Blíží se polský Energetab 2016 v Bielsko – Biała. CzechTrade chystá společnou prezentaci i konferenci
Rubrika: Lidé-Věci-Události, Energetické strojírenství, Elektrárny
Veletrh Energetab, který se bude letos konat 13. až 15. září, zaznamenává každý rok hojnou mezinárodní účast a představuje tak vynikající příležitost k prezentaci a navázání zahraniční spolupráce. Loňského již 28. ročníku tohoto veletrhu se zúčastnilo 730 vystavovatelů ze 17 evropských a asijských zemí, na něž se přijelo podívat 20 tis. návštěvníků. Jeden ze zahraničních vystavovatelů popsal tento veletrh jako nejlepší místo pro ty, kteří hledají nová řešení v energetice. Podobné reference sbíráme i od českých firem, které se veletrhu pravidelně účastní. Zahraniční kancelář CzechTrade v Katowicích připravuje prezentaci českých firem za účelem nalezení nových obchodních partnerů a odbytových možností pro české firmy. U této příležitosti se bude konat konference, kterou spolu s velvyslanectvím ČR ve Varšavě připravuje Agentura pro podporu obchodu MPO ČR Czech Trade – zastoupení v Katowicích a polský partner Polské sdružení elektroinstalaci. Akce se bude konat 14. září 2016. Více informací o veletrhu najdete na www.energetab.pl.
ZAMĚŘENÍ VELETRHU
Veletrh Energetab v Bielsku-Biale je největším veletrhem energetiky ve střední Evropě a účast na něm se stala pro všechny významné energetické firmy tradicí. Svou popularitu si kromě moderně vybaveného technického zázemí získal také pojetím energetiky jako komplexu činností od vytváření energie, její kumulaci a uchovávání až po její distribuci, což umožňuje jednotlivým firmám představit své výrobky a technologie v náležitém kontextu a dává příležitost k setkání zástupců energetického průmyslu se zástupci projekčních a konstrukčních kanceláří i s výrobci, kteří zde prezentují nejžhavější novinky.
Již tradičně se během trhů bude konat řada odborných seminářů, prezentací, konferencí a panelových diskuzí, které budou pro všechny zúčastněné příležitostí dovědět se více o posledním vývoji na energetickém trhu a seznámit se s nejnovějšími trendy a směry, jimiž se bude v nejbližších letech energetický průmysl ubírat.
Veletrhy Energetab jsou největší událostí průmyslu energetiky ve střední Evropě, která je hojně navštěvovaná a využívaná k prezentaci firem z celé Evropy i Asie. 730 vystavovatelů a více než 20 tis. návštěvníků jsou čísla, která mluví sama za sebe.
Veletrh podporuje následující produktové kategorie:
- Suroviny a paliva pro výrobu energie
- Stroje a zařízení na výrobu energie
- Využitá obnovitelných zdrojů energie
- Technologie využití geotermální energie
- Výroba, přeměna a kumulace elektrické energie
- Distribuce elektrické energie
- Měřící a kontrolní systémy, automatické řídicí systémy a informatika
- Materiály potřebné k elektroinstalacím ve stavebnictví, elektroinstalační zařízení a konstrukce
- Řešení elektrických inženýrských sítí
- Technologie ochrany životního prostředí v energetice
- Služby
CÍL PREZENTACE
Prezentace českých společností specializujících se na energetiku a další řešení pro tento obor za účelem nalezení nových obchodních partnerů a zákazníků a zároveň prezentace firem z České republiky jako spolehlivých dodavatelů pro tento obor.
Polsko je současně největším energetickým staveništěm v Evropě. Během výstavby nových energetických bloků energetické skupiny aplikuji nejnovější a nejefektivnější technologie a řešení.
Polské investice v energetice 2014 - 2020:
PGE – 50 mld. PLN
Investiční náklady kapitálové skupiny PGE v letech 2014 – 2020 – cca. 50 mld. PLN:
• 15,2 mld. PLN do výstavby nových výkonů v konvenční energetice, především ve vysoce efektivních blocích v Opoli a v Turově.
• 1,7 mld. PLN do OZE (do roku 2020). Vznikne mj. 234 MW nových výkonů ve větrné energetice (do roku 2016). Realizace dalších projektů je závislá od konečné podoby systému pro podporu OZE.
• 16,3 mld. PLN do modernizace a otevření nových výrobních aktiv.
• 700 mil. PLN do jaderného programu v letech 2014 -2016. PGE předpokládá, že investiční rozhodnutí by mělo padnout v roce 2017. Začátek výstavby prvního jaderného bloku v Polsku byl naplánován kolem roku 2020.
• 12,3 mld. PLN na vývoj a modernizaci distribučních sítí. Cíl: redukce neplánovaných přerušení dodávek elektrické energie o 50%.
• Nové tepelné elektrárny o celkovém výkonu 187 MW (do roku 2020)
• 1100 MW výkonu v kogeneraci (realizace bude možná po zavedení dlouhodobého systému podpory této technologie).
• 1,5% čistého zisku ročně od roku 2015 bude investováno pro potřeby vědy a výzkumu.
Tauron - 29 mld. PLN
Celkové investiční náklady skupiny Tauron v letech 2014 – 2023 – ok. 37 mld. PLN (do roku 2020 – 29 mld. PLN)
• Zprovoznění výrobních výkonů – cca. 2200 MW. V tom 1030 MW pro technologie spojené s černým uhlím (nový blok 910 MW v elektrárně Jaworzno III) a výkony pro kogeneraci: 55 MW pro Zakład Wytwarzania Nowa a 65 MW pro Zakład Wytwarzania Tychy.
• Zprovoznění výrobních výkonů pro plynové technologie 675 MW (225 MW v elektrárně Stalowa Wola (společně s PGNiG) a kolem 450 MW v elektrárně Łagisza).
• 500 MW pro větrnou energetiku. V roce 2023 skupina Tauron má mít k dispozici větrné zdroje o celkovém výkonu cca. 700 MW, což pomůže dosáhnout cíl pro nové zdroje OZE na úrovni 800 MW (vč. biomasy).
• Skupina plánuje účast v projektu výstavby jaderné elektrárny v Polsku (nákup 10% akci ze základního kapitálu účelově založené společnosti PGE).
• 21,1 mld. PLN pro investice v oblasti distribuce (hl. pro připojení nových zákazníků a zdrojů)
Enea - 20 mld. PLN
V letech 2014 - 2020 skupina plánuje investici ve výši 20 mld. PLN:
• 13,7 mld. PLN pro oblast výroby. Pokračování ve výstavbě bloku 1075 MWe v elektrárně Kozienice , investice do kogenerací (cca. 3,2 mld. PLN cca. 300 MWe a cca 1500 MWt) a do OZE (cca. 4,5 mld. PLN, 500 MWe)
• Investice v modernizaci a rozšíření teplárenských sítí.
• 5,9 mld. PLN pro investice v oblasti distribuce. Enea Operator chce mj. postavit a modernizovat cca. 12 tis. km sítí pro přenos elektrické energie, postavit vice než 3,1 tis. a modernizovat vice než 1 tis. elektroenergetických stanic.
• Investice do infrastruktury podporující hlavní činnost (teleinformatické systémy, speciální dopravní prostředky).
Energa -19,7 mld. PLN
Celkové náklady v letech 2013 -2021 dosáhnou 19,7 mld. PLN:
• 12,5 mld. PLN pro investice do distribuce. Z toho cca. 4,6 mld. PLN pro výstavbu nových přenosových sítí, vice než 1,8 mld. PLN pro připojení OZ a 3 mld. PLN pro modernizaci přenosových sítí.
• Vice než 1,7 mld. PLN pro investice do inteligentních sítí a počitadel. Další investice do IT a komunikace – 1,1 mld. PLN.
• 1,7 mld. PLN pro výstavbu OZE.
• 1,1 mld. pro systémovou elektrárnu a kogenerační zdroje.
• 3,8 mld. na ostatní projekty z 82% podílem OZE (rozhodnutí jsou odvisle od vývoje trhu, regulace, analýz proveditelnosti, nákladové efektivity a rizik.
EdF – 3,3 mld. PLN
Pro program modernizace svých aktiv:
• 1,1 mld. PLN pro komplexní modernizaci elektrárny Rybnik (prodloužení životnosti do roku 2030 a přizpůsobení ekologickým normám. Práce budou realizované do roku 2018).
• Obdobné investice budou realizované v elektrárnách skupiny EdF v Krakově, Wroclaví, Gdaňsku a Gdyni.
Autor
Související články
- Co se chystá v polské energetice v roce 2016? (4.2.2016)
- „Velké zakázky v Polsku získávají výhradně polské subjekty. To ale nevylučuje možnost, aby se jejich subdodavateli staly české firmy,“... (1.6.2015)
- Vydali jsme speciál All for Power v polštině pro nejvýznamnější polské veletrhy a konference (10.5.2015)
- Brněnský Siemens dodá turbínu do Polské teplárny (16.12.2013)
- Chystá se fórum o česko-polské obchodní spolupráci (14.1.2013)
- Rozhovor: Wojciech Pobóg – Pągowski, rada Velvyslanectví Polské republiky v Praze (12.9.2012)
- ČR a Polsko podepíšou smlouvu o těžbě uhlí v pohraničí (18.8.2008)