V Turecku začaly práce na výstavbě JE Akkuyu
Rubrika: Jaderné
V turecké provincii Mersin začala výstavba pobřežních technických budov pro JE Akkuyu. Jde o první budovy budoucí elektrárny, které budou postaveny. Ceremoniálu položení základního kamene se mimo jiných významných osobností zúčastnili ministr energetiky a přírodních zdrojů Turecké republiky Taner Yildiz a generální ředitel Státní korporace Rosatom Sergej Kirijenko.
Klíčová slova: JE Akkuyu, Turecko
Na slavnostním ceremoniálu Taner Yildiz prohlásil: „Dnešní den se zapíše do historie rozvoje jaderného průmyslu v Turecké republice. Turecká firma zvítězila v tendru na vytvoření projektu a výstavbu pobřežních technických staveb pro JE Akkuyu. To je důkazem toho, že naše firmy dokáží splnit požadavky, které jsou kladeny na účastníky soutěží na provádění stavebních a montážních prací při výstavbě jaderných elektráren.“
Význam JE Akkuyu pro turecký průmysl a obyvatelstvo
Ministr energetiky Turecka vyjádřil přesvědčení, že v dohledné budoucnosti se turecké firmy budou moci účastnit tendrů na výstavbu jaderných elektráren v dalších zemích. Mimo jiné poznamenal: „Bez jaderné energetiky si dnes nelze představit rozvinutou zemi. Turecko, které se bude vyvíjet kupředu, musí proto mít diverzifikovaný energetický systém."
Generální ředitel státní korporace Rosatom Sergej Kirijenko prohlásil: „První turecká jaderná elektrárna je strategickým projektem rusko-turecké spolupráce. Stane se důležitým objektem pro stabilní a bezpečnou výrobu elektřiny v Turecku. Výstavba JE Akkuyu vytvoří tisíce nových pracovních míst. Během největšího rozvoje výstavby bude na staveništi pracovat až 10 tisíc lidí. Uděláme všechno proto, aby prioritu mezi dodavateli měly turecké firmy.“
Šéf korporace dále zdůraznil, že projekt na výstavbu vodních staveb bude mít na starost turecká společnost Cengiz Insaat Sanayi ve Ticaret, která ve všech ohledech vyhověla zadaným požadavkům a navíc nabídla nejnižší cenu - 394 milionu dolarů, což je téměř třikrát méně než počáteční maximální cenová hranice kontraktu.
Sergej Kirijenko také oznámil, že v projektu výstavby jaderné elektrárny Akkuyu budou využity nejmodernější technologie. „Neexistuje modernější technologie výstavby jaderné elektrárny. Po havárii na Fukušimě byla vypracována speciální bezpečnostní opatření. Pokud by v Japonsku v roce 2011 stála stejná jaderná elektrárna jako je projekt JE Akkuyu, nic by se s ní nestalo a pracovala by i nadále se stoprocentní spolehlivostí. V provincii Mersin nejde o žádný testovací projekt. Technologie, které zde máme v plánu uplatnit, již byla použita v Rusku a dalších zemích. A osvědčila se.“
Podpora vzdělávání
Šéf Rosatomu dále informoval, že JE Akkuyu bude v provozu 80 let a pro její provoz bude třeba vytvořit speciální personální zdroje. Prohlásil doslova: „V rámci programu přípravy personálu pro první jadernou elektrárnu v Turecku zahájí letos studium na nejlepších ruských univerzitách dalších 80 studentů z Turecka. V letošním roce podalo přihlášku na toto studium 6 100 lidí, což je více než 70 studentů na jedno místo. Zájem mladých lidí v Turecku o jadernou energetiku a jaderné inženýrství roste. Vláda Ruské federace Rosatom podporuje. To nám umožňuje být lídrem v zakládání jaderného průmyslu v cizích zemích.“
Pro informaci
JE Akkuyu bude postavena podle moderního ruského projektu AES-2006 generace 3+, který zohledňuje veškerá postfukušimská bezpečností opatření. Technická a organizační opatření, která jsou součástí projektu, zabezpečí funkčnost bezpečnostních systémů za všech představitelných scénářů. V projektu je zohledněna i možnost zastavení reaktoru a jeho uchovávání v bezpečném režimu po dlouhou dobu při jakémkoli z následujících vlivů nebo jejich duplikaci – zemětřesení, záplavy, cunami, bouřky, uragány, prašné bouře, vzdušné tlakové vlny a dokonce pád předmětu o hmotnosti do 400 tun. Projekt je poprvé uskutečňován podle modelu BOO (build-own-operate. Již v etapě výstavby první jaderné elektrárny získá turecká ekonomika významný impuls k dalšímu rozvoji – bude se uskutečňovat vyřizování potenciálních zakázek na provedení stavebních prací a dodávky zařízení. Při realizaci projektu JE Akkuyu získají místní firmy 90 % stavebních zakázek a kolem 50 % zakázek na montážní práce. Kromě toho bude až 40 % zařízení elektrárny vyrobeno tureckými výrobci.
Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom sdružuje více než 250 podniků, v nichž pracuje přibližně 190 tisíc lidí. Struktura společnosti je tvořena čtyřmi výzkumnými a výrobními komplexy: podniky jaderně-palivového cyklu, jaderné energetiky, vědeckovýzkumnými ústavy, flotilou jaderných ledoborců, jedinou svého druhu na světě a dalšími podniky. Rosatom je vlastníkem a operátorem deseti jaderných elektráren v Rusku, na nichž je v provozu celkem 33 bloků, které vyrábějí 16 procent z celkové produkce elektřiny v Ruské federaci. Rosatom zaujímá na světových trzích s jadernými technologiemi pozici lídra. V současné době uskutečňuje projekty výstavby 30 bloků jaderných elektráren, z nichž 22 je za hranicemi Ruska.