Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Vodní    ENERGO-PRO otevřelo nový závod v Ankaře

ENERGO-PRO otevřelo nový závod v Ankaře

Publikováno: 21.6.2019
Rubrika: Vodní

Mezinárodní provozovatel vodních elektráren ENERGO-PRO posiluje svůj průmyslový pilíř. Skupina, která má hlavní sídlo v Praze, otevřela nový závod na výrobu turbín, generátorů a dalšího zařízení pro vodní elektrárny v turecké Ankaře. Provozovatelem závodu je dceřiná společnost Litostroj Turkey. Jde o první závod tohoto charakteru na tureckém území. Slavnostního otevření závodu se zúčastnil také náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa, náměstek tureckého ministra energetiky Abdullah Tancan a velvyslanec ČR v Turecku Pavel Kafka.

Do skupiny ENERGO-PRO již nyní patří také výrobce turbín Litostroj Power ve Slovinsku a inženýringová společnost Litostroj Engineering v moravském Blansku (dříve ČKD Blansko Engineering). Inženýři z Blanska se, stejně jako odborníci ze slovinského Litostroje, také podíleli na výstavbě nového tureckého závodu.

„Do Turecka tak přenášíme středoevropské know-how tradiční výroby turbín pro vodní elektrárny,“ upozorňuje výkonný ředitel skupiny ENERGO-PRO Pavel Váňa na více než stoletou tradici výroby vodních turbín v Česku a dodává: „Turecko nabízí výhodné podmínky a snaží se přitáhnout specializovanou výrobu na své území.“  Nový závod je vybaven nejmodernější technologií pro výrobu turbín a generátorů, hlavní stroje byly dodány z Česka (TOS Kuřim). Celková výše investice činí 25 milionů EUR.

„Závod v Ankaře má v současné době 53 zaměstnanců a pracuje na prvních zakázkách pro přehradní elektrárnu Karakurt, kterou v Turecku staví naše mateřská skupina ENERGO-PRO,“ doplňuje generální manažer ENERGO-PRO v Turecku Celal Kozumali. Jde o dodávku dvou Francisových turbín včetně generátorů o výkonu 44 megawattů a jedné o výkonu 11,5 megawattů. Turbíny i generátory navrhla společnost Litostroj Engineering, inženýři z Blanska měli na starosti projekt, příslušné výpočty a vypracování dílenské dokumentace. „Laboratoř v Blansku zajistila kompletní hydraulické testy,“ uvedl Pavel Váňa.

V současné době je před dokončením stator menší turbíny o výkonu 11,5 MW a realizují se finální práce na výrobě oběžného kola pro jednu z větších turbín. Litostroj Turkey již dodal do Karakurtu spirály Francisových turbín.

Výstavba výrobního závodu začala v červenci 2017. Nachází se průmyslové zóně ASO2, asi 30 kilometrů od centra Ankary. Závod má tři výrobní haly, celková rozloha areálu dosahuje více než 32 tisíc metrů čtverečních. Školení a zácvik operátorů obráběcích strojů a techniků pro turbínovou část se uskutečnil ve společnosti Litostroj Power ve slovinské Lublani. Pracovníci, kteří budou mít na starosti výrobu generátorů, pak prošli školením a zácvikem při rekonstrukci generátorů na vodních elektrárnách ENERGO-PRO v Gruzii.

Ankarský závod už také pracuje na další zakázce právě pro Gruzii – vyrábí stator pro tamní vodní elektrárnu Gumati II. Na zakázce se i v tomto případě podílí Litostroj Engineering v Blansku. „Výroba je plně v režii tureckých kolegů, kteří spolupracují s dodavateli v Turecku a zajišťují finální výrobu v naší fabrice,“ dodává Pavel Váňa.

Posílení aktivit v Turecku

ENERGO-PRO díky novému závodu dále posiluje své aktivity v Turecku, kde se zaměřuje především na výstavbu nových hydroelektráren. Pokud jde o výrobu elektřiny z vodních zdrojů, patří Turecko vedle Bulharska a Gruzie ke třem zemím, v nichž jsou aktivity skupiny nejsilnější. V závěrečné fázi je výstavba dvou přehradních elektráren ve východním Turecku – Karakurt a Alpaslan 2. Během příštích dvou let tak ENERGO-PRO navýší instalovaný výkon svých tureckých zdrojů na pětinásobek – na zhruba 500 MW.

Rozvoj turecké energetiky

Turecká energetika má navzdory loňským hospodářským problémům země nastartováno k dalšímu výraznému rozvoji. Země hodlá omezovat závislost na dovozu energií ze zahraničí. Obnovitelné zdroje včetně vodních elektráren se přitom těší vzhledem k očekávané silné poptávce po energii významné podpoře – Turecko zaručuje garantované výkupní ceny v amerických dolarech, což investorům přináší nezbytnou jistotu a zajištění vůči měnovým výkyvům.

„Domácí trh v Turecku nadále silně roste. Velmi konkurenceschopný a dynamický je turecký privátní sektor, země se může pochlubit také celkově rozvinutou infrastrukturou nejen v dopravě a telekomunikacích, ale i v energetice,“ zdůrazňuje Pavel Váňa. Turecká centrální banka loni v září zvýšila úrokové sazby ze 17,75 % na 24 %, čímž uklidnila finanční trhy.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


Fotogalerie
ENERGO-PRO otevřelo nový závod v AnkařeENERGO-PRO otevřelo nový závod v AnkařeENERGO-PRO otevřelo nový závod v AnkařeENERGO-PRO otevřelo nový závod v AnkařeENERGO-PRO otevřelo nový závod v Ankaře

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Rekonstrukce v Dlouhých stráních míří do fináleRekonstrukce v Dlouhých stráních míří do finále (55x)
Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách, známá mnohými rekordy, se brzy bude moci pochlubit další technickou ...
Elektrárna Orlík je výsledkem precizní práce Aloise Krause a tisícovek sprojektantů a stavitelů. Přivaděče se opravují poprvé po 55 letech!Elektrárna Orlík je výsledkem precizní práce Aloise Krause a tisícovek sprojektantů a stavitelů. Přivaděče se opravují poprvé po 55 letech! (34x)
V době, kdy se vodní dílo Orlík stavělo, bylo hlavním záměrem státu vybudovat elektrárnu, která by pomohla pokrýt rostou...
Nové transformátory v DalešicíchNové transformátory v Dalešicích (29x)
Ve čtvrtek 11. října se uskutečnila přejímka investiční akce Výměna blokových transformátorů I. dvojbloku na PVE Dalešic...