Bulharsko směřuje k nákupu reaktoru od Westinghouse, rozhodnout se má do konce roku
(Zdroj: Trud, Reuters) - Bulharská vláda by měla rozhodnout o výstavbě dalšího jaderného reaktoru s využitím americké technologie do konce roku, prohlásil to bulharský ministr hospodářství a energetiky Dragomir Stojnev. Poté, co Bulharsko upustilo od plánu vystavět novou elektrárnu Belene s výkonem 2 000 MW, si země najala společnost Westinghouse, aby pro ni zpracovala plány na nový reaktor v elektrárně Kozloduj.
Ministr Stojnev v uplynulých dnech jednal o projektu s americkými partnery v USA. Po svém návratu popsal své zkušenosti v rozhovoru pro bulharský deník Trud. „V současné době disponuje Westinghouse nejmodernějším jaderným zařízením na světě, které je zároveň nejbezpečnější. Stejný názor má také Ivan Genov, ředitel elektrárny Kozloduj. V této oblasti neznám většího odborníka a Genov prohlásil, že pokud by se reaktor AP1000 nacházel ve Fukušimě, nedošlo by k havárii, která se tam odehrála. Reaktor má životnost 60 let s možností prodloužení o dalších 20 let, tudíž zajistí energetickou bezpečnost pro několik generací."
Stojnev nyní připravuje zprávu, kterou bude schvalovat premiér Orešarski. Výstavba by mohla začít v roce 2016 a trvat zhruba čtyři roky. Americká Ex-Im Bank už se nechala slyšet, že je připravena financovat až 70 % nákladů na projekt. Bulharsko patří mezi několik zemí EU, které plánují nové reaktory i po havárii ve Fukušimě a německém rozhodnutí odstavit jaderné elektrárny. Stávající bloky elektrárny Kozloduj tvoří asi 35 % výroby energie v zemi, ovšem licence na provoz jednoho z reaktorů vyprší v listopadu 2017 a dalšího o dva roky později. V roce 2006 Rusko nabízelo financování elektrárny Belene, ale bývalá středopravá koalice nabídku odmítla z důvodu obav, aby Moskva nezískala kontrolu nad bulharskou jadernou energetikou.
Autor
Související články
- Westinghouse využívá zkušenosti z celého světa k zajištění hladkého průběhu stavby v lokalitě Vogtle (12.7.2016)
- Westinghouse se v Bulharsku přiblížil výstavbě jaderné elektrárny AP1000 (13.12.2013)