Nacházíte se:  Úvod    Energetické strojírenství     „Technologie instalované v rámci modernizace spalovny v Brně, jsou dlouhodobě environmentálně i ekonomicky udržitelné,“

„Technologie instalované v rámci modernizace spalovny v Brně, jsou dlouhodobě environmentálně i ekonomicky udržitelné,“

Publikováno: 12.12.2011
Rubrika: Energetické strojírenství, Spalovny, Rozhovory

řekl v rozhovoru pro All for Power Ing. Václav Hnaníček, vedoucí projektu Odpadové hospodářství Brno.

 

Pojďme se vrátit o několik let dozadu… Jaké byly hlavní důvody vedoucí k realizaci projektu „Odpadové hospodářství Brno“? 
Spalovna komunálních odpadů v Brně byla v provozu od roku 1989. Z hlediska technického byla osazena třemi kotly s válcovými rošty o maximálním výkonu 15 tun odpadu za hodinu a produkci středotlaké páry přímo do systému centrálního zásobování teplem (CZT) Brna bez výroby elektrické energie. Projektovaná kapacita činila 240 tisíc tun odpadu ročně, nicméně na konci 90. let představovala reálná kapacita cca 100 tisíc tun odpadu ročně. V souvislosti s přípravou vstupu ČR do Evropské unie a implementací evropských směrnic v oblasti spalování odpadu se ukázalo, že tehdejší technologie spalovny neodpovídá budoucím zákonným požadavkům, zejména z hlediska technických podmínek spalování (např. zajištění minimální teploty spalování 850 °C). Společnost zvažovala buď částečnou rekonstrukci zařízení, nebo provedení radikální modernizace. Po diskusi jak uvnitř naší společnosti, tak i rámci státní a veřejné správy ČR bylo rozhodnuto o realizaci projektu Odpadové hospodářství Brno, a to i vzhledem k možnostem využití finančních zdrojů z EK (ISPA). Je třeba zdůraznit, že se nejedná jen o modernizaci samotné spalovny, ale o implementaci více opatření k podpoře materiálového a energetického využívání komunálních odpadů.

Celý článek najdete v náhledovém formátu zde. Předplatné časopisu All for Power je možné zde.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

„Mezi jednotlivými patry pyramidy nakládání s odpady chybí motivace a jasné sankce,“„Mezi jednotlivými patry pyramidy nakládání s odpady chybí motivace a jasné sankce,“ (57x)
uvedl v rozhovoru pro časopis All for Power Ing. Jiří Kratochvil, ředitel společnosti, SAKO Brno, a.s....
Kotlíkové dotace už nenabízí rovnocenný výběr podle paliv a nejsou tak výhodné pro domácnosti ani pro výrobce kotlůKotlíkové dotace už nenabízí rovnocenný výběr podle paliv a nejsou tak výhodné pro domácnosti ani pro výrobce kotlů (54x)
Takto ohodnotil podmínky nastavené v rámci druhé vlny tzv. kotlíkových dotací Ing. Roman Halaška, generální ředitel spol...
„Nároky na jadernou energetiku jsou extrémní. Mnohdy ani jedna velká bedna dokumentace nestačí,“„Nároky na jadernou energetiku jsou extrémní. Mnohdy ani jedna velká bedna dokumentace nestačí,“ (53x)
uvedl v rozhovoru pro časopis All for Power Roman Baláž, obchodní ředitel MSA, a.s. Dolní Benešov. Pane řediteli, co do...