Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Jaderné    Výstavba JE Kurská II s inovativními reaktory VVER-TOI začala

Výstavba JE Kurská II s inovativními reaktory VVER-TOI začala

Publikováno: 10.5.2018
Rubrika: Jaderné

Domíchávače betonu začaly 29. dubna 2018 chrlit beton do základů reaktorové budovy 1. bloku jaderné elektrárny Kurská II. Tento okamžik je považován za oficiální zahájení výstavby první ruské jaderné elektrárny s reaktory nové generace VVER-TOI.

Odlití betonu do základů objektů jaderného ostrova předcházel velký objem přípravných prací. Pod budoucími základy bylo připraveno umělé podloží, které splňuje požadavky stanovené projektem.

Celkově bude do základové desky reaktorové budovy nalito přes 16 000 metrů krychlových betonu. Betonování bude probíhat čtyřiadvacet hodin denně za neustálé kontroly kvality směsi. Podle plánu by mělo být dokončeno v červnu tohoto roku.

První a druhý blok elektrárny Kurská II jsou referenčními bloky typu VVER-TOI o výkonu 1255 MWe. Projekt patřící do generace III+ vypracovala ruská korporace pro atomovou energii Rosatom na základě reaktorů VVER-1200 a jde o jejich typově optimalizovanou a informatizovanou verzi. Po ověření technologie na domácí půdě bude tato technologie nabídnuta i na zahraničních trzích.

„Bloky VVER-TOI jsou špičkovým produktem s vysokou technologickou náročností. Je s nimi spojena nejen budoucnost Kurské jaderné elektrárny, ale i celého ruského jaderného průmyslu. O významu tohoto projektu svědčí i objem investic: v roce 2018 bude na staveništi proinvestováno 27 miliard rublů (zhruba 9 miliard korun), což je o 10 miliard rublů (3,4 miliardy korun) více než v roce 2017,“ řekl ředitel Kurské jaderné elektrárny Vjačeslav Fedjukin.

„Termíny, náklady a kvalita výstavby jsou optimalizovány pomocí technologie Multi-D. Tento systém řízení nakládání s technickými daty nám umožňuje shromažďovat veškeré informace o projektu na jednom místě a v jediné podobě a efektivně je používat ve všech stádiích životního cyklu jaderné elektrárny: od projektování až do vyřazení z provozu,“ řekl viceprezident pro projekty v Rusku společnosti IK ASE Alexej Derij. 

Výstavby elektrárny Kurská II se budou účastnit i české firmy. Podle smlouvy z roku 2017 dodá firma SIGMA DIZ z Lutína pro tento projekt čtyři hlavní čerpadla pro chlazení kondenzátorů a osm čerpadel technické vody důležité pro chlazení důležitých spotřebičů sekundárního okruhu. Dodávka v celkové hodnotě 8 milionů eur (v přepočtu zhruba 210 milionů korun) bude realizována koncem roku 2019 pro 1. blok a koncem roku 2020 pro 2. blok.

České firmy mají zkušenosti i s reaktory VVER-1200, které používají velké množství komponent stejných jako VVER-TOI. Například pro již zmiňovanou elektrárnu Novovoroněžská II dodaly zboží v přepočtu za více jak 1,4 miliardy korun.

Jaderné bloky VVER-TOI generace III+ mají zlepšené technické a ekonomické parametry. Ve srovnání s reaktory VVER-1000 byl výkon bloku zvýšen na 1255 MWe, tj. o 25 %. Projektová doba provozu vzrostla na dvojnásobek (na 60 let s možností prodloužení na 80 let). Díky vysoké míře automatizace bylo možné zmenšit množství personálu o 30 až 40 %. Ve srovnání s jinými bloky generace III+ (jaderné elektrárny Novovoroněžská II a Leningradská II) dosahuje projekt VVER-TOI podstatné redukce investičních i provozních nákladů a zkrácení délky výstavby.

Nové bloky elektrárny Kurská II splňují nejnovější bezpečnostní požadavky Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Používají řadu moderních bezpečnostních systémů jako například lapač taveniny a systém pasivního odvodu tepla, který zajistí chlazení aktivní zóny díky přirozené cirkulaci vody a vzduchu i v případě úplného výpadku napájení bloku. Bloky VVER-TOI mají oproti již postaveným blokům generace III+ některé bezpečnostní opatření doplněná a některá zesílená. Například jsou projektovány tak, aby vydržely zemětřesení do stupně 8 až 9, kdežto projekt VVER-1200 počítá se 7. stupněm.

Bloky typu VVER-TOI mohou být bezpečně provozovány v regionech se širokým rozsahem přírodních a klimatických podmínek od tropických po arktické oblasti a jsou připraveny na celé spektrum vnitřních i vnějších extrémních událostí jako zemětřesení, cunami, tornádo, pád letadla ad.

Výstavba elektrárny Kurská II probíhá s cílem nahradit dosluhující bloky elektrárny Kurská I typu RBMK-1000. První dvojice nových bloků bude uvedena do provozu zároveň s odstavením dvojice nejstarších bloků stávající elektrárny. Generálním projektantem nových bloků je Skupina ASE, provozovatelem bude Rosenergoatom (obě společnosti patří do struktury Rosatomu).

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


Fotogalerie
Zahájení betonáže základů 1. bloku JE Kurská II

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Kabex: Stánek se Shushi barem, anketa o Fukušimě (64x)
Bohumil Svoboda, ředitel divize Jaderná energetika firmy Kabex, přišel do TV studia na veletrhu Electron 2011 v Praze ří...
„Blíží se rok generační obměny. U nás sedí mladí i zkušení jaderníci v jedné kanceláři. Výměna know-how je velice intenzivní,“„Blíží se rok generační obměny. U nás sedí mladí i zkušení jaderníci v jedné kanceláři. Výměna know-how je velice intenzivní,“ (56x)
uvedl v rozhovoru pro časopis All for Power Ing. Vladimír Zika, vedoucí útvaru Péče o zařízení Jaderné elektrárny Dukova...
Americký jaderný dozor udělil licenci reaktoru AP1000 od Westinghouse (56x)
Společnost Westinghouse Electric Company získala od americké komise pro regulaci jaderných zdrojů pro svůj tlakovodní re...