Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Vodní    ENERGO-PRO otevřelo nový závod v Ankaře

ENERGO-PRO otevřelo nový závod v Ankaře

Publikováno: 21.6.2019
Rubrika: Vodní

Mezinárodní provozovatel vodních elektráren ENERGO-PRO posiluje svůj průmyslový pilíř. Skupina, která má hlavní sídlo v Praze, otevřela nový závod na výrobu turbín, generátorů a dalšího zařízení pro vodní elektrárny v turecké Ankaře. Provozovatelem závodu je dceřiná společnost Litostroj Turkey. Jde o první závod tohoto charakteru na tureckém území. Slavnostního otevření závodu se zúčastnil také náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa, náměstek tureckého ministra energetiky Abdullah Tancan a velvyslanec ČR v Turecku Pavel Kafka.

Do skupiny ENERGO-PRO již nyní patří také výrobce turbín Litostroj Power ve Slovinsku a inženýringová společnost Litostroj Engineering v moravském Blansku (dříve ČKD Blansko Engineering). Inženýři z Blanska se, stejně jako odborníci ze slovinského Litostroje, také podíleli na výstavbě nového tureckého závodu.

„Do Turecka tak přenášíme středoevropské know-how tradiční výroby turbín pro vodní elektrárny,“ upozorňuje výkonný ředitel skupiny ENERGO-PRO Pavel Váňa na více než stoletou tradici výroby vodních turbín v Česku a dodává: „Turecko nabízí výhodné podmínky a snaží se přitáhnout specializovanou výrobu na své území.“  Nový závod je vybaven nejmodernější technologií pro výrobu turbín a generátorů, hlavní stroje byly dodány z Česka (TOS Kuřim). Celková výše investice činí 25 milionů EUR.

„Závod v Ankaře má v současné době 53 zaměstnanců a pracuje na prvních zakázkách pro přehradní elektrárnu Karakurt, kterou v Turecku staví naše mateřská skupina ENERGO-PRO,“ doplňuje generální manažer ENERGO-PRO v Turecku Celal Kozumali. Jde o dodávku dvou Francisových turbín včetně generátorů o výkonu 44 megawattů a jedné o výkonu 11,5 megawattů. Turbíny i generátory navrhla společnost Litostroj Engineering, inženýři z Blanska měli na starosti projekt, příslušné výpočty a vypracování dílenské dokumentace. „Laboratoř v Blansku zajistila kompletní hydraulické testy,“ uvedl Pavel Váňa.

V současné době je před dokončením stator menší turbíny o výkonu 11,5 MW a realizují se finální práce na výrobě oběžného kola pro jednu z větších turbín. Litostroj Turkey již dodal do Karakurtu spirály Francisových turbín.

Výstavba výrobního závodu začala v červenci 2017. Nachází se průmyslové zóně ASO2, asi 30 kilometrů od centra Ankary. Závod má tři výrobní haly, celková rozloha areálu dosahuje více než 32 tisíc metrů čtverečních. Školení a zácvik operátorů obráběcích strojů a techniků pro turbínovou část se uskutečnil ve společnosti Litostroj Power ve slovinské Lublani. Pracovníci, kteří budou mít na starosti výrobu generátorů, pak prošli školením a zácvikem při rekonstrukci generátorů na vodních elektrárnách ENERGO-PRO v Gruzii.

Ankarský závod už také pracuje na další zakázce právě pro Gruzii – vyrábí stator pro tamní vodní elektrárnu Gumati II. Na zakázce se i v tomto případě podílí Litostroj Engineering v Blansku. „Výroba je plně v režii tureckých kolegů, kteří spolupracují s dodavateli v Turecku a zajišťují finální výrobu v naší fabrice,“ dodává Pavel Váňa.

Posílení aktivit v Turecku

ENERGO-PRO díky novému závodu dále posiluje své aktivity v Turecku, kde se zaměřuje především na výstavbu nových hydroelektráren. Pokud jde o výrobu elektřiny z vodních zdrojů, patří Turecko vedle Bulharska a Gruzie ke třem zemím, v nichž jsou aktivity skupiny nejsilnější. V závěrečné fázi je výstavba dvou přehradních elektráren ve východním Turecku – Karakurt a Alpaslan 2. Během příštích dvou let tak ENERGO-PRO navýší instalovaný výkon svých tureckých zdrojů na pětinásobek – na zhruba 500 MW.

Rozvoj turecké energetiky

Turecká energetika má navzdory loňským hospodářským problémům země nastartováno k dalšímu výraznému rozvoji. Země hodlá omezovat závislost na dovozu energií ze zahraničí. Obnovitelné zdroje včetně vodních elektráren se přitom těší vzhledem k očekávané silné poptávce po energii významné podpoře – Turecko zaručuje garantované výkupní ceny v amerických dolarech, což investorům přináší nezbytnou jistotu a zajištění vůči měnovým výkyvům.

„Domácí trh v Turecku nadále silně roste. Velmi konkurenceschopný a dynamický je turecký privátní sektor, země se může pochlubit také celkově rozvinutou infrastrukturou nejen v dopravě a telekomunikacích, ale i v energetice,“ zdůrazňuje Pavel Váňa. Turecká centrální banka loni v září zvýšila úrokové sazby ze 17,75 % na 24 %, čímž uklidnila finanční trhy.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


Fotogalerie
ENERGO-PRO otevřelo nový závod v AnkařeENERGO-PRO otevřelo nový závod v AnkařeENERGO-PRO otevřelo nový závod v AnkařeENERGO-PRO otevřelo nový závod v AnkařeENERGO-PRO otevřelo nový závod v Ankaře

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Češi dávají světu unikátní vynález, vírová turbína je v provozu na vodní elektrárně ŽelinaČeši dávají světu unikátní vynález, vírová turbína je v provozu na vodní elektrárně Želina (28x)
Po úspěšně skončených komplexních zkouškách odstartovala dnes provoz dvojice tzv. vírových turbín v areálu malé vodní el...
Elektrárna a vodní dílo Orlík – výkonná baterkaElektrárna a vodní dílo Orlík – výkonná baterka (27x)
Vodní elektrárna a vodní dílo Orlík je významnou součástí vltavské kaskády. Svým objemem zadržované vody 716,5 milionu m...
Turbíny na Dlouhých stráních se točí stále častěji díky nepředvídatelným obnovitelným zdrojůmTurbíny na Dlouhých stráních se točí stále častěji díky nepředvídatelným obnovitelným zdrojům (23x)
Další zvýšení produkce elektřiny. Vodní přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně vyrobila za prvních šest měsíců letošního ...