rakouska by zcela jistě využili situace a přes Evropskou komisi by silně tlačili „na pilu“. Připomíná mi to takovou pomalou plíživou revoluci. Postupnými tichými kroky, bez zbytečného humbuku a boje (v rámci něhož totiž hrozí, že to může bolet … ) dosáhnout svého a jadernou energetiku pohřbít zaživa. Nicméně postupnými kroky jsme se dostali k vydání dalšího čísla časopisu All for Power. Nosným tématem je problematika odsíření největší průmyslové teplárny v Česku - ArcelorMittal Energy Ostrava. Věříme, že vás nejen popis tohoto investičního celku, ale i celý obsah druhého letošního čísla All for Power, zaujme.
Ing. Stanislav Cieslar,
šéfredaktor časopisu All for Power
Autor
Související články
- Návštěvníci expozice ArcelorMittal Ostrava věnované výrobě oceli si odnesli bezmála 40 tisíc lžiček (12.9.2016)
- V Národním technickém muzeu v Praze je nově k vidění model zařízení plynulého odlévání oceli ArcelorMittal Ostrava (6.4.2016)
- Nový tkaninový filtr na aglomeraci v ArcelorMittal Ostrava snižuje emise prachu o dalších 94 tun ročně (30.3.2016)
- ArcelorMittal Ostrava investovala 200 milionů do modernizace středojemné válcovny. Jako jediná v ČR bude vyrábět speciální závitové tyče pro stavební sektor (29.9.2014)