Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    V Dukovanech cvičili pád sudu s radioaktivním odpadem

V Dukovanech cvičili pád sudu s radioaktivním odpadem

Publikováno: 1.9.2011, Aktualizováno: 4.9.2011 19:30
Rubrika: Lidé-Věci-Události, Jaderné, Technologie, materiály

Poslední den srpna 2011 dopoledne proběhlo v Jaderné elektrárně (JE) Dukovany havarijní cvičení s utajeným scénářem. Cvičení se týkalo pouze členů havarijního štábu a členů havarijní odezvy a nedotklo se dalších 2000 pracovníků, kteří během plánované odstávky 1. reaktorového bloku pracují v JE Dukovany. Námětem cvičení byl pád sudu s radioaktivním odpadem na úložišti nízko a středně radioaktivních odpadů v JE Dukovany. Scénář cvičení zahrnoval porušení těsnosti spadlého sudu a únik radioaktivních látek v okruhu do 1,5 metru od spadlého sudu a jejich likvidaci.

"Cvičení, prověřilo schopnost sejití členů havarijního štábu, systém spojení se spolupracujícími orgány, předávání zpráv, schopnost havarijních dozimetrických měření i likvidace simulovaného zamoření," řekl Petr Spilka, tiskový mluvčí ČEZ, a. s. - Jaderná elektrárna Dukovany.  Sud byl shozen z výšky 8 metrů z jeřábů a neroztrhl se ani žádný šev. Sud byl cvičně naplněn pískem, takže byl o cca 50 až 100 kg těžší, než kdyby byl naplněn nezpevněným radioaktivním odpadem. "Když se zkoušel pád sudu se zpevněným odpadem (s bitumenem), tak také nedošlo k jeho poškození, pouze se po dopadu více odrazil," říká P. Spilka.

Sud na jeřábu

Pád z jeřábu

Víko neporušeno

Sud po nárazu

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Živě z MSV: Nakládání se sypkými materiály v těžkém průmyslu se specialistou firmy Labimex (1896x)
O problematice sypkých materiálů v těžkém průmyslu jsme si v rámci MSV v Brně povídali s Janem Skřivánkem ze společnosti...
„Období odstávek je z pohledu bezpečnosti nejrizikovější,“ (64x)
… uvedl v rozhovoru pro časopis All for Power Ing. Zbyněk Zelinka, vedoucí útvaru Jaderná bezpečnost v jaderné el...
Kotlíkové dotace už nenabízí rovnocenný výběr podle paliv a nejsou tak výhodné pro domácnosti ani pro výrobce kotlůKotlíkové dotace už nenabízí rovnocenný výběr podle paliv a nejsou tak výhodné pro domácnosti ani pro výrobce kotlů (60x)
Takto ohodnotil podmínky nastavené v rámci druhé vlny tzv. kotlíkových dotací Ing. Roman Halaška, generální ředitel spol...