Vodní elektrárna Lipno I má jedno z nejrychlejších připojení do sítě na světě díky řídicímu systému české firmy ZAT
Rubrika: Vodní
Vodní elektrárna Lipno I je od konce května zcela bezobslužná, zároveň má jeden z nejrychlejších systémů připojení do sítě v oblasti vodní energetiky na světě. Postaral se o to český řídicí systém společnosti ZAT. „Elektrárna se přifázuje do sítě do 16 sekund, což je pro pohotovostní elektrárnu zásadní. Patříme mezi pár firem na světě, které dokáží takto regulovat zdroj. Jde zhruba o poloviční čas proti jiným technologiím, “ říká Ivo Tichý, člen představenstva ZAT a.s. Šlo o jednu z největších investic ČEZ do rekonstrukce řízení vodních elektráren za téměř 70 milionů korun.
Elektrárna se ovládá ze 140 km vzdáleného dispečinku ve Štěchovicích v režimu fiktivního bloku 120MWe. Původní systém řízení zcela nahradil nový řídicí systém SandRA (Safe and Reliable Automation) společnosti ZAT. Ten zajišťuje najetí a nafázování bloků v extrémně krátkých časech, běžně do 16 sekund. Kromě komfortu obsluhy se také výrazně zlepšily regulační vlastnosti obou turbosoustrojí, což se projevilo při ověření garantovaných parametrů, např. režimů zajištění systémových služeb ČEPS MZ5, skupinové regulace, ostrovního provozu a black startu.
Podle Petra Maralíka, ředitele OJ Vodní elektrárny ČEZ, je projekt modernizace systému kontroly řízení elektrárny Lipno I završením celého projektu modernizace a ekologizace soustrojí TG2 a TG1 a jde o největší rekonstrukci lipenské elektrárny za více než 55 let jejího provozu. Po ukončení obnovy vyrobí každé ze soustrojí elektrárny Lipno I o 4 miliony kWh elektřiny více, čímž pokryje spotřebu dalších více než tisíce domácností.
Vodní elektrárnu zcela řídí česká technologie
„Na vodní elektrárně Lipno I jsme provedli kompletní výměnu systému kontroly řízení, části Elektro včetně elektrických ochran, zařízení polní instrumentace a kabeláže i úpravy dispečinku. Vyměnili jsme automaty jednotlivých strojů, společných zařízení v nadzemní i podzemní části a kompletně řízení rozvoden vyvedení výkonu na 4 linkách R100kV, 11 linkách R25kV a v rozvodnách vlastní spotřeby. Jako vnitrosystémovou komunikaci jsme implementovali protokol komunikace EC60870-5-104. V technickém řešení jsme uplatnili veškerá opatření pro zajištění kybernetické bezpečnosti celého zařízení,“ doplňuje František Kural, ředitel divize Energetika společnosti ZAT.
Rekonstrukce probíhala od května 2016. Na vodní elektrárnu s nejvyšším spádem na vltavské kaskádě nasadila společnost ZAT, generální dodavatel stavby, procesní stanice SandRA Z200, Z210 a Z110. „Se společností ČEZ spolupracujeme dlouhodobě. Našim zájmem bude i nadále pokračovat ve spolupráci a uplatnit tak český řídicí systém na tuzemském trhu,“ dodává Ivo Tichý.
Řešení pro Průmysl 4.0
Společnost ZAT patří mezi zakladatele automatizace ve světě. Svá řešení a know-how dodává do 60 zemí. V současné době působí na 300 klasických elektrárnách, teplárnách a spalovnách a na třetině jaderných elektráren v EU a 10 procentech ve světě.
Řídicí systém SandRA je už 4. generací českého řídicího systému vyvinutého společností ZAT za její více než 55letou historii. Tuto generaci firma plánuje dodávat do svých zakázek minimálně do roku 2030 s následným dlouhodobým garantovaným servisem. V současné době se připravuje na zahájení vývoje 5. generace.