ŽĎAS: Nová zařízení pro tradiční technologie
Rubrika: Technologie, materiály
Rozsáhlou expozici na Mezinárodním strojírenském veletrhu má v pavilonu F společnost ŽĎAS, a.s., která své výrobky dodává do zemí pěti kontinentů. Její výrobní program tvoří metalurgie, tvářecí stroje, zařízení pro zpracovávání válcovaných výrobků a lisovací nástroje.
Novinkou v expozici je zařízení integrovaných kovacích souborů. „Ve výrobním programu jsou kovací lisy pro volné kování jednou ze základních skupin dodávaných tvářecích strojů. Ve spolupráci s akciovou společností DEL Žďár nad Sázavou, dodavatelem elektrického zařízení a řídícího SW souboru, jsou jednotlivé části umožňující výkonnou a ekonomickou produkci celého sortimentu volně kovaných výrobků programově propojena do integrovaného souboru,“ řekl marketingový ředitel Viktor Horanský. Vlastní soubor tvoří kovací lis s hydraulickým pohonem a jeden nebo dva manipulátory. Elektrické zařízení, jehož součástí je programovatelný automat, umožňuje ruční nebo automatické řízení, včetně integrace lis-manipulátor. Podle požadavků zákazníka může být soubor doplněn ingotovým vozem, otočným zvedacím stolem, nářaďovým manipulátorem a sadami nářadí.
Pro kování kroužků a válců se používá děrovací stůl. Výhodou je, že kovací centrum je řízeno jedním pracovníkem od centrálního ovládacího pultu, umístěného v odhlučněné a klimatizované kabině. Operátor si vybírá vhodný režim ovládání s ohledem na okamžité požadavky technologie výroby. Režim automatického kování umožňuje přesnost plus minus milimetr. „Vybavením lisu diagnostikou technologického procesu a automatickou výměnou nástrojů se podstatně omezily fyzické nároky na obsluhu. Výsledkem je zvýšení jakosti při výrazně snížených technologických přídavcích a vysoké produktivitě práce,“ dodal Horanský.
Hlavní aktivity v oboru válcoven jsou zaměřeny především na oblast zpracování plechu. Například v Košicích se jedná o dělicí linku na pásy pocínovaného plechu, válcovaného za studena. Finální produkcí jsou tabule, které se ukládají do stohů o přesném počtu kusů nebo hmotnosti. Linka je osazena letmými bubnovými nůžkami ŽĎAS. Tyto unikátní nůžky osazuje do svých dělicích linek například i americká firma Littell se sídlem v Chicagu. Výchozím materiálem jsou svitky ocelového pásu o hmotnosti 15 tun válcovaného za studena, pocínovaného z jedné nebo obou stran. O mimořádných technických parametrech linky svědčí dosahovaná přednost stříhaných tabulí plus minus 0,15 mm, při počtu střihů 7,8/sec.
V posledním období dodal ŽĎAS tři ucelená, plně automatizovaná pracoviště paketovacích lisů CPS 320 na náročný trh předního evropského výrobce automobilů Volkswagen. Dvě pracoviště do VW Wolfsburg a jedno do VW Hannover. „Původní pracoviště bylo rozšířeno o moderní komplex s paketovacím lisem ŽĎAS. Propojení obou zajišťuje překlopný skluz ovládaný pneumaticky. Plechový odpad z lisoven putuje k paketovacímu lisu do překlopného skluzu. Z něho se dostává odpad do násypky dávkovacího zařízení. Poté je slisováno do kvádru (paketu).
Současná akciová společnost ŽĎAS vznikla transformací stejnojmenného státního podniku. V září roku 2002 do ní vstoupil strategický partner a majoritním vlastníkem se stala slovenská firma Železiarne Podbrezová, a.s., jejíž historie sahá až do roku 1840. V současné době patří tato firma ke světové špičce v oblasti výroby bezešvých trubek. Velkou výhodou společnosti zůstává uzavřený výrobní cyklus produkce ocelových rour a jejich další zpracování. Společnost ŽP vyváží svoje výrobky přímo nebo prostřednictvím dceřiných obchodních společností do 50 zemí světa.
(Zdroj: BVV, a.s.)